Slovanské Noviny

12. decembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Témou rozhovoru bola situácia na Ukrajine aj dodávky ruského plynu na Slovensko. Vojnový štváč Korčok slúžiaci celoživotne záujmom USA vyhlásil, že náš minister zrádza Slovensko, podporuje odklon od našich spojencov a pomáha Moskve šíriť jej propagandu.

Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár (Smer-SSD) tiež zopakoval konzistentný pohľad SR na vojenský konflikt na Ukrajine s dôrazom na porušenie medzinárodného práva. Blanár apeloval na ruskú stranu v súvislosti s mierovými rokovaniami, zastavením zabíjania čím skôr a zdôraznil, že je potrebné hľadať diplomatické riešenia v súlade s princípmi Charty OSN.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SSD) sa vo štvrtok na zasadnutí Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) na Malte stretol so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. Hovorili spolu aj o dodávkach zemného plynu a Ukrajine.

„Diskutovali sme o vývoji v OBSE, kde práve dnes (štvrtok) došlo k dohode vo voľbe najvyšších štyroch pozícií vo vedení OBSE vrátane voľby generálneho tajomníka, ktorým sa stal turecký kandidát Feridun Sinirlioglu,“ priblížil šéf slovenskej diplomacie, ktorý s ruským ministrom otvoril tiež témy týkajúce sa národných záujmov v oblasti energetických zdrojov.

Podľa jeho slov je v záujme SR zachovať existujúce koridory z Ruskej federácie pre tranzit ropy a plynu, ktoré sú spoľahlivé a cenovo stabilné. „Aj keď pracujeme na diverzifikácii týchto dodávok, je pre nás dôležité mať zabezpečené dodávky v množstve, aké potrebujeme, a za výhodnú cenu,“ vyhlásil Blanár.

Ruská strana potvrdila, že je pripravená naďalej dodržiavať svoje záväzky pri dodávkach. Ministri podľa vyhlásenia hovorili aj o rokovaní podpredsedníčky vlády a ministerky hospodárstva Denisy Sakovej (Hlas-SD) a generálneho riaditeľa Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) v Petrohrade o dodávkach plynu na Slovensko.

Šéf slovenskej diplomacie tiež zopakoval konzistentný pohľad SR na vojenský konflikt na Ukrajine s dôrazom na porušenie medzinárodného práva. Blanár apeloval na ruskú stranu v súvislosti s mierovými rokovaniami, zastavením zabíjania čím skôr a zdôraznil, že je potrebné hľadať diplomatické riešenia v súlade s princípmi Charty OSN.

Na pripravovanom mierovom samite je podľa neho nevyhnutná účasť všetkých globálnych aktérov. Rovnako opäť zdôraznil, že Slovensko podporuje mierové iniciatívy na Ukrajine a že sa pripája aj k mierovej iniciatíve Číny a Brazílie.

Okrem tohto stretnutia rokoval Blanár aj so šéfom arménskej diplomacie Araratom Mirzojanom. Diskutovali spolu o situácii a stabilite v regióne Južného Kaukazu a o normalizácii vzťahov Arménska s jeho susedmi.

„Veľmi pozitívne hodnotím snahy Arménska v mierovom urovnaní s Azerbajdžanom, ktoré sú v záverečnej fáze a ktoré Slovensko intenzívne podporuje,“ poznamenal Blanár. Ministerstvo vo vyhlásení spresnilo, že krajiny majú v záujme zintenzívniť vzájomné kontakty s cieľom posilniť bilaterálnu spoluprácu a obchodno-investičné aktivity.

Viac vo videu:

Šéf slovenskej diplomacie sa na Malte tiež stretol prvýkrát s novou gruzínskou ministerkou zahraničných vecí Makou Bočorišviliovou. Blanár na stretnutí zdôraznil, že SR je dlhodobo priateľom a podporovateľom Gruzínska.

„Povzbudzujeme Gruzínsko v zotrvaní na eurointegračnej ceste, súčasne však SR nezasahuje do vnútorných záležitostí iných štátov, preto rešpektujeme, že tempo integrácie je v kompetencii gruzínskej vlády,“ dodal Blanár.

Blanár sa deň predtým stretol aj s britským ministrom zahraničných vecí Davidom Lammym, ktorý ho na stredajšom rokovaní Severoatlantickej aliancie v Bruseli požiadal o stretnutie.

„Veľká Británia je naším dôležitým partnerom a investorom, diskutovali sme preto o bilaterálnej spolupráci najmä v kontexte veľkej investície Land Rover, ktorá priniesla na Slovensko významné príležitosti. Plánované rozšírenie jej výroby otvorí až 4500 nových pracovných miest a v tejto spolupráci chceme pokračovať,“ vysvetlil šéf slovenskej diplomacie.

„Spája nás tiež starostlivosť o Slovákov vo Veľkej Británii, ktorých tam žije podľa našich odhadov okolo 160-tisíc. Predstavujú živý most slovensko-britských vzťahov a tento dialóg plne podporujeme, napríklad aj prostredníctvom novozriadeného Slovenského inštitútu v Londýne,“ dodal Blanár.

„S britským ministrom som hovoril aj o situácii na Ukrajine a humanitárnej podpore, ktorú poskytujeme nášmu východnému susedovi v oblasti nesmrtiacej pomoci či komerčných dodávkach elektrickej energie. Môjho britského kolegu som zároveň informoval o otvorení prvej železničnej linky, ktorá už od 15. decembra prepojí Kyjev s jediným – pre Ukrajinu blízkym – medzinárodným letiskom v Košiciach,“ doplnil minister zahraničia.

Vojnový štváč Korčok: O čom sú tieto stretnutia s predstaviteľom agresora?

Bývalý minister zahraničia Ivan Korčok, ktorý nedávno vstúpil do opozičného hnutia PS, kritizoval Blanára za stretnutie s ruským diplomatom. V statuse na sociálnej sieti podotýka, že frekvencia stretnutí svedčí podľa neho o tom, že šéf slovenskej diplomacie si s Lavrovom „zjavne najlepšie rozumie“.

„Určite by bolo zaujímavé zistiť, koľkokrát sa stretol napríklad s poľským alebo českým ministrom. Ešte dôležitejšia otázka však znie: o čom sú tieto stretnutia s predstaviteľom agresora?,“ píše Korčok.

„Vyzvali ste ho, aby Rusko ukončilo svoju agresívnu vojnu a prestalo zabíjať nevinných ľudí? Ako prispievajú tieto rokovania k mieru? Čo ste s Rusmi dohodli? A kedy plánujete stretnutie s ukrajinským ministrom?“ pýta sa bývalý diplomat.

Stretnutia Blanára s Lavrovom neprinášajú Slovensku podľa Korčoka nič.

„Namiesto toho zrádzate Slovensko, podporujete odklon od našich spojencov a pomáhate Moskve šíriť jej propagandu. Slovensko sa pod vaším vedením stáva trójskym koňom Ruska v EÚ a NATO. Toto je politika „na štyri svetové strany“, ktorá nás však v skutočnosti vedie na východ,“ konštatuje Korčok. 

Na okraj ministerského zasadnutia na Malte sa ruský minister stretol aj so šéfom maďarskej diplomacie Pétrom Szijjártóm. 

Ide o vôbec prvú Lavrovovu cestu do členskej krajiny EÚ od chvíle, keď Rusko vo februári 2022 napadlo Ukrajinu. Naposledy Lavrov podľa ruského ministerstva naposledy navštívil členskú krajinu EÚ v decembri 2021. Vtedy sa zúčastnil na zasadnutí OBSE v švédskom Štokholme, doplnil portál Politico.


Zdroj: ta3.com / hnonline.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.