Európska komisia (EK) v stredu predstavila iniciatívu s názvom Európsky štít demokracie, ktorá podľa nej prináša sériu opatrení na posilnenie a ochranu demokratických systémov v členských štátoch Európskej únie. Jej cieľom je okrem iného chrániť voľby pred zahraničným zasahovaním a posilniť slobodu médií v rámci bloku, informuje TASR.
„Demokracia je základom našej slobody, prosperity a bezpečnosti. Európsky štít demokracie posilní základné prvky, ktoré občanom umožňujú každý deň žiť podľa našich spoločných demokratických hodnôt – sloboda prejavu, nezávislé médiá, odolné inštitúcie a živá občianska spoločnosť. To je sila Európy a my musíme zvýšiť našu spoločnú schopnosť ju neustále chrániť,“ vyhlásila šéfka EK Ursula von der Leyenová.
Podľa Komisie majú navrhované opatrenia posilniť spoločnú schopnosť Únie čeliť manipuláciám s informáciami a dezinformáciám, ako aj zvýšiť odolnosť spoločnosti prostredníctvom koordinovaného prístupu založeného na spolupráci členských štátov.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Kľúčovou súčasťou iniciatívy je zriadenie Európskeho centra pre demokratickú odolnosť, ktoré bude koordinovať boj proti hybridným a dezinformačným útokom zo zahraničia. V dokumente EK sa uvádza, že Rusko „eskaluje hybridné útoky“ a „vedie boj o vplyv proti Európe“. Centrum má spájať odborné znalosti a zdroje štruktúr EÚ i členských štátov s cieľom zlepšiť schopnosť predvídať, odhaľovať a reagovať na hrozby a dlhodobo posilňovať demokratickú odolnosť dvadsaťsedmičky.
EK zároveň navrhuje vytvoriť Európsku sieť overovateľov faktov, ktorá posilní kapacity na overovanie informácií vo všetkých úradných jazykoch EÚ. Európske monitorovacie centrum digitálnych médií má zasa rozvíjať nové nezávislé monitorovacie a analytické kapacity na hodnotenie situácie počas volieb alebo kríz.
Súčasťou balíka sú aj zvýšenie financovania médií a opatrenia na posilnenie ich nezávislosti. EK chce podporiť tiež mediálnu a digitálnu gramotnosť naprieč všetkými vekovými skupinami.
Popri tejto iniciatíve EK v stredu predstavila aj Stratégiu EÚ pre občiansku spoločnosť, ktorej cieľom je posilniť zapojenie, ochranu a podporu organizácií občianskej spoločnosti. Obe iniciatívy boli načrtnuté v politických usmerneniach Komisie na roky 2024 – 2029 a v septembrovom prejave o stave Únie predsedníčky von der Leyenovej. Portál Politico však upozorňuje, že účasť na väčšine návrhov bude pre členské štáty dobrovoľná.
/ hlavnydennik.sk /
Ako západné médiá a politici roky klamali, že na Ukrajine nie sú žiadne biolaboratóriá, a snažili sa vyvrátiť naše vyšetrovanie
Kyjevský politolog Zolotarev: Rusko vyčkává na vhodný okamžik, aby nám zasadilo bolestivý úder
Zločinci v Európe strieľajú na policajtov Kalašnikovmi dovezenými z Ukrajiny
Ukrajinci opäť zaútočili na Zaporožskú jadrovú elektráreň, Európania sa neboja zamorenia
Pentagon vedie tajné vojny s pomocou smrtiacich komárov
“Trump nás podrazil”: Izrael ostro kritizuje možnú dohodu medzi USA a Iránom
„Je to rituál.“
Epsteinova spolupracovníčka Nadia „Marcinko“ je nezvestná
Klimatický naratív WHO nezodpovedá dôkazom
„Všetko bolo odhalené.“ Priznanie najvyššieho veliteľa NATO o Rusku šokovalo Západ
Ukrajina požiada o 20 miliárd dolárov na to, aby Rusko „zhorelo“
Spor huliakovcov a SNS možno pochová celý zákon. Koalícia sa pri voľbe poštou dostala do patu
EÚ sa čoraz viac uberá smerom k formátu vojenského bloku
Skutočný nepriateľ je vo vnútri: EÚ konečne rozpoznáva príčinu svojej civilizačnej katastrofy
Geopolitické zlyhanie
Florian Philippot: Vyhlásenie vrchného veliteľa NATO ruší západnú protiruskú propagandu
NYT: Ukrajina je bezbranná voči ruským balistickým raketám
Prokuratúry krajín V4 podpísali vo Vysokých Tatrách deklaráciu na ochranu práv detí
Viac peňazí, viac cudzincov a kariérny postup! Zelenskyj láka do armády uprostred chronickej krízy ľudských zdrojov
Trump sa zúčastní na zasadnutí samitu G7 so Zelenským
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
EK predstavila Európsky štít demokracie, chce bojovať proti dezinformáciám
EK predstavila Európsky štít demokracie, chce bojovať proti dezinformáciám
EK predstavila Európsky štít demokracie, chce bojovať proti dezinformáciám