Slovanské Noviny

19. júna 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Vymývanie mozgov, ktoré sa šíri v Nórsku

Vymývanie mozgov nastáva, keď je rozum anulovaný. Je to vtedy, keď je schopnosť človeka robiť nezávislé úsudky postupne oslabená, potlačená a nahradená hotovými sloganmi, fixnými obrazmi nepriateľa a politickými reflexami.

Človek s vymytým mozgom nemusí nevyhnutne veriť, že klame. Nebezpečenstvo spočíva práve v tom, že môže byť presvedčený, že hovorí pravdu, pretože propaganda sa opakuje tak dlho, že ju vníma ako svoju vlastnú myšlienku.

Toto robí vývoj v Nórsku takým vážnym. Naši politici sa stávajú nositeľmi vymývania mozgov, ktoré sami nevidia. Opakujú vojnové posolstvo, akoby to bola múdrosť. Opakujú obrazy hrozieb, akoby to bola trieziva analýza. Opakujú, že viac zbraní znamená väčšiu bezpečnosť, akoby nám história už neukázala, ako zle sa veci môžu uberať, keď spoločnosť dovolí vládnuť strachu.

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

Už nejde len o politické nezhody. Ide o manipuláciu celého ľudu. Sme manipulovaní slovami, obrázkami, titulkami, správami, expertnými panelmi a politickými prejavmi.

  • Hovoria nám, že svet je taký nebezpečný, že musíme akceptovať stále viac zbraní
  • Hovoria nám, že mierové myslenie je naivita. Hovoria nám, že diplomacia je slabosť.
  • Hovoria nám, že poslušnosť voči alianciám a veľmociam je to isté ako zodpovedná nórska politika.

Takto sa posúvajú hranice v našich mysliach. Krôčik po krôčiku. Deň za dňom.

Keď politici stratia schopnosť myslieť samostatne, ľudia strácajú časť svojej ochrany. Tí, ktorí by mali používať rozum v mene krajiny, sa namiesto toho stávajú šíriteľmi propagandy.

Vnášajú logiku vojny do Stortingu, do vlády, do strán, do tlače a do každodenného života ľudí. Keď sa toto posolstvo opakuje dostatočne často, začína sa to zdať normálne. Keď sa strach opakuje dostatočne často, začína sa to podobať realite. Keď sa dostatočne často opakuje znovuzbrojovanie ako jediné riešenie, mnohí sa prestanú pýtať, aká mohla byť alternatíva.

Takto funguje vymývanie mozgov

Nie primárne prostredníctvom nátlaku, ale prostredníctvom opakovania. Nie prostredníctvom jednej veľkej lži, ale prostredníctvom tisícky malých zmien v rozume. Najprv sa zmení jazyk. Potom sa zmenia emócie. Nakoniec sa zmení úsudok celej spoločnosti.

V Nórsku teraz vidíme, ako sa toto vymývanie mozgov šíri od politikov k obyvateľstvu. Prichádza prostredníctvom tlače, ktorá príliš často opakuje jazyk moci namiesto toho, aby ho odhaľovala. Prichádza prostredníctvom komentátorov, ktorí logiku vojny považujú za realizmus. Prichádza prostredníctvom expertov, ktorí vždy dospejú k rovnakému záveru: viac zbraní, viac pripravenosti, viac vojenskej eskalácie, viac lojality voči Washingtonu a NATO.

Vytvára sa takto nebezpečný kruh

Americká mocenská logika ovplyvňuje nórskych rozhodovateľov. Nórski politici to opakujú, akoby to bol nórsky rozum. Tlač šíri toto posolstvo ďalej. Obyvateľstvo sa stáva viac bojazlivým. Politici potom poukazujú na strach v populácii a používajú ho ako dôkaz, že ich vlastná politika je nevyhnutná. Takto si moc vytvára vlastné potvrdenie.

Sme manipulovaní, aby sme verili, že tento vývoj je prirodzený.

Nie je to však prirodzené. Je to politicky vytvorené. Je to poháňané propagandou, strachom a záujmami, ktoré profitujú z toho, že sa Nórsko viac vzďaľuje od mierového myslenia a prehlbuje svoju pripravenosť na vojnu. Zbrojársky priemysel z tohto vývoja nestratí. Veľmoci z tohto vývoja nestratia. Porazenými sú obyčajní ľudia, starší ľudia, chorí, chudobní, deti, mladí ľudia a veteráni, ktorí opäť musia vidieť, ako je ľudská bezpečnosť odsunutá nabok, pretože vojnový stroj musí byť vždy nakŕmený ako prvý.

Ako veterán to viem z minulosti. Z mojej skúsenosti s medzinárodnou prácou s veteránmi som videl, ako sa vymývanie mozgov pre vojnu môže skutočne uchytiť. Neprestane len preto, že zbrane stíchnu. Zostáva v jazyku, spomienkach, telách a inštitúciách. Pracoval som aj pre veteránov v rôznych konfliktných oblastiach a bol som správcom veteránov z mnohých krajín a videl som práve toto.

Keď sa spoločnosť naučí myslieť v pojmoch vojny, mier si bude ťažšie predstaviť. Preto je vývoj v Nórsku taký nebezpečný. Riskujeme, že budeme mať generáciu, ktorá vyrastá s jazykom vojny ako s bežnou politikou. Deti a mladí ľudia sa učia, že svet pozostáva predovšetkým z nepriateľov. Učia sa, že bezpečnosť sa vytvára zbraňami, skôr ako dôverou, diplomaciou, medzinárodným právom a sociálnou spravodlivosťou. Učia sa, že budúcnosť sa musí budovať okolo obrazov hrozieb, nie okolo nádeje.

Budúcnosť našich detí je tiež ohrozená, keď je celá spoločnosť manipulovaná, aby verila, že vojnové myslenie je rozumné. Budúcnosť našich detí je ohrozená, keď politici už nerozlišujú medzi analýzou a propagandou. Budúcnosť našich detí je ohrozená, keď sa s mierom zaobchádza ako so slabosťou, zatiaľ čo potreby zbrojárskeho priemyslu sa maskujú ako národná bezpečnosť

Toto je varovanie

Ak bude toto vymývanie mozgov pokračovať, Nórsko môže zmeniť svoj charakter. Môžeme mať spoločnosť, kde je sociálny systém oslabený, pretože vojenské výdavky sú vždy na prvom mieste. Môžeme mať spoločnosť, kde mladí ľudia vyrastajú v permanentnom strachu. Môžeme mať spoločnosť, kde sú kritické hlasy podozrievané z nelojálnosti. Môžeme mať spoločnosť, kde sa demokracia stáva užšou, drsnejšou a kontrolovanejšou práve preto, že moc môže vždy poukázať na novú hrozbu.

Potom už nebudeme čeliť len politickým chybám. Potom budeme čeliť morálnemu kolapsu.

Nórsko sa musí prebudiť skôr, ako sa vymývanie mozgov ešte viac zakorení. Nórski politici si musia pamätať, že rozum platí, aj keď propaganda kričí nahlas. Tlač musí prestať byť zosilňovačom vojnových posolstiev a opäť sa začať správať ako strážny pes demokracie. Ľudia musia odmietnuť byť manipulovaní do reality, kde je mier podozrivý a zbrojenie posvätné.

Slobodný ľud si musí chrániť svoj vlastný úsudok. Musí si to vyžadovať viac než len slogany. Musí si to vyžadovať pravdu, rozum a odvahu. Pretože akonáhle sa vymývanie mozgov kvôli vojne uchytí, nezmení sa len politika. Potom sa zmenia ľudia. Potom sa zmenia naše deti. Potom sa zmení budúcnosť.

A budúcnosť postavená na manipulovanom strachu nie je bezpečná budúcnosť. Je to cesta do temnoty, maskovaná ako zodpovednosť.

Dan Viggo Bergtun 

O autorovi: Dan Viggo Bergtun je veterán a bývalý národný a medzinárodný správca pre veteránov. Má rozsiahle skúsenosti s prácou pre veteránov a mier medzi národmi. Už v roku 1978 slúžil v operácii OSN na Blízkom východe a má rozsiahle znalosti systému Organizácie Spojených národov ako bývalý veľvyslanec OSN pre Svetovú federáciu veteránov (WVF). Bol prezidentom a generálnym tajomníkom (WVF) a v súčasnosti je čestným prezidentom federácie. Od roku 1978 pracuje na národnej a medzinárodnej úrovni pre práva veteránov, medzinárodnú spoluprácu a je aktívnym autorom o medzinárodnej politike a bezpečnostných otázkach.

globalresearch