Spojené štáty podľa amerického ambasádora David Pressman dlho akceptovali, že Maďarsko hovorí jednu vec a robí druhú. „Ale teraz vidíme, ako sa tieto dve veci – hovoriť a robiť – čoraz viac a viac znepokojujúco spájajú.
Maďarsko dospelo do bodu, keď sa čoraz viac ľudí pýta, či je táto krajina ešte demokraciou, upozornil 18. septembra 2024 na konferencii v maďarskej metropole americký veľvyslanec David Pressman. Dôležité je podľa neho nepominúť vyhlásenie maďarskej vlády len obracaním očí v stĺpe a nečinnosťou, ale reagovať priamo a neochvejne.
„Obmedzená angažovanosť Európy i Spojených štátov za posledných 14 rokov neviedla v Maďarsku ku komunikačnej kríze, ale ku kríze demokratickej. Uznať to nie je súd, ale neopomínateľný fakt pre každú krajinu, v ktorej takmer desať rokov nepretržite platí ´stav núdze´, ktorý jej vláde umožňuje prijímať zákony dekrétom pri obchádzaní parlamentu,“ povedal Pressman v prejave, ktorý zverejnilo veľvyslanectvo USA v Budapešti.
„Ako môže byť krajina roku 1956 (maďarského povstania proti komunizmu, potlačeného sovietskymi vojskami – pozn. red) taká prítulná k Putinovmu Rusku? Ako môže byť zároveň členom Európskej únie a aj vo vojne ‘s Bruselom‘? Ako môže byť spojenec Spojených štátov, slovami premiéra (Viktora Orbána) tiež ich ‘protivníkom‘? Ako môže opakovaná obeť ruskej agresie tak brániť snahe na ruskú agresiu reagovať?“, pýtal sa veľvyslanec.
Spojené štáty podľa diplomata dlho akceptovali, že Maďarsko hovorí jednu vec a robí druhú. „Ale teraz vidíme, ako sa tieto dve veci – hovoriť a robiť – čoraz viac a viac znepokojujúco spájajú. Maďarské bilbordy, titulky a slová už nie sú – ak niekedy boli – iba slová, politická rétorika a komunikačné triky. Sú ramenom štátnej moci. Majú vplyv, účel, cieľ. Stručne povedané, sú politikou a ovplyvňujú našu alianciu a zaslúžia si našu pozornosť,“ vyhlásil.
„Strach a ticho sú dôsledky snahy o marginalizáciu či elimináciu nezávislých hlasov v médiách a občianskej spoločnosti,“ poznamenal Pressman o dopadoch vládnej kampane proti dvom z takmer 3000 z maďarských sudcov, označených za zradcu len preto, že sa s americkým veľvyslancom stretli.
„Ovzdušie strachu umožňuje rozkvet korupcie a ovplyvňuje vládu pri výbere jej partnerov nielen doma, ale aj v zahraničí,“ varoval veľvyslanec.
Maďarská vláda sa podľa neho hlasno dištancovala od svojich spojencov v Európe a USA, ale pritom si užívala výhod spojenectva. Maďarsko kritizuje NATO z pohodlia bezpečnostného dáždnika aliancie a kritizuje Úniu pod dáždnikom ekonomických dotácií Únie.
Demokracie, ktoré prisahali brániť Maďarsko, sú vystavené sústavnému znevažovaniu maďarskou vládou, od ktorého sú oslobodené dva autoritárske štáty, Rusko a Čína, uviedol veľvyslanec.
Pripomenul, že premiér Orbán ocenil ruské vedenie ako „zrozumiteľné a predvídateľné“, akokoľvek rozpútalo najväčšiu vojnu v Európe od druhej svetovej vojny. V rovnakom prejave potom Orbán kritizoval demokratický Západ za to, čo nazval nespoľahlivým, mätúcim zameraním na partnerstvá založené na zdieľaných hodnotách.
„Naše hodnoty nie sú len zbožné rétorické projekcie, nie sú to len slová. Sú tmelom, ktorý spája najmocnejšiu a najúspešnejšiu bezpečnostnú alianciu v histórii,“ zdôraznil americký veľvyslanec v Maďarsku.
Zdroj: hnonline.sk / YouTube U.S. Embassy Budapest / InfoVojna
Toho veľvyslanca by si mal pozvať Orbán k sebe a poslať ho šupom do USA a aby sa už nevracal!!! Debilov čo sa chcú vmiešavať do vnútorných záležitostí suverénneho štátu predsa v Maďarsku nepotrebujú. Dobre viete kam to smeruje a ako sa to potom skončí!!! Líbya, Ukrajina, Turecko, tu všade bolo cítiť pachuť USA!!! Líbya zničená, Ukrajina zničená, Turecko len vďaka Putinovi odolalo, ale za akú cenu? Erdogan mal na mále. Mŕtvych bolo cca 200 ľudí v krajne prebehli čistky. Snáď až 50 000 ľudí prišli o svoju prácu. A ako sa Turecko nakoniec odvďačilo Rusku za jeho pomoc? Zastrelením Ruského veľvyslanca?