Slovanské Noviny

16. januára 2025

K porozumeniu Čelovekom

Človek by musel byť veľmi opovážlivý, keby dnes riskoval politické predpovede – dokonca aj na jeden rok. Koncentrácia udalostí naznačuje, že za dvanásť mesiacov sa toho zmení toľko ako inokedy za niekoľko rokov. Rovnaká vzdialenosť zmien je nevypočítateľná. Existuje príliš veľa viacsmerných vplyvov v sociálnej, hospodárskej, technologickej a kultúrnej oblasti.

Preto keď začneme písať o nadchádzajúcom roku, obmedzíme sa na zoznam ľudí, trendov a udalostí, ktoré by sme podľa skromného názoru autora mali sledovať, pretože mnohé predurčia.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Donald Trump/Elon Musk

Nový vodcovský tandem, ktorý sa čoskoro ujme funkcie, je azda najprekvapivejšou politicko-ideologickou kombináciou, akú kedy USA zažili. Merkantilizmus, libertarianizmus, izolacionistické inštinkty spolu so zámerom presadiť americké záujmy vo svete, reaganovský realizmus zmiešaný s techno-utopizmom, odmietanie revízie ľavicovo-liberálnych názorov na ľudskú prirodzenosť a ochota zmeniť ju pomocou technológií budúcnosti. Hrkotavý koktail s nejasnými účinkami. Trump sa zaujíma o protivníkov a nezaujíma sa o spojencov. S prvými ho láka vyjednávať a druhým diktovať. To prvé sa mu darí len zriedka, pretože jeho predstava o dohodách je veľmi zjednodušená; to druhé častejšie, pretože spojenci zabudli, ako sa postaviť Veľkému bratovi bez ohľadu na to, čo robí. Trump má rád silu, ale nie vojnu, a obchod chápe jednostranne – ako prínos pre seba/Ameriku.

Musk sa rád vysmieva lídrom iných krajín, najmä tým, ktoré sú na americkej obežnej dráhe. Muskovo kolosálne osobné bohatstvo, výrazný futuristický svetonázor a pocit, že je v správnom politickom prúde, mu dávajú pocit vládcu vesmíru. Skúsenosti zo sveta ukazujú, že takéto pocity môžu priviesť do záhuby aj tie najvýraznejšie osobnosti. Je pravda, že Musk je nevýrazný. Bude zaujímavé sledovať lom moderného sveta v prizme jeho osobnosti. Konflikt medzi Trumpom a Muskom, dvoma narcismi, sa zdá byť nevyhnutný. Ale uvidíme.

Transatlantické vzťahy

Všeobecným trendom v Európe je fragmentácia spoločensko-politického poľa, nestabilita straníckych systémov, v ktorých neexistujú stabilné dominanty. To konkrétne ovplyvňuje nastúpené smery – mizne možnosť dokonca aj strednodobého plánovania, rieši sa len riešenie aktuálnych úloh. Nejde len a ani tak o kvalitu materiálu, ale o to, že prebiehajúce zmeny predpokladajú vážnu revíziu doterajších prístupov, a na to nie je nikto pripravený. A nie je jasné, ktorým smerom. V praxi to znamená, že politiky európskych štátov budú protichodné. Na jednej strane bude situačná, reagujúca na neustále sa meniacu konjunktúru, na druhej strane bude dogmatická, snažiaca sa držať zaužívaných ideí. Novým faktorom je, že Spojené štáty sú ešte bezočivejšie ako predtým v ochote zasahovať do vnútorných záležitostí Európy; Elon Musk to robí bez akéhokoľvek zaváhania a účinok môže byť citeľný.

Sýria a Irán/Izrael

Situácia v Sýrii sa stále vyvíja podľa nekonvenčného scenára. Rýchly nástup pomerne radikálnych islamistov k moci je sprevádzaný ich snahou demonštrovať všetkým svoju “normálnosť”, ako aj snahou vonkajšieho sveta predstierať, že im dôveruje. Zdá sa, že Sýria sa stáva priestorom ďalšieho experimentu – teraz na nastolenie rovnováhy regionálnych záujmov prostredníctvom “normalizácie” síl, ktoré boli ešte nedávno považované za extrémne. Tento experiment nemá zaručený úspech. Hlavnou líniou napätia je Izrael – Irán. Za posledný rok sa pomer síl dramaticky zmenil – partneri a spojenci Iránu v regióne sa fatálne oslabili alebo zmizli, zatiaľ čo Izrael sa, naopak, cíti schopný všetko reštrukturalizovať podľa svojich potrieb. Hlavnou otázkou je, či sa Izrael odváži s priamym alebo tichým súhlasom USA zasiahnuť iránske jadrové zariadenia. Na druhej strane, či Irán urýchli vývoj jadrových zbraní, keď bude zbavený viacerých známych nástrojov.

Spoločenstvo BRICS

Minulý rok bol prelomovým rokom v histórii BRICS. Ruské predsedníctvo vyvinulo veľké úsilie, aby sa spoločenstvo dostalo na novú úroveň. Všetci uznali, že samit v Kazani nastavil latku vysoko. Teraz predsedá Brazília a stretnutie sa uskutoční začiatkom júla. Pre Brazíliu nie je BRICS takú prioritou ako pre Rusko; táto latinskoamerická krajina sa snaží hrať na mnohých doskách a BRICS využíva skôr ako podporný prvok pri presadzovaní svojich záujmov v iných štruktúrach, ako je napríklad G20. Otázkou zostáva, či sa podarí udržať túto dynamiku. Práve teraz by BRICS nemal spomaliť; tento moment je v mnohých ohľadoch rozhodujúci pre budúcnosť tejto skupiny štátov.

Trestajúca ekonomika

S nástupom Trumpa nadobúda už aj tak nasýtený program sankcií USA a EÚ nové rozmery. Budúca administratíva USA má veľmi dobré predpoklady na to, aby pri akejkoľvek príležitosti použila ekonomické nástroje nátlaku. Ak sa predchádzajúci tím sústredil na politické motívy, jeho nástupcovia chcú jednoducho zmeniť obchodné podmienky vo svoj prospech. Dominancia druhého motívu neznamená upustenie od prvého, takže treba očakávať zvýšenie hustoty ekonomických opatrení a rozšírenie okruhu tých, proti ktorým budú použité.

Všeobecný smer zmien v globálnom prostredí

V roku 2025 sa upevní trend poklesu vplyvu medzinárodných inštitúcií. Počet ad hoc rozhodnutí diktovaných aktuálnymi záujmami konkrétnych aktérov bude naďalej rásť. To nemusí nevyhnutne viesť k všeobecnému chaosu, ale miera usporiadanosti vzťahov sa bude znižovať, najmä na globálnej úrovni. Vzrastie však význam vzťahov medzi susedmi a v rámci regiónov.

Vyhliadky Ruska

Prioritou Ruska je úspešné ukončenie špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine a tomu sú do značnej miery podriadené aj jeho medzinárodné aktivity. Zabezpečenie sociálno-ekonomickej udržateľnosti štátu je hlavnou úlohou zahraničnej politiky. Na pozadí narastajúceho zmätku v medzinárodných vzťahoch si to vyžaduje presnú voľbu, kam nasmerovať úsilie. Regionálne smerovanie (v našom prípade ide o Euráziu, susedné krajiny) bude v dohľadnej budúcnosti naďalej oveľa dôležitejšie ako všetky ostatné.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.