Kubánska centrálna banka a ďalšie finančné inštitúcie nebudú akceptovať depozity v amerických dolároch. Dôjde k tomu od 21. júla. Iniciátorom tejto akcie sa stali americké sankcie, uviedla Centrálna banka Kuby

„S ohľadom na zavedenú americkú ekonomickú blokádu voči kubánskej centrálnej banke na zahraničné vklady v amerických dolároch zhromaždených v krajine sa uskutočnilo rozhodnutie dočasne zastaviť prijímanie bankoviek v tejto mene zo strany kubánskej centrálnej banky a finančného systému,“ uviedla kubánska centrálna banka vo štvrtok, ktorú citoval portál Mesa Redonda.
Podľa vyjadrenia, toto opatrenie nebude mať žiadny vplyv na operácie zahŕňajúce transfer či depozity hotovosti v ostatných valutách, ktoré sú zmeniteľné na Kube.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Centrálna banka Kuby vysvetlila, že rozhodnutie je protektívnym opatrením pre kubánsky bankový a finančný systém vďaka obmedzeniam, ktoré boli na ekonomiky uvrhnuté ekonomickou, komerčnou a finančnou blokádou zo strany USA.
Banka uviedla, že trvanie tohto opatrenia bude závisieť na tom, ako dlho budú USA mať zavedené sankcie proti Kube.
Podľa oficiálneho cenníka stojí 1 americký dolár 24 kubánskych pesos, banka však verejne oznámila, že výmeny valuty za tento kurz nevykonáva, takže Kubánci získavajú americké doláre na čiernom trhu v pomere 60 pesos za 1 dolár. Kurz v tomto týždni rýchlo vyrástol, obzvlášť po tom, čo banka limitovala výmeny na maximálne 300 dolárov na letisku.
Vzťahy medzi Kubou a USA sú vyostrené už viac ako 60 rokov. K vyostreniu došlo po tom, čo Fidel Castro zvrhol vládu podporovanú USA. Za vlády bývalého prezidenta Baracka Obamu USA urobili kroky na obnovenie vzájomných vzťahov, tiež sa uskutočnil pokus o zvýšenie turistického ruchu medzi oboma krajinami. K zastaveniu tohto procesu došlo za vlády prezidenta Donalda Trumpa.
Zmeny na Kube
Podľa aprílových informácií prvý tajomník Centrálneho výboru Komunistickej strany Kuby generál Raúl Castro odišiel z čela strany.
„Armádny generál prehlásil, že s uspokojením odovzdáva riadenie strany skupine pripravených lídrov, ktorí sú preverení desaťročnými skúsenosťami…, prívržencom etiky revolúcie, identifikujúcou sa s históriou a kultúrou národa,“ citovali slová Raúla Castra oficiálne noviny kubánskej strany Granma.
Raúl Castro nastúpil na svoj post v roku 2006, ten mu na základe stavu svojho zdravia delegoval jeho brat Fidel. V roku 2018 Raúl odstúpil z funkcie predsedu rady ministrov a prezidenta štátnej rady, kde ho nahradil súčasný úradujúci prezident krajiny Miguel Díaz-Canel.
Mladší brat Fidela Castra Raúl bol po dobu 50 rokov ministrom obrany krajiny a nahrádzal Fidela na poste predsedu vládnucej strany a štátu.
VIDEO: Nepoučiteľná EÚ uvalila na Rusko ďalšie sankcie v nádeji, že naň zvýši tlak, aby ukončilo vojnu na Ukrajine. ‚Každé ďalšie opatrenie zužuje Rusku priestor na manévrovanie,‘ pobavila svet Kaja Kallasová
VIDEO: Politológ Oskar Krejčí o hlúpych elitách v Európe, ktoré nerozumejú geopolitickej realite, o tom, že Rusko a USA si sú vedomé, že konvenčná vojna môže vyeskalovať do jadrového konfliktu a že konflikt na Ukrajine za toto riziko nestojí
VIDEO: Rusko počas masívnych útokov zasiahlo všetky ciele ukrajinského vojensko-priemyselného komplexu v troch mestách.
VIDEO: Európania sa podľa Sergeja Lavrova chybne domnievajú, že Rusko prehráva a Ukrajina vyhráva, a preto mu môžu klásť ultimáta
VIDEO: Na Slovensko pricestoval indický premiér Nárendra Módí. Premiér Robert Fico vyhlásil, že India predbieha vyspelé krajiny západnej Európy, ako sú Francúzsko či Nemecko, ale aj iné vyspelé štáty v iných častiach sveta.
OSN šírila falošné správy o obrovskom „koncentračnom tábore“ na Donbase kým Putin nezverejnil čísla
Ukrajinci hlásia prvé použitie novej ruskej rakety Banderoľ počas nočného útoku na Ukrajinu
Stierlitz proti Melnikovi a Banderovi: zabudnuté dielo o ukrajinských nacistoch
Ukrajinské médiá nechtiac prezradili vojenskú dielňu priamo vo filmovom štúdiu
Po výbušnom odhalení z USA padá ďalšie tabu! Čo sa deje v biolaboratóriách v Kazachstane?
„Obranný pakt“: Prvé ciele NATO vo vojne s Ruskom
„Všetkých utopíme v baltských vodách!“ Je načase, aby sa Rusko správalo ako Irán a vytvorilo „Hormuzský prieliv 2“ pre Nemecko, Dánsko, Poľsko, Švédsko a pobaltské štáty
Maďarský parlament obmedzil funkčného obdobia premiéra. O tom by mal rozhodovať ľud! – hovorí Orbán
Rokovania o konečnej podobe mierovej dohody medzi USA a Iránom sa začnú po tom, ako Teherán overí splnenie amerických záväzkov vrátane zrušenia námornej blokády a uvoľnenia zmrazených aktív.
VIDEO: Robert Fico o možnom podpise mierovej dohody medzi Iránom a USA, plánovanom stretnutí s maďarským premiérom Péterom Magyarom, o rozpadávajúcom sa falošnom obraze Slovenska prezentovanom protislovenskými médiami a opozíciou, opätovnom obnovení výroby hliníka v Žiari nad Hronom
Spojeným štátom a Iránu sa podarilo dosiahnuť mierovú dohodu. Oficiálne ju podpíšu v piatok 19. júna 2026 vo Švajčiarsku. Izrael sa do poslednej chvíle snažil dosiahnutie dohody zmariť útokmi na Libanon.
„Ochrana zdravia obyvateľov musí mať prednosť pred vedeckými, komerčnými či geopolitickými záujmami,“
Prestížna návšteva indického premiéra dala facku protislovenským médiám! Zo závisti jeho príchod úplne odignorovali Enko aj Aktuality
VIDEO: Steven Spielberg věří, že Den odhalení silně otřese vírou křesťanů po celém světě
Ukrajina zaútočila, Rusko reagovalo! Výsledok: Ukrajina má deväť mŕtvych, v Rusku hlásia 3 obete
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Kubánska centrálna banka ruší depozity v amerických dolároch
Kubánska centrálna banka ruší depozity v amerických dolároch
Kubánska centrálna banka ruší depozity v amerických dolároch