Slovanské Noviny

19. septembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Tranzit ruského zemného plynu do Európskej únie plynovodmi cez Ukrajinu sa vrátil na nedávnu úroveň, informuje portál televízie ta3.

Ruský Gazprom v utorok uviedol, že cez ukrajinské územie pošle odberateľom v EÚ 42,4 milióna kubických metrov suroviny, pôvodne informovala agentúra Reuters. Minulý týždeň vo štvrtok objem tranzitu klesol na 37 mil. metrov kubických v dôsledku slabšieho dopytu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Gazprom v súčasnosti posiela plyn do EÚ len cez meracie stanice v meste Sudzha, pričom v minulom roku cez ne prepravil 14,65 mld. metrov kubických suroviny. To bola približne polovica zemného plynu, ktorý Rusko vyviezlo do EÚ. Predstavoval približne päť percent celkovej spotreby plynu v EÚ. Plyn, ktorý Gazprom posiela touto trasou, pochádza zo západosibírskych regiónov.

Vývoz plynu do EÚ klesol

Do mája 2022 Gazprom posielal plyn aj cez meracie stanice Sochranovka, ale Ukrajinci sa vtedy rozhodli, že tranzit nepovolia. Odvolávali sa na boje v regióne, ale Gazprom uviedol, že na prerušenie tranzitu nie je dôvod.

Postup ukrajinskej strany spôsobil, že vývoz ruského plynu do EÚ cez ukrajinské územie klesol od mája 2022 približne o tretinu. Kyjev vtedy tvrdil, že Gazprom by mohol prepravovať plyn cez stanicu Sudzha namiesto Sochranovky, ale Gazprom uviedol, že to nie je technicky možné.

Boje v Sueze ovplyvňujú ceny

Osud meracej stanice Sudzha však teraz zostáva nejasný. Niektorí ruskí vojnoví blogeri a ukrajinské spravodajské služby uvádzajú, že Suza je pod kontrolou Ukrajiny. Agentúra Reuters poznamenáva, že tieto tvrdenia nemohla nezávisle overiť a že Moskva sa k situácii v Suze zatiaľ podrobne nevyjadrila.

Podľa analytikov sú boje v okolí Suezu jedným z dôvodov nárastu cien plynu v posledných dňoch. Najbližší kontrakt na plyn s dodávkou v septembri sa dnes ráno vo virtuálnom obchodnom centre Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku predával za 39,30 eura (približne 989 CZK) za megawatthodinu (MWh).

Cena v pondelok nakrátko prekročila hranicu 41 eur a bola najvyššia od decembra minulého roka. Práve vyššia cena môže znižovať dopyt, čo minulý týždeň viedlo k nižšiemu odberu plynu. Ceny TTF sú pre európskych odberateľov určujúce.

Obmedzili nákup energetických surovín

Európska únia začala ropu a plyn z Ruska odmietať dávno pred vojnou na Ukrajine, najmä z dôvodu diverzifikácie. Po začiatku invázie EÚ ešte viac obmedzila nákupy ruských energetických surovín, ale vnútrozemské štáty v strednej Európe dostali výnimku, aby mali viac času na nájdenie alternatívnych dodávateľov.

Cena plynu sa začala výraznejšie zvyšovať v roku 2021 a v nasledujúcom roku dočasne dosiahla rekordnú úroveň viac ako 300 EUR za MWh, a to aj v dôsledku vojny na Ukrajine. V posledných mesiacoch sa ceny plynu TTF pohybovali v rozmedzí 30 až 40 EUR. Koncom februára cena plynu klesla na 22 EUR.

/ skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.