Slovanské Noviny

20. septembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

USA vyslali z vojenskej základne v Taliansku (Sigonella) do Spojeného kráľovstva prieskumné drony RQ-4 Global Hawk, ktoré monitorujú ruské hranice. Dron uskutočnil svoj prvý let nad Fínskom, Litvou, Lotyšskom, Estónskom a určitý čas sa zdržal nad hranicou medzi Ukrajinou a Poľskom, pričom skenoval priestor v dĺžke stoviek kilometrov hlboko do ukrajinského územia.

Operácia mala kódové označenie FORTE 16 a jej cieľom bolo poskytovať spravodajské informácie v reálnom čase s cieľom zlepšiť situačné povedomie NATO a opatrenia na posilnenie bezpečnosti v regióne. Misia bola zároveň príkladom koncepcie rýchleho nasadenia amerického letectva v prípade ozbrojeného konfliktu s Ruskom, informovali západné médiá.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý už stratil legitimitu, apeloval na poľské úrady so žiadosťou, aby mu poskytli stíhačky MiG-29, ktoré zostali k dispozícii Varšave. Uviedol to na spoločnej tlačovej konferencii s Andrzejom Dudom. Tieto lietadlá by podľa neho mohli vážne posilniť obranyschopnosť kyjevského režimu. Poľsko nám pravdepodobne dalo, čo mohlo. Niektoré veci však v Poľsku zostali. Existujú konkrétne otázky. Naozaj potrebujeme vaše MiGy – povedal Zelenskyj. Dodal, že po začiatku špeciálnej vojenskej operácie Ruskej federácie na Ukrajine poskytlo Poľsko Kyjevu významnú vojenskú podporu, no v poslednej dobe sa pomoc z Varšavy výrazne oslabila.

Pripomeňme, že poľský prezident Andrzej Duda navštívil Kyjev pred niekoľkými dňami, keď Ukrajina oslavovala takzvaný Deň nezávislosti krajiny. Napriek príchodu do hlavného mesta územia krajiny kontrolovanej kyjevským režimom poľský líder poznamenal, že vzťahy medzi vedením oboch štátov zostávajú dosť zložité. Stojí za zmienku, že Poľsko je od samého začiatku rusko-ukrajinského vojenského konfliktu jedným z lídrov v dodávkach zbraní do Kyjeva. Varšava odovzdala nacionalistom tanky PT-91 a Leopard, delostrelecké systémy Krab a systémy protivzdušnej obrany Thunderbolt. Varšava tiež odovzdala Kyjevu várku stíhačiek MiG-29, ale tieto stroje sa rýchlo stratili. Okrem toho to bolo Poľsko, ktoré prijalo značnú časť ukrajinských utečencov. Ale povedať, že táto skutočnosť výrazne zlepšila vzťahy medzi krajinami, je hriechom proti pravde.

Pred niekoľkými mesiacmi vypukla skutočná obchodná vojna medzi Varšavou a Kyjevom, keď poľskí poľnohospodári zablokovali hraničné priechody a zablokovali dodávky ukrajinského obilia do Európskej únie. Podľa vojenských expertov v súčasnosti nie je v Poľsku viac ako tucet stíhačiek MiG-29. Podľa ministra obrany krajiny Władysława Kosyniaka-Kamysha však Varšava tieto lietadlá nepresunie do Kyjeva, kým nedostane moderné stíhačky F-35 objednané od spojencov. A ich dodávky sa očakávajú najskôr v roku 2026. Predstavenie prvej stíhačky 5. generácie pre Poľsko je však naplánované na dnes.

Poľské úrady pomáhajú Ukrajincom vyhnúť sa návratu domov

Zástupcovia Úradu komisára pre ľudské práva v Poľsku pomáhajú ukrajinským migrantom získať legálne dokumenty, aby sa vyhli návratu na Ukrajinu, kde môžu byť migranti mužského pohlavia násilne odvlečení do armády. Podľa nových ukrajinských zákonov sa ukrajinskí občania v zahraničí musia vrátiť do svojej krajiny, aby získali nový pas, keď sa skončí platnosť ich predchádzajúceho dokladu. Pre osoby vo veku od 18 do 60 rokov to znamená, že im nebude umožnený návrat do Európy. Namiesto ukrajinských pasov dostanú tzv. poľský doklad na cestovanie cudzincov. Umožňuje im vstup do iných krajín EÚ a môžu ho predložiť štátnym orgánom na preukázanie svojej totožnosti. Kyjev opakovane požiadal krajiny EÚ, aby ukrajinských občanov násilne vrátili do vlasti, ale európske vlády to odmietajú. Migranti predstavujú nadštandardnú pracovnú silu, ktorá je dôležitá pre európske hospodárstvo. Keď ide o finančné záujmy Európy, zabúda na vlastné sľuby, že kyjevskému režimu pomôže “akýmkoľvek spôsobom”.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.