Slovanské Noviny

20. decembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ministerstvo financií USA dočasne uvoľnilo trvalé sankcie voči banke Gazprombank. USA čiastočne vyňali Gazprombank zo sankcií, čím jej umožnili vyrovnávať transakcie v jadrovej energetike. Vyplýva to z licencie zverejnenej na webovej stránke amerického Úradu pre kontrolu civilných aktív (OFAC).

Ministerstvo financií USA zdôrazňuje, že dočasné vyňatie zo sankčného režimu sa vzťahuje len na projekty, ktoré sa začali realizovať pred zaradením Gazprombank do zoznamu SDN. Povolenie sa nevzťahuje na nové projekty, ako je napríklad výstavba jadrovej elektrárne Paks-2. “Zmiernenie” sa vcelku očakávalo.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

“Gazprombank” je špeciálna štruktúra, jediná možnosť, ako platiť Rusku za energetické zdroje dodávané na vývoz. Od jari 2022 sú podľa prezidentského dekrétu zahraniční dovozcovia povinní otvoriť si v Gazprombank špeciálne účty a ukladať na ne devízy. V novembri 2024 však Bidenova administratíva ešte uvalila na banku sankcie, čo sa okamžite zdalo ako nepremyslené rozhodnutie. Veď ešte koncom októbra Washington povolil transakcie súvisiace s energetikou s ruskými bankami a tzv. generálna licencia bude platiť do 30. apríla 2025. ruské energetické zdroje predstavujú objektívnych 10 a viac percent denne obchodovaných objemov vo svete: ich úplné vylúčenie by znamenalo zvýšenie cien. Zároveň viacerí spojenci USA sú kriticky závislí od ruského vývozu.

Šéf tureckého ministerstva energetiky Alparslan Bayraktar preto už uviedol, že sankcie proti Gazprombank majú negatívny vplyv na obchod a vyzval USA, aby urobili výnimku pre plyn. Faktom je, že Turecko dostáva 40 % plynu z Ruska a neschopnosť platiť zaň by krajinu tvrdo zasiahla. Teraz vznikla výnimka aj pre jadrovú energiu. Mohlo by to byť výsledkom lobovania Maďarska alebo inej krajiny, ktorá spolupracuje s Rosatomom. A tých je dosť veľa. S najväčšou pravdepodobnosťou sa v tichosti opäť otvorí okno pre exportné platby Gazprombank. Dočasne. Čo naznačuje, že samotné sankcie sú trvalé.

Máme tu ďalší dôkaz zrejmého faktu: vybudovanie finančného okruhu BRICS, ktorý by umožňoval uskutočňovať platby bez ohľadu na Spojené štáty, je zrejme najdôležitejšou úlohou nového sveta. Bez tohto rámca budú všetky ostatné rozsiahle projekty buď neúčinné, alebo nemožné.

Najnovší tlak USA na ruský finančný sektor: ruské možné reakcie

Ruský spôsob medzinárodného zúčtovania, ktorý sa má stať hlavným alebo jedným z hlavných v rámci sankčnej blokády, sa konečne prejavil Washington 21. novembra oznámil novú sériu protiruských sankcií. Najnovšia čierna listina USA obsahuje viac ako 100 ruských organizácií a osôb. Ide o štvrtý balík sankcií USA proti Rusku v tomto roku. Tento balík sa týka najmä organizácií ruského finančného sektora: bánk, registrátorov a depozitárov. Z formálneho hľadiska (pokiaľ ide o počet fyzických a právnických osôb) ide o najmenší zo štyroch balíkov. Pripomeniem, že vo februárovom balíku bolo pol tisícky fyzických a právnických osôb. V júlovom balíku ich bolo približne 300. V augustovom balíku približne 400. Podľa odborníkov však môže byť štvrtý balík, v ktorom je len sto obvinených, najbolestivejší. Dotýka sa totiž sféry medzinárodných platieb a zúčtovania ruského vývozu a dovozu.

Niekoľko ďalších informácií o obsahu najnovšieho balíka protiruských sankcií USA. Na zozname je 16 osôb, z ktorých 11 sú vedúci predstavitelia Centrálnej banky Ruska vrátane prvých námestníkov prezidenta Vladimíra Čisťuchina a Dmitrija Tulina a námestníčky prezidenta Olgy Poljakovovej. A niekoľko riaditeľov oddelení Banky Ruska. To je však najneškodnejšia časť balíka. Pripomínam, že Washington uvalil sankcie na šéfa Centrálnej banky Ruska a prvého námestníka šéfa Centrálnej banky Ruska už v septembri 2022. Súčasťou balíka je aj tucet a pol registrátorov a depozitárov: agentúra Regionálny nezávislý registrátor, spoločnosť Vedenie registrov, depozitár Region, EuroAzijský registrátor, Centrum odbornej registrácie, Registrátor – kapitál a ďalšie. Najväčší počet bánk v balíku je päťdesiat. Najväčšími z nich sú: “Gazprombank”, “Dom.RF”, “BCS-bank”, banka neobežných aktív “Trust”. Pod sankcie sa dostali aj tieto banky: “Agroros”, “BBR-bank”, Bratská ľudová banka, BCF, “Garant-Invest”, “Viking”, “Iturup”, “Kremlevsky”, MFO “Interstate Bank”, Národná rezervná banka, “Slavia”, “Chlynov”, “Fora Bank”, “Finservice”, “Centrokredit”, “Energotransbank”, “Primsotsbank” a ďalšie.

Právnické osoby z posledného balíka patria do zoznamu SDN, čo znamená najprísnejší sankčný režim. Najmä úplné vylúčenie z medzinárodného dolárového systému. Tiež zablokovanie fungovania dodávateľských reťazcov spoločnosti, ak aspoň jeden z článkov obsahuje americkú právnickú alebo fyzickú osobu. Hlavnou postavou tohto balíka je samozrejme Gazprombank, tretia najväčšia ruská banka podľa aktív. A čo je ešte dôležitejšie, má štatút “autorizovanej banky”. “Gazprombank” vyrovnávala a stále vyrovnáva účty za ruský plyn so zahraničnými (väčšinou európskymi) partnermi. Dovoľte mi pripomenúť, že miesto Gazprombank pri vývoze zemného plynu bolo určené výnosom prezidenta Ruskej federácie podpísaným v marci 2022. Zahraniční odberatelia ruského plynu si museli v uvedenej banke otvoriť dva účty: účet v cudzej mene a účet v rubľoch. Dovozca vložil sumu potrebnú na zaplatenie plynu na devízový účet; túto menu banka vymenila na moskovskej burze za ruble, ktoré boli pripísané na rubľový účet klienta v Gazprombank. Po uvalení sankcií na moskovskú burzu začala Gazprombank vymieňať valuty za ruble na mimoburzovom trhu. To znamená prostredníctvom priamych transakcií s rôznymi finančnými organizáciami. Gazprombank sa tak stala akumulátorom cudzej meny.

V tlačovej správe amerického ministerstva financií (zodpovedného za prípravu sankčných balíkov a kontrolu ich realizácie) sa uvádza, že mena Gazprombank sa používala na nákup strojov a zariadení na svetovom trhu, ktoré sa potom posielali do ruského vojensko-priemyselného komplexu. Inými slovami, konečným cieľom zablokovania činnosti Gazprombank je zabrániť jej posilneniu vojenského a hospodárskeho potenciálu Ruska. O akých sumách hovoríme? Krajiny EÚ zaplatili v septembri za plyn z Ruska 839,9 milióna eur, čo je o 30 % viac ako v auguste tohto roka a o 36 % viac ako v septembri 2023. Valuty za ruský plyn (a iný exportný tovar) možno prijímať aj prostredníctvom iných ruských bánk.

V novembri bolo preto na zoznam SDN zaradených päťdesiat ruských bánk. Najnovšie sankcie sa vzťahovali aj na zahraničné pobočky Gazprombank v Luxembursku, Hongkongu, Švajčiarsku, Južnej Afrike a na Cypre. Americké protistrany musia podľa príkazu ministerstva financií ukončiť všetky transakcie s Gazprombank do 20. decembra 2024. V prípade projektu Sachalin-2 USA udeľujú výnimku pre transakcie s účasťou banky do 28. júna 2025. Mimochodom, okrem novembrového balíka protiruských sankcií prijalo americké ministerstvo financií 4. decembra rozhodnutie o skupine TGR (na sankčné zoznamy bolo zaradených päť právnických osôb a päť fyzických osôb spojených s touto spoločnosťou). V tlačovej správe amerického ministerstva financií sa uvádza, že spoločnosť poskytovala služby bohatým Rusom s cieľom obísť sankcie. Okrem iného využívala kryptomeny na pranie špinavých peňazí a ich výber prostredníctvom predplatených kariet; pomocou vypratých peňazí pomáhala Rusom získať nehnuteľnosti a iný majetok v Spojenom kráľovstve.

Samozrejme, väčšina komentárov k najnovším sankciám USA v ruských a zahraničných médiách sa týkala Gazprombank. Bežných ruských občanov sa najviac dotkol taký aspekt sankcií voči Gazprombank, ako sú karty UnionPay na platenie za tovar a služby v zahraničí.

“Gazprombank bola jednou z mála úverových organizácií, ktoré takéto karty Rusom ponúkali. Po zavedení nových sankcií bola ponuka na vydanie karty UnionPay z webovej stránky Gazprombank odstránená. Rozhodnutie uvaliť sankcie na Gazprombank značne rozrušilo Európu. Mnohí experti a novinári z európskych krajín uviedli, že tieto sankcie nie sú ani tak namierené proti Gazprombank a Rusku, ako proti Európe. Zima už prišla a potreba pohonných hmôt sa dramaticky zvýšila. A zrazu sa objavila reálna hrozba, že Európa zostane bez ruského plynu a tepla. Európu zachvátila skutočná panika. Maďarsko bolo ako zvyčajne najkategorickejšie proti tejto sankcii. Minister zahraničných vecí a obchodu Peter Szijjártó považoval sankcie za “útok na suverenitu Maďarska” a povedal, že USA “chcú zámerne dostať niektoré stredoeurópske krajiny do ťažkej situácie”.

Viaceré európske krajiny skutočne mobilizovali Brusel (Európsku úniu), aby v tejto veci rokoval s Washingtonom. Rôzne zdroje uvádzajú, že Brusel už žiada Washington o zmiernenie alebo zrušenie sankcií voči Gazprombank. Konkrétne o tom píše agentúra Bloomberg v článku “EÚ v rokovaniach s USA o zmiernení účinku sankcií voči ruským bankám”. Konkrétne uvádza, že rokovania medzi Bruselom a Washingtonom o tejto otázke už prebiehajú: “… rozhovory sú dôverné a zaoberajú sa otázkami, ako je napríklad možnosť legálneho vykonávania platieb prostredníctvom dcérskej spoločnosti Gazprombank so sídlom v Luxembursku…”.

Na novembrové sankcie Washingtonu reagovala aj Moskva. Táto reakcia bola vyjadrená vo Výnose prezidenta Ruskej federácie z 5. decembra 2024 č. 1033 “O zmenách a doplneniach výnosu prezidenta Ruskej federácie z 31. marca 2022 č. 172 “O osobitnom postupe pri plnenzáväzkov zahraničných odberateľov voči ruským dodávateľom zemného plynu”. V dekréte sa ustanovuje možnosť, aby “oprávnená banka”, t. j. Gazprombank, pripísala rubľové prostriedky na úhradu za plyn prijatý od “tretích strán”. To znamená, že európski dovozcovia budú teraz musieť posielať valuty (takmer výlučne eurá) do tých ruských bánk, ktoré nie sú na sankčných zoznamoch. Tie zmenia menu na ruble a prevedú ich do Gazprombank.

Rusko má stále rezervu “čistých” bánk (ktoré môžu pracovať s cudzou menou). Podľa odhadov expertov sa sankcie zatiaľ nedotkli približne stovky ruských úverových organizácií. Väčšina z nich sú však malé a stredné podniky. Najväčšie z kategórie “čistých” bánk sú tieto: “Raiffeisenbank”, “Unicredit Bank”, OTP, “Credit Europe Bank”, ATB, “Intesa”, “Forstadt”, “Solid”, “Renaissance”, “Finam”. Je jasné, že aj “čisté” banky sú pod Damoklovým mečom sankcií. Rusko preto musí hľadať iný, spoľahlivejší spôsob, ako sankciám čeliť. A ten sa už spomína v prezidentskom dekréte.

Podľa druhej možnosti sa na podnet dodávateľa (Gazpromu) môže povinnosť platiť za plyn “čiastočne alebo úplne zrušiť započítaním protipohľadávok ruského dodávateľa voči zahraničnému odberateľovi”. A tu je ďalší fragment vyhlášky, ktorý odhaľuje podstatu druhej možnosti:

“Vyrovnanie medzi ruským dodávateľom a zahraničným odberateľom… sa môže uskutočniť… započítaním protipohľadávok ruského dodávateľa voči zahraničnému odberateľovi z iniciatívy ruského dodávateľa alebo iným spôsobom dohodnutým medzi ruským dodávateľom a zahraničným odberateľom. Ak sa vyrovnanie vykonáva v rubľoch, príslušné finančné prostriedky sa pripíšu na rubľový účet otvorený ruským dodávateľom v oprávnenej banke vo výške zodpovedajúcej výške dlhu voči ruskému dodávateľovi podľa zmluvy o dodávke zemného plynu v cudzej mene, ktorá je menou platby podľa takejto zmluvy.”

Napokon sa vo vyhláške vyjadruje spôsob medzinárodného zúčtovania Ruska, ktorý by sa mal podľa môjho názoru stať hlavným alebo jedným z hlavných v podmienkach sankčnej blokády. Ide o spôsob rovnomerného vyrovnania protiplnenia a platobných nárokov. Blízko k nemu majú barter a medzinárodný klíring.

Nie je čas spomenúť si na barter?

Návrhy v tomto smere zaznievajú čoraz častejšie. Čoskoro to budú tri roky, čo Západ vedie aktívnu sankčnú vojnu proti Rusku. Rusko bolo pod sankciami už pred začiatkom špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine. K 24. februáru 2022 ich počet predstavoval 2 695. Po tomto dátume bolo do 31. júla tohto roka uvalených ďalších 19 535 sankcií. Niektoré sankcie boli zrušené, ale išlo o veľmi malý počet. Celkovo do konca júla dosiahol celkový počet platných protiruských sankcií 21 758. Významná časť protiruských sankcií bola (a stále je) zameraná na obmedzenie a dokonca úplné zablokovanie zahraničného obchodu Ruskej federácie, a to tak vývozu, ako aj dovozu. Tieto sankcie mali určitý účinok. V minulom roku sa objem ruského zahraničného obchodu znížil o 16,2 % na 710,2 miliardy USD. Vývoz klesol o 28,3 % na 425,1 mld. Pravda, dovoz sa zvýšil o 11,7 % na 285,1 mld. Tento rast bol však čiastočne spôsobený tým, že v predchádzajúcom roku došlo k výraznému poklesu dovozu – o 16 %.

Ruskí účastníci zahraničných ekonomických aktivít používajú rôzne metódy, aby obišli protiruské sankcie. Hlavnou z nich je využívanie dlhých logistických reťazcov prechádzajúcich cez tretie krajiny. To, samozrejme, predlžuje termíny plnenia zmlúv a vedie k vysokým dodatočným nákladom. Preto vo fyzickom vyjadrení ruský vývoz v minulom roku klesol výraznejšie, ako to možno vidieť v hodnotovom vyjadrení. A fyzický objem ruského dovozu v roku 2023 podľa odhadov odborníkov zostal približne na úrovni predchádzajúceho roka. Rusko a jeho obchodní partneri zo skupiny spriatelených krajín aktívne hľadajú spôsoby, ako obísť západné sankcie (nielen protiruské sankcie, ale aj potenciálne sekundárne sankcie, ktoré môžu byť uplatnené na ruských partnerov). Patrí medzi ne využívanie alternatívnych systémov informačnej podpory platieb SWIFT, využívanie národných mien, kryptomien, digitálnych mien centrálnych bánk a hotovostných mien na obchodné vyrovnania.

Veľké nádeje sa vkladajú aj do meny BRICS (hoci všetko je zatiaľ na úrovni hrubej myšlienky). Z nejakého dôvodu sa oveľa menej často spomína možnosť využitia bilaterálneho a multilaterálneho menového zúčtovania, medzinárodných systémov vzájomného započítavania pohľadávok a barterových systémov. Zdá sa mi, že tieto alternatívy majú veľký potenciál. Najmä preto, že tieto metódy zúčtovania a obchodovania sa v minulosti aktívne využívali. Dnes sa však na ne nezaslúžene zabúda. Viac sa budem venovať barterovej výmene. Barter je transakcia zahŕňajúca výmenu tovaru, duševného vlastníctva, práce alebo služieb. Náklady na tovar, prácu alebo služby sa vzájomne vyrovnávajú. T. j. barter sa uskutočňuje bez použitia peňazí (meny). Barter môže prebiehať medzi jednotlivcami, ale aj medzi právnickými osobami (spoločnosťami) a medzi štátmi.

Barter môže byť dvojstranný a viacstranný. Napokon, barter môže byť vnútroštátny (v rámci štátu) a medzinárodný. Zameriam sa na medzinárodný barter. V dvadsiatom storočí bol medzinárodný výmenný obchod veľmi rozšírený. A hlavným dôvodom nebolo ani to, že vylučoval možnosť sankcií voči účastníkom zahraničnoobchodných transakcií. Hlavným bolo to, že umožňoval šetriť menu a dokonca sa zaobísť bez nej. Pripomeniem, že v dvadsiatom storočí existoval zlatý štandard, ktorý obmedzoval množstvo emitovanej meny. Najprv to bol štandard zlatých mincí (pred prvou svetovou vojnou). Potom to bol štandard zlatých platidiel a zlatých devíz (20. – 30. roky 20. storočia). A potom (po rozhodnutiach konferencie v Bretton Woods v roku 1944) – zlatý dolár.

V 70. rokoch minulého storočia bol štandard zlatého dolára nahradený štandardom papierového dolára (rozhodnutia Jamajskej konferencie v roku 1976). Obrazne povedané, z tlačiarenského stroja amerického Federálneho rezervného systému bola odstránená „zlatá brzda“. „Páni peňazí“ (hlavní akcionári Federálneho rezervného systému) mali záujem na zvyšovaní produkcie dolára (veď z každého dolára dostávali emisný príjem). Všetko, čo tomuto zvyšovaniu bránilo, bolo nemilosrdne zničené. A bolo veľa vecí, ktoré tomu bránili. Vrátane menového klíringu a barterového obchodu, ktoré sa v sovietskej literatúre právom nazývali „menovo úsporné“ formy zahranično-hospodárskej činnosti (ZHČ Napriek tomu sa v roku 1984 v časopise Harvard Business Review odhadovalo, že výmenný obchod stále predstavuje približne 30 % všetkého medzinárodného obchodu. V 70. a 80. rokoch 20. storočia predstavovali barterové transakcie 60 % obchodu vo východnej Európe (t. j. v rámci Rady vzájomnej hospodárskej pomoci). Rovnaké percento predstavoval barter v zahraničnom obchode ZSSR s rozvojovými krajinami.

Keďže barterový obchod je v súčasnosti oveľa menej regulovaný ako peňažný obchod, nie je možné presne vypočítať, aký podiel svetového obchodu tvorí barterová výmena. MOP, UNCTAD ani iné medzinárodné organizácie nevedú štatistiky o medzinárodnom barterovom obchode. Odborníci sa intuitívne zhodujú, že podiel barterovej výmeny na medzinárodnom obchode v súčasnosti v porovnaní s minulým storočím výrazne klesol. Podľa domácich expertov dnes barterovú formu obchodu využívajú spoločnosti 88 štátov (Savinov J. A., Zelenjuk A. N., Sotnikov A. V. Barterové dohody v medzinárodnom obchode // Russian Foreign Economic Bulletin, č. 8 2022).

Tu je jeden z najnovších článkov na tému medzinárodného barteru, ktorý bol uverejnený 1. novembra tohto roku v Eurasia Review: The Development Of Global Barter Trade – Analysis. Autor článku He Yan uvádza, že do roku 2016 tvoril barterový obchod 30 % celkovej hodnoty svetového dovozu a vývozu. Dnes možno tento podiel odhadnúť na 20 až 30 % (t. j. ukazuje sa, že podiel barterového obchodu sa v porovnaní s minulým storočím veľmi neznížil). Medzi spoločnosťami z rebríčka Fortune 500 má podľa autorových odhadov 80 % zriadené barterové oddelenia a približne 470 tisíc spoločností vo Veľkej Británii sa aktívne zaoberá barterovým obchodom (autor však nešpecifikoval, aká časť spoločností sa zaoberá medzinárodným barterom). V posledných rokoch čelili rôzne odvetvia, najmä malé a stredné podniky (MSP), významným hospodárskym výzvam.

Jednou z hlavných prekážok pre podniky, najmä MSP, je hromadenie zásob, čo znamená, že kapitál je mŕtvy. Túto mŕtvu váhu možno prekonať prostredníctvom využívania barterovej výmeny zo strany podnikov, a to tak domácich, ako aj medzinárodných. Stále viac podnikov sa podieľa na vytváraní tzv. barterových platforiem. Tieto platformy zhromažďujú informácie o ponuke a dopyte z domácich aj medzinárodných trhov a pomáhajú podnikom nájsť vhodné možnosti na uspokojenie ich potrieb a realizáciu ich komoditných zdrojov. Platformy sa spoliehajú na silu internetu, aby prekonali tradičné časové a geografické obmedzenia. Autor uvedeného článku zhromaždil pomerne veľkú zbierku nedávnych príkladov medzinárodných barterových transakcií. Napríklad v roku 2019 uskutočnila Čína s Malajziou obchod s palmovým olejom v hodnote približne 150 miliónov dolárov a vymenila ho za stavebné služby, produkty z prírodných zdrojov a civilné vybavenie. V roku 2021 čínska spoločnosť vyviezla do Iránu automobilové súčiastky v hodnote 2 miliónov USD výmenou za pistácie v rovnakej hodnote.

Jeden príklad sa týka obchodných vzťahov Srí Lanky s Iránom. Pandémia COVID-19 ochromila turistický priemysel Srí Lanky, ktorý bol pre krajinu dôležitým zdrojom devízových príjmov. Nedostatočné devízové rezervy zabránili Srí Lanke pokračovať v nákupe ropy, čo viedlo k odstaveniu domácich rafinérií v roku 2021 a spôsobilo značné ťažkosti obyvateľom. Nedostatok devízových rezerv navyše bránil Srí Lanke v splácaní ropného dlhu vo výške 250 miliónov USD, ktorý má od roku 2012 voči Iránu. Na iránskej strane sankcie USA, ktoré sa týkali aj čaju, výrazne obmedzili dovoz čaju, čo viedlo k obmedzeniu dodávok súvisiacich domácich výrobkov. V dôsledku toho obe krajiny v roku 2021 podpísali barterovú obchodnú dohodu „Čaj za ropu“, v ktorej sa uvádza, že od roku 2023 bude Srí Lanka obchodovať s cejlónskym čajom s Iránom, aby splatila svoje predchádzajúce dlhy za ropu a dostala nové dodávky ropy.

Niektoré krajiny majú záujem o barterový obchod, aby sa zabezpečili proti veľkým výkyvom cien na svetových trhoch. Napríklad na trhoch so surovou ropou, ropnými produktmi a zemným plynom. Uvádza sa príklad Filipín, ktoré v roku 2022 čelia značnému tlaku na dovoz ropy. Verejnosť na Filipínach vyzýva na obnovenie barterového obchodu medzi krajinami ASEAN, aby sa zabezpečili stabilné dodávky ropy z krajín, ako je Malajzia. V článku sa spomína aj Rusko. Uvádza sa, že ruské úrady (ministerstvo financií) povolili domácim spoločnostiam používať barterové schémy v obchode s inými krajinami v čase sankčnej vojny. Jedným z obchodných partnerov Ruska je Pakistan, ktorý má záujem o zachovanie obchodu s Ruskom. S cieľom obísť sankcie Pakistan v júni 2023 oznámil prípravu barterových obchodných dohôd s Ruskom, Iránom, Afganistanom a ďalšími krajinami. Barterová schéma zahŕňa dovoz produktov z Pakistanu, ako je ropa, skvapalnený zemný plyn, skvapalnený ropný plyn, pšenica a oceľ. Autor článku uzatvára:

„Vzhľadom na praktické potreby dotknutých krajín je preto rozvoj cezhraničného barterového obchodu nevyhnutný a naliehavý.“

Toto odporúčanie sa v plnej miere vzťahuje aj na Rusko. Vyššie som uviedol, že ruské orgány povolili barterové operácie v zahraničnom obchode. Je potrebné takéto transakcie nielen povoliť, ale aj podporovať. Niečo sa v tomto smere už robí. Napríklad začiatkom tohto roka ruské ministerstvo hospodárskeho rozvoja pripravilo a zverejnilo dokument s názvom „Navigátor pre barterové transakcie v zahraničnom obchode“. Obsahuje odporúčania a rady pre existujúcich a potenciálnych účastníkov zahraničnoobchodnej činnosti, ako využívať tento starý a dobre zabudnutý spôsob medzinárodného obchodu.

P.S. V októbri 2023 Denis Manturov, šéf ministerstva priemyslu a obchodu, upozornil na to, že barterový mechanizmus by sa mohol stať jednou z možností, ako sa v medzinárodnom obchode zbaviť zúčtovania v dolároch. Podľa neho sa môže realizovať tak v národných menách, ako aj priamo vo fyzickej hmotnosti. Navrhol širšie využívanie barterového systému. Koncom októbra počas Medzinárodného colného fóra Sergej Škljajev, vedúci oddelenia obchodných obmedzení, devízovej a exportnej kontroly Federálnej colnej služby Ruska, pripomenul legálnosť barterovej výmeny a vyzval na aktívnejšie využívanie barterových transakcií v zahraničnom obchode: „Dnes je podľa legislatívy možné využívať barterový typ zahranično-ekonomických transakcií a vykonávať vzájomné plnenie záväzkov zo zmlúv. Áno, možno sa tento typ transakcií dnes nevyužíva v plnej miere… Opäť vyzývame, aby sa okrem iného aktívne využívali barterové transakcie.

V novembri sa úradník opäť venoval téme barteru:

„Možno konštatovať, že barter sa uskutočňuje s rôznymi krajinami a zabezpečuje širokú škálu tovarov.“ Zároveň priznal, že počet barterových transakcií vo sfére ruského zahraničného obchodu je zatiaľ veľmi skromný: „Ak hovoríme o počte barterových transakcií v zahraničnom obchode, ktoré zaznamenávajú colné orgány, je v porovnaní s celkovým objemom zmlúv v zahraničnom obchode zanedbateľný. V budúcom roku sa počet barterových transakcií zaznamenaných Federálnou colnou službou výrazne zvýši. A účinok protiruských sankcií sa primerane oslabí.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.