Americký prezident Donald Trump poskytol rozhovor americkej spravodajskej televízii NBC News.

Americký prezident Donald Trump v rozhovore s televíziou NBC News povedal, že je veľmi nahnevaný na ruského prezidenta Vladimira Putina za jeho slová o ukrajinskom prezidentovi Volodymyrovi Zelenskom.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Rusku pohrozil tvrdými opatreniami týkajúcimi sa ropy, ak sa nezastaví krviprelievanie na Ukrajine.
„Ak Rusko a ja nebudeme schopní dosiahnuť dohodu na zastavení krviprelievania na Ukrajine a ja si budem myslieť, že je to ruská chyba… tak uvalím sekundárne clá na ropu, na všetku ropu z Ruska,“ uviedol Trump.
Výška ciel by sa podľa neho pohybovala od 25 do 50 percent. „To by znamenalo, že ak kupujete ropu z Ruska, nemôžete v Spojených štátoch podnikať,“ doplnil.
To, že je na Putina „veľmi nahnevaný“ a „naštvaný“, povedal Trump v súvislosti s návrhom ruského prezidenta na zavedenie prechodnej správy Ukrajiny pod záštitou OSN, ktorá by umožnila usporiadanie demokratických prezidentských volieb v krajine, a tým pádom viedla ku koncu Zelenského vo funkcii.
Podľa Trumpa takéto komentáre „nejdú správnym smerom“.
Zároveň však americký prezident podotkol, že má s Putinom veľmi dobrý vzťah, takže sa jeho hnev môže rýchlo rozplynúť, ak ruská hlava štátu urobí, čo je správne. V nadchádzajúcom týždni by spolu obaja politici mali znovu hovoriť.
Trump sa snaží sprostredkovať prímerie vo vojne, ktorú začalo Rusko a ktorá už trvá vyše troch rokov. Napriek ruskému záväzku neútočiť na energetiku a infraštruktúru Ukrajiny ale útoky naďalej pokračujú, Moskva a Kyjev sa z útokov obviňujú navzájom.
Bombardovanie, aké nevideli, odkazuje Trump Iránu, ak Teherán nepristúpi na novú jadrovú dohodu
Americký prezident Donald Trump v rozhovore s televíziou NBC News pohrozil Iránu bombardovaním a sekundárnymi clami na iránsku ropu, ak nebude Teherán súhlasiť s novou jadrovou dohodou.
Trump dal tento mesiac Iránu na dosiahnutie dohody dvojmesačné ultimátum. Irán dnes uviedol, že priame rokovania so Spojenými štátmi odmieta, je však otvorený nepriamemu vyjednávaniu.
„Ak dohodu neuzavrú, bude bombardovanie. Bude to bombardovanie, aké nikdy predtým nevideli,“ povedal Trump. Zároveň pohrozil, že uvalí sekundárne clá na krajiny, ktoré by odoberali iránsku ropu.
Iránsky prezident Masúd Pezeškján dnes podľa agentúry AP uviedol, že Teherán sa nebráni nepriamym rokovaniam s USA.
„Hoci boli možnosť priamych rokovaní medzi oboma stranami v tejto odpovedi odmietnuté, zdôraznili sme, že cesta k nepriamym rokovaniam zostáva otvorená,“ uviedol Pezeškján k reakcii Iránu na Trumpovo ultimátum.
Iránsky minister zahraničia Abbás Arakčí vo štvrtok uviedol, že Teherán svoju odpoveď Washingtonu zaslal prostredníctvom Ománu.
„Oficiálna odpoveď zahŕňa list, v ktorom sú plne vysvetlené naše stanoviská k súčasnej situácii a listu pána Trumpa,“ povedal vo štvrtok Arakčí.
„Naším postojom je aj naďalej neviesť priame rozhovory (so Spojenými štátmi), kým je na nás vyvíjaný maximálny tlak a je nám vojensky vyhrážané,“ poznamenal tiež podľa štátnej agentúry IRNA.
Trump v rozhovore s NBC k rokovaniam s Teheránom uviedol, že americkí a iránski predstavitelia spolu„hovoria“.
Od pôvodnej dohody z roku 2015, ktorá mala obmedziť iránsky jadrový program výmenou za zrušenie protiiránskych sankcií, Trump v roku 2018 za svojho prvého prezidentského mandátu odstúpil.
Irán neskôr prestal dohodu dodržiavať a začal obohacovať urán na úroveň, ktorá ho približuje k možnej výrobe jadrovej zbrane. Teherán napriek tomu dlhodobo tvrdí, že jeho jadrový program slúži len na mierové účely.
Zdroj: hnonline.sk / forbes.sk / InfoVojna
VIDEO: Pavel Durov- Britská vláda chce zakázať sociálne siete pre deti mladšie ako 16 rokov.
VIDEO: Nepoučiteľná EÚ uvalila na Rusko ďalšie sankcie v nádeji, že naň zvýši tlak, aby ukončilo vojnu na Ukrajine. ‚Každé ďalšie opatrenie zužuje Rusku priestor na manévrovanie,‘ pobavila svet Kaja Kallasová
VIDEO: Politológ Oskar Krejčí o hlúpych elitách v Európe, ktoré nerozumejú geopolitickej realite, o tom, že Rusko a USA si sú vedomé, že konvenčná vojna môže vyeskalovať do jadrového konfliktu a že konflikt na Ukrajine za toto riziko nestojí
VIDEO: Rusko počas masívnych útokov zasiahlo všetky ciele ukrajinského vojensko-priemyselného komplexu v troch mestách.
VIDEO: Európania sa podľa Sergeja Lavrova chybne domnievajú, že Rusko prehráva a Ukrajina vyhráva, a preto mu môžu klásť ultimáta
VIDEO: Na Slovensko pricestoval indický premiér Nárendra Módí. Premiér Robert Fico vyhlásil, že India predbieha vyspelé krajiny západnej Európy, ako sú Francúzsko či Nemecko, ale aj iné vyspelé štáty v iných častiach sveta.
OSN šírila falošné správy o obrovskom „koncentračnom tábore“ na Donbase kým Putin nezverejnil čísla
Ukrajinci hlásia prvé použitie novej ruskej rakety Banderoľ počas nočného útoku na Ukrajinu
Stierlitz proti Melnikovi a Banderovi: zabudnuté dielo o ukrajinských nacistoch
Ukrajinské médiá nechtiac prezradili vojenskú dielňu priamo vo filmovom štúdiu
Po výbušnom odhalení z USA padá ďalšie tabu! Čo sa deje v biolaboratóriách v Kazachstane?
„Obranný pakt“: Prvé ciele NATO vo vojne s Ruskom
„Všetkých utopíme v baltských vodách!“ Je načase, aby sa Rusko správalo ako Irán a vytvorilo „Hormuzský prieliv 2“ pre Nemecko, Dánsko, Poľsko, Švédsko a pobaltské štáty
Maďarský parlament obmedzil funkčného obdobia premiéra. O tom by mal rozhodovať ľud! – hovorí Orbán
Rokovania o konečnej podobe mierovej dohody medzi USA a Iránom sa začnú po tom, ako Teherán overí splnenie amerických záväzkov vrátane zrušenia námornej blokády a uvoľnenia zmrazených aktív.
VIDEO: Robert Fico o možnom podpise mierovej dohody medzi Iránom a USA, plánovanom stretnutí s maďarským premiérom Péterom Magyarom, o rozpadávajúcom sa falošnom obraze Slovenska prezentovanom protislovenskými médiami a opozíciou, opätovnom obnovení výroby hliníka v Žiari nad Hronom
Spojeným štátom a Iránu sa podarilo dosiahnuť mierovú dohodu. Oficiálne ju podpíšu v piatok 19. júna 2026 vo Švajčiarsku. Izrael sa do poslednej chvíle snažil dosiahnutie dohody zmariť útokmi na Libanon.
„Ochrana zdravia obyvateľov musí mať prednosť pred vedeckými, komerčnými či geopolitickými záujmami,“
Prestížna návšteva indického premiéra dala facku protislovenským médiám! Zo závisti jeho príchod úplne odignorovali Enko aj Aktuality
VIDEO: Steven Spielberg věří, že Den odhalení silně otřese vírou křesťanů po celém světě
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Donald Trump povedal, že je veľmi nahnevaný na Vladimira Putina za jeho návrh, aby Ukrajina prešla pod dočasnú správu OSN a usporiadala voľby
Donald Trump povedal, že je veľmi nahnevaný na Vladimira Putina za jeho návrh, aby Ukrajina prešla pod dočasnú správu OSN a usporiadala voľby
Donald Trump povedal, že je veľmi nahnevaný na Vladimira Putina za jeho návrh, aby Ukrajina prešla pod dočasnú správu OSN a usporiadala voľby