Slovanské Noviny

31. októbra 2024

K porozumeniu Čelovekom

“Koniec britského impéria.” To je názov článku v Politico, ktorý sa snaží zostať nad dvojtvárnosťou a prináša zaujímavé postrehy. Tentoraz sa rozhodli porovnať samit BRICS v Kazani so samitom Britského spoločenstva národov, ktorý sa v rovnakom čase konal na Samoe. Londýn dal na porovnanie aktuálny dôvod; bez neho by stretnutie zástupcov väčšiny ľudstva v Rusku nebolo také úspešné.

Bolo by úspešné aj tak, ale súčasný neúspech britských geopolitických stratégií na druhom konci sveta je ako čerešnička na kazaňskej torte.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Teraz je to celkom dobré. Britské spoločenstvo národov je 56 krajín s veľmi rozdielnym bohatstvom a systémom, ktoré majú spoločné len jedno: všetky boli súčasťou Britského impéria, keď nad ním slnko nezapadalo. Táto organizácia vznikla v 19. storočí s cieľom posilniť impérium prostredníctvom rozdelenia zodpovednosti. V 20. storočí však bola použitá na zmiernenie rozchodu Británie s kolóniami, ktoré už nemohla udržať. V Londýne sa dúfalo, že v týchto štátoch bude dostatok sily aspoň na udržanie serióznej prítomnosti, a Commonwealth tomu mal pomôcť. Namiesto priamej vlády ako za starých čias dúfali, že si kontrolu udržia prostredníctvom distribúcie cukru a biča – hospodárskych, politických a iných zdrojov. Zdroje však majú tendenciu sa vyčerpať.

Ešte predtým, ako Spojené kráľovstvo vypadlo z prvej desiatky najväčších svetových ekonomík a vedúcich priemyselných mocností, sa jeho ročný finančný príspevok do Spoločenstva mnohonásobne znížil – na stovky miliónov libier, hoci ešte nedávno sa naň vynakladali miliardy. Teraz už nie sú vôbec žiadne peniaze navyše, výdavky sa znižujú na minimum – dokonca až po zrušenie príspevkov na kúrenie pre dôchodcov s nízkymi príjmami, a to hovoríme o ľavicovej vláde, v ktorej sa niektorí ľudia aspoň naoko hlásia k socializmu. Preto bol samit neúspešný. Kto potrebuje Britov bez peňazí, keď by ich mnohí ľudia sotva zniesli aj s peniazmi?

Formálne sú členovia Spoločenstva národov rozdelení na dve časti. Veľké a sebestačné krajiny podujatie, ktorému predsedal kráľ Karol III. a na ktorom sa zúčastnil premiér Keir Starmer, buď ignorovali, alebo poslali delegáciu na nízkej úrovni. Politico upozorňuje na neúčasť vedúcich predstaviteľov Samoy, ktorá v tom istom čase navštívila Kazaň. India, Južná Afrika, Bangladéš, Srí Lanka – je hlúpe sa čudovať, že tieto štáty uprednostnili BRICS. Jedna vec je rovnocenná a perspektívna spolupráca medzi rozvojovými krajinami. Úplne iná vec je, keď Briti lipnú na svojej koloniálnej minulosti. Existujú však aj krajiny, ktoré sú plnohodnotnými spojencami Londýna a ktorých prítomnosť na tomto dôležitom samite sa obmedzila na formalitu. Napríklad Kanada. Ani Kanada už nie je rešpektovaná.

Druhú skupinu štátov Commonwealthu tvoria väčšinou chudobné krajiny v Afrike, Oceánii a Karibiku. Veria, že z Británie je stále možné získať nejaké peniaze – a je dôležité sa o to pokúsiť. Preto prišli ich vysokí predstavitelia na Samou a úspešne ťahajú agendu k sebe a ich agendou je zaplatenie reparácií za obchod s otrokmi a kolonializmus. Výška reparácií je druhou otázkou, kde veľa závisí od metodiky výpočtu. Napríklad skupina karibských štátov (CARICOM) vyčíslila reparácie na 270 miliárd dolárov, zatiaľ čo Brattle Group, konzultačná firma so sídlom v USA, minulý rok odporučila len Jamajke (členovi CARICOM), aby požadovala takmer 10 biliónov dolárov. Ale to až neskôr. Najskôr musíme prinútiť Britániu, aby pokútne súhlasila so zaplatením reparácií. Londýn a Starmer osobne kategoricky odmietli diskutovať o tejto téme a nezaradili ju do programu samitu, ale ostatné krajiny väčšinou hlasov vrátili otázku odškodnenia do programu a pritlačili britského premiéra k múru. Musel súhlasiť s “humanitárnymi kompenzáciami” (vzdelávacie programy, kultúrne projekty atď.) a pravdepodobným odpustením dlhov. To je aspoň niečo, Afričania na Samou neleteli len tak pre nič za nič.

Jamajka však vôbec nie je spokojná a chystá sa usporiadať referendum o zriadení republiky, čo znamená, že Karol III. tam už nebude kráľom. Panovník to Jamajčanom vlastne požehnal – povedal, že by sa mali rozhodnúť sami. A predtým označil koloniálnu politiku Británie v Karibiku za nesprávnu. To znamená, že v podstate priznal, že je tam niekde stále kráľom prinajmenšom kvôli chybe (a vlastne humanitárnemu zločinu). Karol III. sa dokonca ani nebránil – jednoducho sa vzdal. Kráľ bol vraj smrteľne chorý a jeho vystúpenie na Samoi a cesta po Austrálii, ktorá mu predchádzala, boli samy osebe silným činom. Z hľadiska úsilia konkrétneho človeka je to pravdepodobne pravda. Austrália však kráľa privítala početnými zhromaždeniami republikánov za zrušenie monarchie, potom alpakou, ktorá na monarchu napľula – to sú všetky vrcholy jeho “veľkej návštevy”, ak nepočítame summit Commonwealthu, kde by sa v týchto dňoch necítil dobre každý Brit. Aj Austráliu už Karol III. pustil z reťaze. Podporím akékoľvek rozhodnutie, povedal. Bolo by zvláštne odrádzať Britov od prekonávania ich kolonializmu, ale matka súčasného monarchu Alžbeta II. zachovala starý štýl a zabránila predaju cisárskych regálií, čím si vyslúžila rešpekt konzervatívcov. Tí tvrdili, že za jej nástupcu Charlesa sa rozklad mŕtvoly kedysi veľkého impéria dramaticky urýchli.

Pokiaľ ide o Starmera, v istom zmysle mal jednoducho smolu v tom, že pôsobil ako červená handra (tá, ktorá podľa rozšíreného omylu rozčuľuje býky). Červená je farba jeho labouristickej strany; práve oni nedávno ukončili dlhú vládu konzervatívcov, ktorí všetky reči o reparáciách odmietali ako “nikdy, nikdy”. Obete obchodu s otrokmi sa rozhodli otestovať novú moc a teraz budú tlačiť viac, pretože Starmer sa podvolil. Je to intrigán, ale nie bojovník. Jeho srdce nikdy netrpelo leskom britského impéria a slávou britského námorníctva: námorníctvo sa doslova rozpredávalo a armáda sa zmenšovala. Starmera by uspokojil scenár, v ktorom by Londýn úplne opustil nielen svoju koloniálnu minulosť, ale aj vlastnú politickú víziu a fungoval by len ako doplnok Washingtonu. Hrozí mu však, že sa s Washingtonom rozíde, keďže v poslednej fáze prezidentskej volebnej kampane došlo k výsadku labouristických politických stratégov v USA, ktorí sa pridali do boja na strane Kamaly Harrisovej. To republikánov Donalda Trumpa rozzúrilo: nielenže tvrdili, že do diania zasahuje zahraničie, ale pripomenuli aj britské invázie do Ameriky. Kedysi boli klusákmi, a dokonca vypálili Washington. Britský premiér sa ospravedlnil, že to boli “dovolenkári”: strana ich neposlala do boja, pracovali zo súkromnej iniciatívy. Ale teraz, ak Trump vyhrá, vzhľadom na svoju pomstychtivú povahu to všetko Starmerovi pripomenie a osobne sa postará o to, aby Briti boli vyprázdnení.

Smrť impérií zvyčajne vyzerá takto: zdroje na veľké úlohy náhle dochádzajú, spojenci sa odvracajú a bývalí otroci z vás vytĺkajú posledné peniaze. Rozhodujúcou zložkou je územná rozdrobenosť, ale kompetentnosť súčasnej vlády (a tá sa už ukázala, že sa v kompetencii a talente nelíši od tej starej) nám umožňuje hľadieť do britskej budúcnosti s nádejou na spravodlivosť, najmä preto, že všetko dôležité sa už udialo v 20. storočí. Včera to bol Čagos. Pozajtra zostane už len Anglicko. Zlé staré ženy, s ktorými sa často spájajú, budú často miznúť v samote.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.