Slovanské Noviny

24. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Reuters informuje, že Švédsko, ktoré nezaviedlo prísne opatrenia proti Covid19, malo za rok 2020 nižší nárast úmrtnosti ako väčšina európskych krajín. Ukázala to analýza údajov. 

Švédi idú svojou cestou

Odborníci na infekčné choroby varujú, že výsledky nemožno interpretovať ako dôkaz toho, že obmedzenia sú zbytočné. Avšak pripustili, že môžu naznačovať, že postoj Švédska k boju proti pandémii stojí za pozornosť.

Minulý týždeň Nemecko s Francúzskom predĺžili platnosť opatrení kvôli nárastu prípadov koronavírusu aj vysokému počtu obetí. Toto podľa ekonómov však spôsobí ďalšie spomalenie ekonomiky.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V Európe sa množia protesty

Mnoho Európanov obmedzenia a lockdowny akceptuje. Vnímajú ich ako poslednú možnosť, ak sa nedarí dostať pandémiu pod kontrolu. V posledných mesiacoch však podobné kroky vyvolávajú v niektorých krajinách pouličné protesty. Došlo k nim napríklad v Londýne či Amsterdame.

Vo Švédsku je situácia iná. Štát sa spolieha na dobrovoľné opatrenia orientované na sociálny dištanc, hygienu a cielené pravidlá, Vďaka nim sú školy, reštaurácie a obchody do značnej miery otvorené. Tento prístup síce Švédov polarizoval, ale ekonomiku ušetril od väčšiny rán, ktoré utrpeli inde v Európe.

Pozoruhodné štatistiky

Predbežné údaje agentúry pre štatistiku EÚ – Eurostat, ktoré zostavila agentúra Reuters, ukazujú, že vo Švédsku zaznamenali v roku 2020 o 7,7 percent viac úmrtí, ako je priemer za predchádzajúce štyri roky. Krajiny, ktoré sa rozhodli pre niekoľko etáp prísnych lockdownov, ako napríklad Španielsko a Belgicko, mali úmrtnosť nad priemerom o 18,1 percenta, respektíve 16,2 percenta.

Dvadsaťjeden z 30 krajín s dostupnými štatistikami malo vyššiu nadpriemernú úmrtnosť ako Švédsko. Švédsko si však počínalo napríklad oveľa horšie ako okolité severské krajiny. Dánsko zaznamenalo nadpriemernú úmrtnosť len o 1,5 percenta a Fínsko len o jedno percento. Nórsko nemalo v roku 2020 vyššiu úmrtnosť v porovnaní s inými rokmi, vôbec. Táto analýza úmrtí zaradila Švédsko na 18. miesto v celkovom poradí európskych krajín. Poľsko sa umiestnilo na 26. mieste, Španielsko a Belgicko sú na čele.

Pochybnosti o zmysle lockdownov

Šéf švédskej epidemiológie Anders Tegnell, ktorý bol pred pandémiou v podstate neznámou osobou, pre agentúru Reuters uviedol, že vzhľadom na tieto údaje vznikajú pochybnosti o opodstatnení lockdownov a obmedzení. „Myslím si, že ľudia si pravdepodobne nebudú myslieť, že obmedzenia boli dobré,“ uviedol. „Možno mali vplyv v krátkodobom horizonte, ale keď sa na to pozriete z perspektívy celej pandémie, vaše pochybnosti budú čoraz väčšie,“ uviedol Tegnell. Kvôli svojím rozhodnutiam si už užil slávu aj vyhrážky.

O švédskej ceste existujú aj pochybnosti

Iní odborníci však v súvislosti s výslednými číslami úmrtí varujú, že interpretácia údajov nemusí byť úplne správna, pretože sa nevzali do úvahy niektoré rozhodujúce premenné. „Všetci musíme byť opatrní pri interpretácii údajov o úmrtiach spojených s Covid-19. Nech už je ich zdroj akýkoľvek – žiaden z nich nie je dokonalý,“ uviedol pre agentúru Reuters Mark Woolhouse, profesor epidemiológie a infekčných chorôb na britskej univerzite v Edinburghu. „Vyvolávajú otázku, či bola švédska stratégia skutočne taká úspešná,“ komentoval zverejnené údaje.

Keith Neal, profesor infekčných chorôb na univerzite v Nottinghame, tiež odporúča opatrnosť pri interpretácii. Uviedol celý rad faktorov, ktoré treba brať do úvahy, ako sú veková štruktúra a všeobecné zdravie obyvateľstva, priemerná veľkosť domácnosti a to, či má krajina významné cestovné uzly.

Švédi vláde dôverujú

Podiel úmrtí vo Švédsku vo vekovej kategórii nad 80 rokov bol na začiatku roka 2019 5,1 percenta, čo je menej ako priemer EÚ (5,8 %), ale porovnateľné so Spojeným kráľovstvom. Číslo je však vyššie ako v Nórsku a Dánsku. Populácia Švédska je tiež všeobecne zdravšia ako priemer EÚ, s priemernou dĺžkou života 82,6 rokov (v roku 2018), v porovnaní s priemerom 81,0 rokov v EÚ.

Niektorí z domova i zo zahraničia švédsku stratégiu kritizujú a hodnotia ju ako nerozvážnu. Podľa kritikov, Švédi nezaviedli nedostatočnú ochranu zraniteľných skupín. Podľa nedávneho prieskumu však 43 percent Švédov vo vysokej alebo veľmi vysokej miere dôveruje svojej vláde pri zaobchádzaní s pandémiou. Len 30 percent má nízku, alebo veľmi nízku dôveru.

Švédska vláda a Úrad zdravotníctva pripustili, že nedokázali ochrániť starších ľudí, ale aj tak tvrdia, že robili všetko, čo bolo v ich silách, aby chorobu potlačili. Tvrdia, že zohľadnili aj celkový zdravotný stav obyvateľstva. Oficiálny počet mŕtvych vo Švédsku na Covid-19 je viac ako 13 000. Niektorí ľudia však možno zomreli v skutočnosti z iných dôvodov, ako na Covid-19, uvádza Reuters.

zdroj: hlavný denník

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.