Podpora Ukrajiny zo strany Západu tlačí podľa šéfa Kremľa Rusko až za červenú čiaru a jeho krajine nezostáva nič iné než adekvátne odpovedať. Ruský prezident obvinil Západ z vnucovania vlastných pravidiel zvyšku sveta a z vedenia „hybridných vojen“ proti každému, kto sa mu vzoprie, vrátane Ruska.

Spojené štáty vyvíjajú systémy stredného doletu a majú v úmysle rozmiestniť ich v Európe a Ázii, čím ohrozujú bezpečnosť Ruskej federácie, vyhlásil šéf Kremľa.
Nový ruský hypersonický raketový systém Orešnik je kľúčovou súčasťou komplexnej reakcie krajiny na rozhodnutie USA rozmiestniť v západnej Európe rakety stredného doletu, uviedol ruský prezident Vladimir Putin v pondelok 16. decembra 2024 na stretnutí najvyšších predstaviteľov ruského ministerstva obrany.
Spojené štáty vyvíjajú systémy stredného doletu a majú v úmysle rozmiestniť ich v Európe a Ázii, čím ohrozujú bezpečnosť Ruska, povedal Putin. Dodal, že Moskva k tejto hrozbe pristupuje komplexne, čo zahŕňa aj vývoj podobných vojenských kapacít, a ako príklad uviedol novú raketu Orešnik.
„Naším prioritným cieľom je zabezpečiť rýchle odhalenie štartov takýchto rakiet a ich zachytenie. Zároveň musíme zefektívniť všetky otázky súvisiace so sériovou výrobou a nasadením podobných úderných systémov domácej výroby vrátane hypersonických,“ povedal Putin.
Moskva demonštrovala schopnosti Orešnika v novembri odpálením balistickej rakety s hypersonickou konvenčnou hlavicou na ukrajinský vojenský závod v meste Dnipro
USA a Rusko sa v rámci Zmluvy o jadrových zbraniach stredného doletu zaviazali, že nebudú vyvíjať pozemné rakety s doletom od 500 do 5 500 km. Táto dvojstranná dohoda bola prijatá počas studenej vojny s cieľom zmierniť riziko náhodnej výmeny jadrových zbraní.
USA v roku 2018 oznámili odstúpenie od dohody s odvolaním sa na údajné porušovanie zo strany Ruska a potrebu konkurovať Číne, ktorá nie je dohodou viazaná. Putin v pondelok vyhlásil, že americký krok narušil globálnu strategickú stabilitu. Upozornil, že Rusko bude pripravené odpovedať na očakávané nasadenie amerických zbraní.
K masovej výrobe Orešnika dôjde v priebehu roka 2025, uviedol na tomto podujatí ruský minister obrany Andrej Belousov Dodal, že Rusko bude pracovať aj na ďalších moderných zbraňových systémoch, pričom o príslušných zmenách vo vojenskom obstarávaní bude informovať prezidenta do konca mesiaca.
Pentagón minulý týždeň informoval o najnovšom úspešnom teste zbraňového systému stredného doletu nazvaného Dark Eagle, ktorý zahŕňa pozemnú nosnú raketu zakončenú hypersonickým klzným prostriedkom. Očakáva sa, že systém bude uvedený do prevádzky budúci rok a bude pripravený na nasadenie v Japonsku a Európe, uviedol spravodajský portál RT.
Putin: Západ tlačí Rusko za „červenú čiaru“
Podpora Západu Ukrajine tlačí Rusko do bodu, keď mu nezostáva nič iné, ako odpovedať, povedal prezident Vladimir Putin a zároveň varoval USA pred rozmiestnením rakiet stredného doletu.
Putin obvinil USA, že sa snažia „oslabiť našu krajinu a spôsobiť Rusku strategickú porážku“ tým, že naďalej „pumpujú de facto nelegitímny vládnuci režim v Kyjeve zbraňami a peniazmi, posielajú žoldnierov a vojenských poradcov, čím podporujú ďalšiu eskaláciu konfliktu“.
Washington vyvoláva u Američanov strach tým, že sa uchyľuje k „jednoduchej taktike“, vyhlásil Putin. „Dotlačia nás k červenej čiare… my začneme reagovať a oni potom vystrašia svoje obyvateľstvo,“ dodal a naznačil, že USA používali rovnaký prístup počas súperenia so Sovietskym zväzom.
Ruský prezident tiež obvinil Západ z toho, čo označil za pokusy vnútiť zvyšku sveta svoje vlastné pravidlá a zároveň viesť „hybridné vojny“ proti každému, kto sa vzoprie, vrátane Ruska.
V tomto duchu NATO zvyšuje svoje výdavky na obranu a vytvára „úderné skupiny“ v blízkosti ruských hraníc, dodal. „Počet amerických príslušníkov v Európe už prekročil 100 000 vojakov,“ poznamenal.
NATO zvyšuje svoju prítomnosť nielen v Európe, ale aj v regiónoch, ktoré nikdy nevideli takýto typ vojenskej prítomnosti, najmä v Ázii a Tichomorí, povedal Putin a vyjadril osobitné obavy z plánov USA na rozmiestnenie raketových systémov s doletom až 5 500 km.
Putin mal na mysli typ zbrane, ktorý bol predtým zakázaný Medzinárodnou dohodou o jadrových zbraniach blízkeho a stredného doletu (INF) z čias studenej vojny. USA v roku 2018 jednostranne odstúpili od zmluvy s odvolaním sa na jej nedodržiavanie Ruskom, čo Moskva poprela.
Ruský prezident zdôraznil, že napriek odstúpeniu Washingtonu od Zmluvy INF Moskva prijala jednostranný a dobrovoľný záväzok nerozmiestňovať rakety stredného a krátkeho doletu, pokiaľ USA nerozmiestnia takéto zbrane kdekoľvek na svete.
Avšak „ak Spojené štáty začnú rozmiestňovať takéto systémy, potom budú všetky naše dobrovoľné obmedzenia zrušené,“ varoval Putin.
Kallasová vyhlásila ako zoberú zmrazené ruské aktíva. Medzitým prišla tvrdá odveta z ruskej centrálnej banky
Dió syndróm a narcistická manipulácia okolia
D-Notice: tajný režim cenzúry v Británii
Rusi upozorňujú na ukrajinskú „špinavú“ bombu, ktorá ohrozuje Európu
Oidipov komplex? Európski rusofóbovia túžia po vojne
Čiernomorská flotila: “Žiadna loď ani ponorka nebola poškodená pri ukrajinskom útoku v Novorossijsku”
Rusko odovzdalo Číne odtajnené archívy o zverstvách japonskej „Jednotky 731“
Sorošovský „útočný režim“ v adventnom čase
„Pripútajte si bezpečnostné pásy.“ Orbán o stávke EÚ k Ukrajine: „vojna alebo mier“
„Západ bol varovaný“. Lavrov o pokusoch umlčať rozumné hlasy v EÚ týkajúce sa Ruska
Premiér Robert Fico dostal pozvánku na stretnutie s prezidentom USA Donaldom Trumpom. „Suverénna zahraničná politika orientovaná na všetky štyri svetové strany prináša svoje výsledky,“ skonštatoval ministerský predseda
Médiá, opozícia, Lipšic a Žilinka chcú podľa exriaditeľa kontrarozviedky SIS Petra Tótha pokračovanie bezprávia na Slovensku
VIDEO: Odhalenie prečo politická mimovládka „Zastavme korupciu“ platená ESETom spustila špinavú kampaň. Slovenská verejnosť musí vedieť, koľko miliónov eur stojí ochrana progresívcov & ESETu zo strany nadácie „Zastavme korupciu“
Otázka členstva Ukrajiny v NATO je podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova jedným z kameňov úrazu a vyžaduje si osobitnú diskusiu
VIDEO: „Rok 2026 bude rokom, kedy sa v Európe odohrá to, čo sa v nej odohralo v roku 1848,“ predpovedá profesor Peter Staněk s tým, že tentokrát nepôjde o boj za národné oslobodenie, ale o niečo zásadne iné.
„Európski lídri, ktorí sa snažia financovať Ukrajinu pomocou zmrazených ruských fondov, narúšajú medzinárodný finančný systém, ktorý bol vybudovaný na základe záujmov USA.
Napoleonské vojny: ako Rusi darovali Holandsku nezávislosť
Výsledok rokovaní v Berlíne: “Pán kancelár, drahý Friedrich. Sláva Ukrajine!”
Európa ako „chorý človek“ planéty
Kaja Kallasová: „Musíme mať na pamäti, že krajiny chcú byť v NATO, pretože nechcú, aby do nich vtrhlo Rusko a napadlo ich”
zo sekcie
VIDEO: Putin odhalil účel nasadenia ruskej nadzvukovej rakety Orešnik.
VIDEO: Putin odhalil účel nasadenia ruskej nadzvukovej rakety Orešnik.
VIDEO: Putin odhalil účel nasadenia ruskej nadzvukovej rakety Orešnik.