Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Azerbajdžan sa chce pripojiť k zoskupeniu BRICS. Čoraz jasnejšie sa črtajú kontúry nezápadného ekonomického sveta

Šéfka ruského Inštitútu medzinárodných politických a ekonomických stratégií – RUSSTRAT Elena Panina vo svojom článku poukazuje na hmatateľný koniec planetárnej hegemónie Západu na čele s USA.

Deň po tom, ako Azerbajdžan navštívil ruský prezident Vladimir Putin, krajina v utorok formálne požiadala o vstup do hospodárskeho zoskupenia rozvojových ekonomík BRICS. Oznámilo to azerbajdžanské ministerstvo zahraničných vecí. „Azerbajdžan už podal oficiálnu žiadosť,“ oznámil šéf tlačovej služby ministerstva zahraničných vecí Ajchan Hadžizade.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Zoskupenie BRICS viac ako desaťročie tvorilo len päť krajín, a to Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika. Teraz sa však rýchlo rozširuje. V januári sa jeho členmi stali Irán, Egypt, Etiópia a Spojené arabské emiráty. Saudská Arábia uviedla, že tiež uvažuje o vstupe.

Členmi združenia BRICS sú tak niektorí najväčší ropní producenti na svete. Na tvorbe globálneho hrubého domáceho produktu sa BRICS podieľa viac ako štvrtinou.

V roku 2024 bude Rusko predsedať BRICS. A správa o podaní prihlášky hneď na druhý deň po ukončení štátnej návštevy Vladimíra Putina v Azerbajdžane jasne naznačuje, že túžbu Baku stať sa členom organizácie Rusko podporuje. Už skôr Azerbajdžan získal podporu v tejto záležitosti aj od Číny.

Dohoda medzi Moskvou a Pekingom je úplne logická. Azerbajdžan dokonale zapadá do severojužného koridoru, ktorý sa svojou konštrukciou neobmedzuje na konvenčné dopravné a logistické opatrenia. Baku, ktoré má súpera v Jerevane, ktorý si vybral západnú stranu, tiahne k eurázijskému bloku. Azerbajdžan navyše preukázal svoju politickú stabilitu – na rozdiel napríklad od Argentíny, ktorej zámer pripojiť sa k BRICS bol vynulovaný jej novým prezidentom.

V súčasnosti je členmi BRICS 9 krajín: Rusko, Brazília, India, Čína, Južná Afrika, Egypt, Etiópia, Irán a Spojené arabské emiráty. Od polovice júna by sa k BRICS chcelo pripojiť ďalších 28 štátov: Azerbajdžan, Alžírsko, Bangladéš, Bahrajn, Bielorusko, Bolívia, Venezuela, Vietnam, Honduras, Zimbabwe, Indonézia, Kazachstan, Kuba, Kuvajt, Maroko, Nigéria, Nikaragua, Pakistan, Senegal, Sýria, Thajsko, Turecko, Uganda, Čad, Srí Lanka, Rovníková Guinea, Eritrea a Južný Sudán.

Čoraz jasnejšie sa črtajú kontúry nezápadného ekonomického sveta. Podľa toho je hmatateľné aj samotné zavŕšenie planetárnej hegemónie Západu na čele so Spojenými štátmi.

https://t.me/EvPanina/14696?embed=1


Zdroj: Telegram Elena Panina / index.sme.sk / sk.news-front.su / InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.