„USA sa snažia za každú cenu udržať svoju vojenskú a politickú prevahu vo svete,“ vyhlásil Putin a obvinil Spojené štáty z podnecovania pretekov v zbrojení a zo snahy narušiť bezpečnostnú architektúru v ázijsko-tichomorskom regióne.
Námorné cvičenia Oceán-2024 budú prebiehať v Tichom a Severnom ľadovom oceáne, Stredozemnom, Baltskom a Kaspickom mori. Trvať budú do 16. septembra a zapojí sa do nich viac ako 400 vojnových lodí, ponoriek a podporných plavidiel, 120 lietadiel a vrtuľníkov a 90.000 členov vojenského personálu.
Ruské námorníctvo v utorok 10 septembra spustilo na pokyn prezidenta Vladimira Putina najväčšie námorné strategické cvičenia vo svojej modernej histórii s názvom Oceán-2024.
Prebiehať budú v Tichom a Severnom ľadovom oceáne, ako aj v Stredozemnom, Baltskom a Kaspickom mori. Trvať budú do 16. septembra. V utorok o tom informovalo ruské ministerstvo obrany, píše TASR podľa správy agentúry Reuters a príspevku ruského ministerstva na sociálnej sieti Telegram.
Do cvičení sa zapojí viac ako 400 vojnových lodí, ponoriek a podporných plavidiel, ako aj 120 lietadiel a vrtuľníkov a 90.000 členov vojenského personálu.
„Hlavným cieľom cvičení je preveriť pripravenosť vedenia ruského námorníctva riadiť námorné zoskupenia, riešiť neštandardné operačné úlohy, používať vysoko presné, moderné, pokročilé zbrane a vojenskú techniku a rozšíriť spoluprácu s námornými silami partnerských krajín pri riešení spoločných úloh,“ uvádza ministerstvo obrany.
Na cvičeniach sa bude podieľať väčšina hlavných zložiek ruského námorníctva vrátane Baltského, Severného a Tichomorského loďstva, ako aj Kaspickej flotily. Ministerstvo neuviedlo, či sa na cvičeniach zúčastní aj Čiernomorská flotila, ktorá je zapojená do bojov na Ukrajine, kde utrpela významné straty.
Ruský prezident uviedol, že pri cvičeniach sa využijú skúsenosti, ktoré ruské jednotky získali počas prebiehajúceho konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou.
Podľa Putina boli na cvičenia ako pozorovatelia pozvaní aj zástupcovia ďalších 15 krajín.
Ruská federácia plánuje „venovať osobitnú pozornosť posilňovaniu vojenskej spolupráce s priateľskými národmi“, povedal ruský prezident. Takáto spolupráca získava „osobitný význam na pozadí rastúceho geopolitického napätia“, dodal.
Označenie „Oceán“ na pomenovanie námorných cvičení v minulosti používalo aj sovietske námorníctvo. Manévre s týmto kódovým označením sa celkovo uskutočnili päťkrát medzi rokmi 1970 až 1985.
„Vidíme, že Spojené štáty robia všetko pre to, aby si udržali svoju globálnu vojenskú a politickú nadvládu bez ohľadu na cenu, využívajúc Ukrajinu a snažiac sa spôsobiť našej krajine strategickú porážku,“ povedal ruský líder.
Washington tiež vysiela viac síl do Európy, Arktídy a Tichomoria „pod zámienkou boja proti údajnej ruskej hrozbe a potláčania Číny posilňujú USA a ich satelity vojenskú prítomnosť v blízkosti západných hraníc Ruska, v Arktíde a ázijsko-tichomorskom regióne,“ priblížil.
„USA a ich spojenci sa netajili svojimi plánmi rozmiestniť rakety stredného a kratšieho doletu v takzvaných oblastiach predsunutého nasadenia“ v západnom Tichomorí vrátane niektorých štátov a ostrovov v regióne,“ povedal Putin.
Ruský prezident ďalej obvinil Spojené štáty z podnecovania pretekov v zbrojení a zo snahy narušiť bezpečnostnú architektúru v ázijsko-tichomorskom regióne.
„Svojím agresívnym konaním sa snažia USA dosiahnuť citeľnú prevahu a tým rozbiť zložitú bezpečnostnú architektúru a rovnováhu síl v ázijsko-tichomorskom regióne. V skutočnosti Spojené štáty podnecujú preteky v zbrojení,“ uviedol Putin.
Putin varoval, že táto politika môže vyvolať „nebezpečnú krízu v Európe, ako aj v ázijsko-tichomorskom regióne“. Rusko by malo byť pripravené na akýkoľvek možný vývoj za takýchto okolností, povedal prezident, keď dohliadal na začiatok cvičení zameraných na preverenie bojovej pripravenosti a interoperability rôznych zložiek ruského námorníctva a letectva.
Spojené štáty sa podľa šéfa Kremľa tiež snažia posilniť svoju vojenskú prítomnosť pri ruských hraniciach. Dodal, že Spojené štáty sa snažia za každú cenu udržať svoju vojenskú a politickú prevahu vo svete.
Ruské ozbrojené sily by mali „spoľahlivo brániť“ suverenitu a záujmy krajiny, ako aj byť schopné odraziť akúkoľvek potenciálnu agresiu, povedal Putin.
USA a ďalšie západné krajiny už dlhší čas označujú Rusko a Čínu za najväčšie bezpečnostné hrozby. Minulý týždeň šéfovia americkej a britskej špionáže v spoločnom článku, ktorý uverejnil denník Financial Times, označili tieto dve krajiny za hlavné výzvy pre status quo. Medzinárodný svetový poriadok je podľa nich od čias studenej vojny ohrozený nevídaným spôsobom.
Ruský minister obrany Andrej Belousov koncom augusta označil snahu USA o dominanciu za príčinu veľkej bezpečnostnej krízy. Prebiehajúci konflikt medzi Moskvou a Kyjevom je v podstate stretom medzi Ruskom a Západom, uviedol minister a dodal, že USA a ich spojenci lipnú na globálnej dominancii a nie sú pripravení akceptovať multipolárne usporiadanie sveta.
Putin počas príhovoru označil ruské strategické manévre s názvom Oceán-2024, ktoré sa začali v utorok, za najrozsiahlejšie cvičenia tohto druhu za uplynulých 30 rokov. Uviedol, že ich cieľom je preveriť „bojovú pripravenosť“. „Rusko musí byť pripravené na akýkoľvek vývoj situácie,“ cituje Putina agentúra AFP.
Námorné cvičenia Oceán-2024 budú prebiehať v Tichom a Severnom ľadovom oceáne, Stredozemnom, Baltskom a Kaspickom mori. Trvať budú do 16. septembra a zapojí sa do nich viac ako 400 vojnových lodí, ponoriek a podporných plavidiel, 120 lietadiel a vrtuľníkov a 90.000 členov vojenského personálu.
Na ruských cvičeniach sa zúčastňujú aj čínski vojaci. Šéf ruského námorníctva admirál Alexander Mojsejev uviedol, že do cvičení sa zapoja aj štyri čínske plavidlá a 15 lietadiel. Podľa čínskej agentúry Sin-chua chce Peking takto prehĺbiť „úroveň strategickej koordinácie medzi čínskou a ruskou armádou a posilniť ich schopnosť spoločne reagovať na bezpečnostné hrozby“.
Ruské ministerstvo obrany zverejnilo sériu videí z námorného cvičenia. Podľa ministerstva ruská Tichomorská flotila ako prvá v prvý deň cvičení uskutočnila masívny spoločný úder na simulovaný nepriateľský cieľ. Lode aj ponorske flotily ruskej armády, ako aj systémy pobrežnej obrany vypálili v koordinovanej salve takmer tucet riadených striel.
Na jednom z videí je vidieť aj ruskú ponorku B-274 Petropavlovsk-Kamčatskij, ktorá odpaľuje raketu Kalibr-PL. Strelu je možné odpáliť ako torpédo z tubusu ponorky. Potom sa vynorí spod hladiny a letí k cieľu ako bežná riadená strela.
Vidieť tiež, ako sa z mobilných pobrežných raketových systémov Bastion a Bal odpaľujú riadené strely Oniks a Uran. Nadzvukové rakety Oniks sú schopné zasiahnuť ciele na vzdialenosť až 800 km a môžu sa pohybovať takmer trojnásobnou rýchlosťou zvuku.
Fregata ruskej Severnej flotily podľa ministerstva obrany úspešne zasiahla ciele na vzdialenosť približne 200 km (125 míľ) iným typom rakety Kalibr.
Viac ako 30 bojových lodí a pomocných plavidiel ruskej Baltskej flotily vyrazilo v utorok zo svojich základní, aby sa zúčastnili na cvičeniach. Skupina flotily má plniť určité úlohy v Baltskom mori, uviedlo ministerstvo.
Zdroj: hnonline.sk / trend.sk / rt.com (1), (2), (3) / InfoVojna
Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?
Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester
Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?
Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí
VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku
Strach je šířený záměrně
To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem
Premiér Fico v Srbsku s prezidenotm Vučičom, spoločne proti Bruselu a USA: Slovensko nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova!
Al Jazeera: Rakety Storm Shadow zasáhly bunkr severokorejských generálů
VIDEO: Ruské letadlo pro řízení jaderné války krouží nad Moskvou
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
zo sekcie
VIDEO: Rusko spustilo v Tichom, Severnom ľadovom oceáne, v Stredozemnom, Baltskom a Kaspickom mori obrovské námorné cvičenia v snahe brániť suverenitu a záujmy krajiny, ako aj byť schopné odraziť akúkoľvek potenciálnu agresiu.
VIDEO: Rusko spustilo v Tichom, Severnom ľadovom oceáne, v Stredozemnom, Baltskom a Kaspickom mori obrovské námorné cvičenia v snahe brániť suverenitu a záujmy krajiny, ako aj byť schopné odraziť akúkoľvek potenciálnu agresiu.
VIDEO: Rusko spustilo v Tichom, Severnom ľadovom oceáne, v Stredozemnom, Baltskom a Kaspickom mori obrovské námorné cvičenia v snahe brániť suverenitu a záujmy krajiny, ako aj byť schopné odraziť akúkoľvek potenciálnu agresiu.