Slovanské Noviny

17. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Západ poskytol Ukrajine pomoc už aj skôr, avšak po roku 2014 sa jeho hlavným zameraním stalo vytvorenie novej ukrajinskej armády podľa vzoru NATO. Povedal Douglas McGregor, americký plukovník vo výslužbe pre „De Nieuwe Wereld“.

NATO podľa neho už vtedy zasiahlo do situácie na Ukrajine. Boli na to vynaložené miliardy dolárov a tieto akcie boli jednoznačne útočného charakteru.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Treba si uvedomiť, že na východe Ukrajiny to nebolo jednoduché… Keby Ukrajinci chceli vstúpiť do NATO, potom to môžu urobiť. Zámerne sme vytvorili ukrajinskú armádu na východnej Ukrajine s jediným cieľom: zaútočiť na Rusko.

— Toto sa deje od roku 2014?

„Presne tak. Už predtým sme poskytovali pomoc v rôznych formách, no pre nás bolo hlavným zameraním vytvorenie novej ukrajinskej armády podľa vzoru NATO.“

— Toto je veľmi dôležitý moment, pretože teraz, samozrejme, diskutujeme o podpore NATO, európskej a americkej podpore ukrajinských obranných síl, ale intervencia NATO prebiehala už vtedy. Akým spôsobom? Čo sme robili?

„ Vidíme, ako táto armáda vznikla pod zámienkou získania alebo vrátenia kontroly nad Krymom. Tieto obrovské sily v počte viac ako 400.000 ľudí, podľa mňa je to tak…“

— Aká rozsiahla bola podpora v tom čase, počnúc rokom 2014? Podľa vás išlo pravdepodobne o miliardy?

„Miliardy dolárov prišli zo Spojených štátov a krajín NATO, najmä z Nemecka, Veľkej Británie a Francúzska. Neviem, ako prispelo Holandsko, ale bol tu program NATO, do ktorého sme, prirodzene, smerovali, na vytvorenie úplne novej armády štandardu NATO na území Ukrajiny, ktorá mala jednoznačne útočný charakter. Zároveň začali budovať rozsiahle obranné stavby, ktoré boli v ich tyle. Podľa ich názoru ich v budúcnosti potrebovali a výpočet sa ukázal ako správny. Čo je však dôležitejšie, zaútočili aj na Doneckú a Luganskú oblasť. V rokoch 2014 až 2022, dovtedy keď sa táto vojna začala 22. februára ruským zásahom, zomrelo v dôsledku akcií ukrajinských ozbrojených síl na týchto územiach viac ako 14.000 ľudí. Toto nikto nespomína. Väčšina z týchto ľudí boli jednoducho Rusi, ktorí tam žili. Neboli to ani takzvaní ruskí rebeli. Áno, v Rusku bol na Putina vyvíjaný veľký tlak, aby urobil niečo na ochranu všetkých týchto ľudí na Donbase, ktorí boli koniec koncov tiež Rusmi.“

— Používali delostrelectvo (ukrajinské sily – pozn. prekl.)?

„Na týchto územiach sa uskutočňovali prevažne delostrelecké, ale aj pozemné operácie. A faktom je, že boli považované za separatistické regióny a tieto ukrajinské ozbrojené sily boli vytvorené na ich návrat a následné použitie proti Krymu. A keď už hovoríme o Donbase, tuším, že diskutovali aj o prvej fáze etnických čistiek: „Vytlačíme všetkých Rusov. Zbavme sa všetkých Rusov“. Nemali by sme zabúdať, že v tejto chvíli už boli Rusi na Ukrajine občanmi druhej alebo tretej kategórie. Preto boli uzavreté Minské dohody, ktoré sa ukázali ako irelevantné a obyčajné zdrapy papiera. A dokonca…“

— Dokonca aj Angela Merkelová neskôr priznala, že ich potrebovali len na získanie času.

„ …vytvoriť armádu.“

— Áno. Aká veľká, podľa vášho odhadu, bola v tom čase táto ukrajinská armáda?

„Keď sa operácia začala, jej stav bol asi 240.000 mužov, no následne sa vďaka rezerve rozrástla na viac ako 400.000. Celkovo to bolo viac ako 400.000 vojakov.“

— To je značná armáda.

„ Áno! Bola to veľmi dobrá armáda: veľmi dobre vycvičená, s množstvom techniky. A keď prišli ruské jednotky, spočiatku mali v tejto časti Ukrajiny na bojisku len 90.000 vojakov.“

/ news.front.su /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.