Maďarský prezident Tamás Sulyok je na Slovensku. Stretol sa s Petrom Pellegrinim, prezidentom Slovenskej republiky Robertom Ficom (SMER – SSD), premiérom Slovenskej republiky a Richardom Rašim (HLAS – SD) predsedom Národnej rady SR.

Vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom sú historicky najlepšie. Prezident SR Peter Pellegrini to vyhlásil vo štvrtok po rokovaní s maďarským prezidentom Tamásom Sulyokom, ktorý pricestoval na jednodňovú oficiálnu návštevu SR. Podľa Pellegriniho sú vzťahy s Maďarskom mnohostranné, bohaté a intenzívne, čo sa prejavuje v politickej, ekonomickej a kultúrnej spolupráci, ako aj v oblasti medziľudských vzťahov.
„Je prirodzené, že sú a budú existovať oblasti, na ktoré budeme mať rozličné pohľady. Práve preto je nevyhnutné, aby sme aj o takýchto témach vedeli vždy úprimne a otvorene rozprávať tak, ako sa na dobrých susedov patrí,“ uviedol Pellegrini. Pri pestovaní pozitívnej atmosféry vo vzájomných vzťahoch vidí zásadnú úlohu pre oboch prezidentov. „Je mojím záujmom, aby na Slovensku panovalo harmonické medzietnické spolužitie. Želám si, aby Maďari žijúci na Slovensku vnímali našu krajinu s hrdosťou ako svoj vlastný domov aj svoju vlasť. To je základ pre spoločné budovanie prosperujúcej budúcnosti na oboch brehoch Dunaja,“ povedal.
Prezidenti rokovali o viacerých témach
V oblasti zahraničnej politiky sa zhodli, že v dobe konfliktov je nevyhnutné hľadať mierové riešenia. Pellegrini poďakoval Maďarsku za ochranu slovenského vzdušného priestoru. Vyzdvihol tiež vzájomný obchod, spoluprácu v oblasti ropy, plynu či jadrovej energetiky i memorandum o cezhraničných projektoch. „Som veľmi rád, že sme s pánom prezidentom hovorili o tom, že sa už finalizuje finálny text poskytovania cezhraničnej zdravotnej starostlivosti, ktorá bude v prospech oboch obyvateľov, tak Slovákov žijúcich v Maďarsku, ako aj Maďarov žijúcich na Slovensku,“ podotkol Pellegrini. Verí, že s Maďarskom nájdeme čoraz väčší priestor spolupráce aj v oblasti inovácií a pokročilých technológií.
Vyzdvihol tiež spoluprácu v rámci V4
Hlavy štátu sa zhodli, že formát funguje najlepšie, ak spolupracujeme v otázkach, kde sa zhodujeme. Zároveň potvrdil, že sa zúčastní na nadchádzajúcom samite prezidentov V4. Spomenul tiež, že v tomto roku si pripomíname tridsiate výročie podpisu Zmluvy o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci. S Maďarskom nás podľa Pellegriniho spájajú výhrady voči cestovnej mape RePowerEU pre zastavenie dovozu strategických energetických surovín z Ruskej federácie. Túto iniciatívu považujú krajiny za ohrozenie energetickej bezpečnosti, hospodárskej stability a spravodlivého zaobchádzania s členskými štátmi EÚ.
Sulyok ozrejmil, že Maďarsko v rámci predsedníctva vo V4 plánuje klásť dôraz na rozvoj regionálnych vzťahov. Potvrdil, že vzťahy medzi krajinami sú mimoriadne dobré. Pripomenul, že obe krajiny podporujú vstup krajín Západného Balkánu do Európskej únie. Tiež, že pre krajiny je dôležité zabezpečenie cenovo dostupných energií. Podľa jeho slov sa prezidenti zhodli aj v otázke migrácie. „Za dôležité považujeme ochranu vonkajších hraníc, ako aj stabilizovanie krajín, odkiaľ odchádzajú migranti v rámci Vyšehradskej štvorky,“ uviedol. Za dôležité považuje zachovanie kultúry maďarskej menšiny na Slovensku i slovenskej menšiny v Maďarsku.
Premiér rokoval na úrade vlády s maďarským prezidentom T. Sulyokom
Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa vo štvrtok na Úrade vlády (ÚV) SR v Bratislave stretol s prezidentom Maďarska Tamásom Sulyokom. Obaja počas rokovania potvrdili výbornú úroveň slovensko-maďarských vzťahov. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor ÚV. Stretnutie sa podľa úradu vlády nieslo „v duchu konštruktívneho dialógu, vzájomného rešpektu a záujmu o ďalšie prehlbovanie spolupráce medzi oboma susednými krajinami“.

V diskusii sa Fico so Sulyokom sústredili na kľúčové oblasti bilaterálnych vzťahov vrátane hospodárstva, infraštruktúry a cezhraničnej spolupráce. Obe strany sú presvedčené, že dobré susedské vzťahy sú základom stability a rozvoja v strednej Európe.
„Predseda vlády ocenil otvorenosť maďarského prezidenta a jeho záujem o budovanie praktickej a vecnej spolupráce medzi Slovenskou republikou a Maďarskom. Slovenský premiér a maďarský prezident deklarovali pripravenosť pokračovať v intenzívnom dialógu aj na ďalších úrovniach,“ skonštatoval tlačový a informačný odbor.
R. Raši sa s maďarským prezidentom stretol na Bratislavskom hrade
Na Bratislavskom hrade vo štvrtok privítal prezidenta Maďarska Tamása Sulyoka predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši (Hlas-SD). Ocenil úroveň ekonomickej, politickej a regionálnej spolupráce Slovenska a Maďarska.

Bratislavský hrad označil Raši za symbolické miesto, ktoré podobne ako budapeštiansky parlament pripomína spoločnú históriu a priateľstvo oboch krajín. „Dnešné stretnutie, rovnako ako to počas mojej oficiálnej návštevy v Budapešti, ukázalo, že medzi našimi krajinami existuje silné partnerstvo postavené na dôvere, pragmatizme a spoločných cieľoch,“ napísal Raši na sociálnej sieti.
Raši verí, že aj návšteva maďarského prezidenta na Slovensku prispeje k tomu, aby sa vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom naďalej rozvíjali v prospech občanov.
/ hlavnydennik.sk /
Stará zpráva CIA o rakovině a parazitech se stává virální
„Norimberg“ čas na pravdu
Trump znepokojil aj Moskvu: Ak Irán padne, sme na rade. Ruskí „jastrabi“ hovoria o pasci a radia pritvrdiť na fronte
Americké médiá konečne priznali úplné zlyhanie americko-izraelskej vojenskej agresie voči Iránu
Americko-izraelskú vojnu proti Iránu rozrušila „španielska anomália“
Na Ukrajine sa na zbytkoch nacistického práporu Azov formuje prvá súkromná armáda
VIDEO: Gašpar varuje- Fico do Kyjeva by riskoval život!
Králov odkaz opozícii: Pisoáre naozaj nie sú témou pre lídra!
Irán: Zhromaždenie znalcov rozhodlo o novom najvyššom vodcovi
Nitky kauzy ukrajinského konvoja so zlatom môžu viesť až do Bruselu
Čak nás čaká energetická kríza ako v roku 1973?
VIDEO: Dojemné svedectvo 10-ročného iránskeho dievčatka v Minabe, ktoré rozpráva o americko-izraelskom útoku na dievčenskú základnú školu, ktorý zabil jej 11-ročného brata a ich mamu, ktorá v nej učila.
Správa štátnych hmotných rezerv začala uvoľňovať prvých 12-tisíc ton ropy pre Slovnaft, ktorý vďaka Ukrajine už 39 dní nedostáva ruskú ropu cez ropovod Družba a v dôsledku toho musela rafinéria prejsť na obmedzený režim výroby
VIDEO: Vladimir Putin telefonoval s iránskym prezidentom a vyzval na okamžité prímerie a zastavenie nepriateľských akcií.
Budú hladovať? Potraviny a voda?
Mnohí experti konštatujú, že vojna na Ukrajine trvá tak dlho iba a hlavne preto, lebo počas nej veľmi efektívne funguje tzv. ,,kickbaking“ – systém ,,spätných platieb“.
VIDEO: „Ľudia sa boja nekontrolovaného rastu cien energií a premýšľajú nad tým, čo bude, ak by došlo k nedostatku plynu alebo ropy,“ uviedol Robert Fico, ktorý kritizoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského „za hlúpy krok“ zastaviť dodávky ruskej ropy Slovensku a Maďarsku a „permanentné poškodzovanie“ našej krajiny.
Výbuch na americkom veľvyslanectve v Európe
VIDEO: Pozdrav Čurillovcom
Angela Merkel vyhlásila, že by chcela, aby EÚ nebola len vojenským podporovateľom Ukrajiny, ale aj diplomaticky prispela k ukončeniu konfliktu
zo sekcie
Maďarský prezident Tamás Sulyok je na Slovensku
Maďarský prezident Tamás Sulyok je na Slovensku
Maďarský prezident Tamás Sulyok je na Slovensku