Výkonné, ďalekonosné, rýchle a kompaktné. Petrohradský závod Arsenal začal výrobu série 130 mm delostreleckej techniky A-192M Armat. Táto zbraň je určená pre viacúčelové fregaty prvej etapy projektov 22350 a 22350M. Relatívne malé lode dostanú rovnaké zbrane ako krížniky.
Arsenal doteraz vyrobil tri delostrelecké zariadenia a podpísal ďalšie tri. Systém bol vyvinutý pre plavidlá s výtlakom viac ako 2 000 ton. Armat už získali fregaty admirál Gorškov a admirál Kasatonov. A-192M je dnes najpokročilejšia, univerzálna automatická zbraň veľkého kalibru ruskej vojenskej flotily.
Predtým, pokiaľ ide o kaliber 130 mm, mali vo výzbroji len masívne AK-130 s dvoma kanónmi raketové krížniky projektu 1164 a 1144, protiponorkové lode projektu 1155,1 a torpédoborce projektu 956. Tieto zariadenia neboli vhodné pre menšie lode, pretože zaberú príliš veľa miesta na palube a vážia takmer 90 ton.
A-192M bol vyvinutý na základe sovietskeho systému. Hlavný rozdiel je v tom, že má jedno delo namiesto dvoch. Rýchlosť paľby klesla, ale znížila sa aj hmotnosť, len 25 ton bez munície. To umožní inštaláciu A-192M na relatívne malé lode s menším výtlákom. Ešte jedna zvláštnosť spočíva v plne automatizovanom systéme streľby, ktorý dokáže dodať všetkých 478 striel bojovej súpravy do veže bez ľudského zapojenia, čo výrazne zjednodušuje operácie a zvyšuje účinnosť boja.
A-192 je všestranná zbraň, ktorá dokáže strieľať na námorné aj pozemné ciele, ako aj na letecké ciele. Munícia je rovnaká ako má bojový systém AK-130: fugasy F-44 fugas, protilietedlové AA ZS-44 a ZS-44R. Proti lodná strela bude zostrelená vo vzdialenosti 8 metrov od miesta výbuchu, lietajúce stroje vo vzdialenosti 15 metrov. Plánuje sa vývoj nových druhov munície vrátane kontrolovanej a aktívne reaktívnej munície, čo výrazne zvýši bojové kapacity. Efektívny dostrel k morským cieľom je až 23 km, pre vzdušné ciele až 18 km. Rýchlosť paľby je 30 výstrelov za minútu.
Vežička A-192M bola vyrobená pomocou stealth technológie na zníženie celkovej rádiolokácie a zostavená z mnohouholníkových panelov pripojených pod tupým uhlom. Zbraň je umiestnená horizontálne do 180 stupňov na oboch stranách a od mínus 15 do plus 80 stupňov vertikálne. Posádka je päťčlenná, ale navádzanie je automatické.
Za presnosť streľby je zodpovedný moderný lodný rádiolokačný systém pre riadenie streľby a rakety Puma vyvinuté konštrukčnou kanceláriou Ametist. Skladá sa z radaru, televízneho hľadáčika a plošiny stabilizovanej gyroskopom, na ktorom je nainštalovaný optoelektronický modul. Puma registruje nepriateľské objekty vo vzdialenosti až 60 kilometrov, zároveň dokáže sledovať až 4 ciele. Komunikácia medzi nimi trvá menej ako sekundu.
Delostrelecká výbava A-190 100mm má tiež obdobný systém. Námorníctvo má dosť lodí s výtlákom menším ako 2000 ton. Napríklad korvety projektu 20380 a malé raketové lode projektu 21631. A-192M je pre nich príliš ťažký a výkonný. Najmä pre ruskú “flotilu komárov” sa vývoj kompaktnejšieho delostreleckého vybavenia začal v 90. Z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov bol projekt niekoľkokrát odložený a prvé sériové upravené zariadenie A-190-01 bolo zákazníkovi odovzdané až v decembri 2012. Bol inštalovaný na malej raketovej lodi Grad Svijažsk.
Z taktického hľadiska nie je lodné delostrelectvo hlavné v dnešných námorných bojoch. Už v polovici minulého storočia bolo jasné, že radové bojové lode vyzbrojené silnými zbraňami úplne prehrávajú s palubnými lietadlami nových oceánskych kráľov, lietadlových lodí.
V dnešnej dobe hypersonických zbraní a protilodných rakiet dlhého doletu považujú mnohí odborníci veľkorážne delostrelectvo za relikviu a daň tradíciám. Koniec koncov, vzdialenosť dnešného boja na mori sú nie desiatky, ale stovky kilometrov. Okrem toho dnes existujú oveľa presnejšie rakety. Je tu však aj iný názor.
“Nesúhlasím s tým, že delostrelectvo veľkého kalibru je relikviou,” povedal vojenský expert Alexej Leonov v rozhovore pre Sputnik: “Áno, hlavnou zbraňou moderných lodí sú rakety. Ale majú obmedzený počet striel, a nie je jasné, či budú stačiť v dlhom boji. Predpokladajme, že loď vystrelila všetky rakety na nepriateľskú letku a čo bude ďalej? Zdvihnú bielu zástavu?”
Delostrelectvo veľkého kalibru pravdepodobne zostane posledným argumentom v boji na mori ešte dlho. Okrem toho môže zohrávať úlohu protileteckej obrany a palebnej podpory pozemných jednotiek. Vojenskí námorní módni zákonodarcovia, Američania, aktívne pracujú na lodných zbraniach. Zdá sa, že cieľom ďalšieho rozvoja je zvýšiť rýchlosť paľby a rýchlosť rakety s cieľom lepšie zasiahnuť nadzvukové a dokonca hypersonické ciele.
Americké torpédoborce a krížniky sú vyzbrojené zariadeniami 127mm Mark 45, ktoré boli prijaté v roku 1971. Tieto zbrane sa stále modernizujú, posledný variant Mod-4 bol dodaný zákazníkovi v roku 2000. Môžu zasiahnuť cieľ vo vzdialenosti až 40 km a tiež vystreliť rakety. Okrem toho torpédoborec Dewey úspešne strieľal z Mark 45 Mod.4. na cvičení v roku 2018 najmodernejšie strelivo HVP (Hyper-velocity Projectile). Tieto rakety môžu vyvinúť rýchlosť Mach 3 a zasiahnuť nepriateľské lode v dosahu až 56 kilometrov.
Andrej Koc
zdroj: armádny magazín
Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu
Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.
VIDEO: Protiruské sankcie odsúdili americký dolár na zánik, vyhlásil Lavrov a dodal, že USA a ich spojenci v snahe dominovať svetu oživujú ducha studenej vojny, ale v konečnom dôsledku si píia pod sebou konár.
Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“
Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska
Udržanie predmostia v Kurskej oblasti nie je Zelenského rozmar, ale rozkaz z Washingtonu
Aké by boli ciele ukrajinských BGM-109 Tomahawk?
Orbán očakáva prevrat!
György Gyimesi: Kde sa vlastenci bijú, progresívci víťazia
„Stačilo!“ Kráľovská pekáreň zatvára prevádzku po sérii vlámaní
Američania si dnes volia nového prezidenta USA. O tom, kto bude najbližšie štyri roky šéfovať Bielemu domu sa rozhodujú medzi Kamalou Harrisovou a Donaldom Trumpom
Róbert Švec: Tí, ktorí sa nám smiali, sa už nesmejú. Vyše 100-tisíc podpisov hovorí jasnou rečou
Politológ Abrahám: „Pri tesnej väčšine sú tri hlasy kľúčové. Huliak je kráľovský hráč.“
Prorok Naď: Odzbrojenie Slovenska už vyšetruje ÚBOK
Vučič povedal, aký návrh by mohol dať Trump Rusku a Ukrajine
Gašpar odstupuje z pozície predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť
VIDEO: Prokuratura v Pensylvánii začala před volbami amerického prezidenta vyšetřovat rozsáhlé podvody s korespondenčními hlasy
Eduard Chmelár o nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA a slabnúcej Európe, ktorá pasívne čaká na pokyny svojho nového pána
Česi chcú ísť na smrť?
VIDEO: Premiér Fico mimovládkam a opozícii odkázal, že nezasahovanie do vnútorných záležitostí iných krajín je jedným z pilierov suverénnej zahraničnej politiky.
zo sekcie
Nedajú sa zachytiť: Čím sú vyzbrojené nové ruské lode
Nedajú sa zachytiť: Čím sú vyzbrojené nové ruské lode
Nedajú sa zachytiť: Čím sú vyzbrojené nové ruské lode