„Žiadna sloboda a nezávislosť tvorby v novej STVR nekončí. Nový zákon explicitne požaduje produkciu nestranných, vyvážených a pluralitných informácií o dianí na Slovensku s cieľom rozvíjať národné povedomie a kultúrnu identitu národa,“ vyhlásil šéfka rezortu kultúry Šimkovičová.
Značka RTVS končí, verejnoprávna televízia bude mať v názve po novom skratku STVR, teda Slovenská televízia a rozhlas. Ministerka odmietla vyjadrenia o ohrození nezávislosti a deštrukcii demokracie. Nová legislatíva podľa nej vytvára predpoklady na lepšiu osobnú realizáciu pracovníkov a spolupracovníkov telerozhlasu.
Ministerke kultúry Martine Šimkovičovej (nominantka SNS) sa podarilo cez parlament pretlačiť zrušenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a vytvorenie novej inštitúcie Slovenskej televízie a rozhlasu (STVR). Za zákon zahlasovalo 78 zo 78 prítomných poslancov.
Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) má za cieľ posilniť verejnoprávny charakter inštitúcie a zabezpečiť dodržiavanie plurality a princípov demokracie a slobodnej tvorby. Uviedla to ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) po uvedení návrhu, ktorý bol neskôr v pléne Národnej rady (NR) SR schválený.
Šéfka rezortu upozornila na súčasný stav Rozhlasu a televízia Slovenska (RTVS). Tvrdí, že vysielanie postupne strácalo atribúty verejnoprávnosti. „Unifikovali sa tvorba a názory tvorcov, ktoré sa v súčasnom období minimálne líšia od iných komerčných médií hlavného prúdu, a tým sa v podstate vytratil nejaký zmysel, zámery duálneho systému v slovenskom mediálnom priestore,“ poznamenala.
Nová legislatíva podľa ministerky zlepšuje podmienky pre výkon novinárskej profesie a všetkých tvorcov vo verejnej službe.
„Nežiada od nich nič iné len a len objektivitu,“ dodala.
Objektivitu označila za kľúčovú požiadavku verejnoprávnosti.
„Mnohí tvorcovia a vedenie súčasnej RTVS na ňu rezignovali,“ skonštatovala.
Šimkovičová obhajuje v parlamente koniec RTVS:
Predchádzajúci parlamentný prejav šéfky rezortu kultúry k dôvodom pre zrušenie RTVS:
Zákon o STVR schválili poslanci Národnej rady SR v piatok 21. júna 2024 aj s viacerými pozmeňujúcimi návrhmi od koaličných poslancov. Zahlasovali všetci zo 78 prítomných poslancov, opozícia sa na hlasovaní nezúčastnila. Ak nový prezident Peter Pellegrini zákon podpíše, vstúpi do platnosti už 1. júla.
Vládna koalícia dosiahla jeden zo svojich cieľov. Napriek hlasnej kritike opozičných strán a protestom časti verejnosti aj zamestnancov samotnej inštitúcie definitívne dosiahla zrušenie RTVS – a to prijatím nového zákona o STVR.
Zákon si vládni poslanci schválili doslova sami, keďže opozičné strany PS, KDH a SaS rokovaciu sálu na protest hromadne opustili. „Opozícia stojí jasne proti,” uviedla ešte vo štvrtok na sociálnej sieti SaS. Strana zverejnila aj fotku, na ktorej sú saskári spolu s politikmi PS a KDH symbolicky v čiernom.
„O tom, že sa zmeny dotknú nezávislosti RTVS, to nehovoríme len my, ale dokonca aj zamestnanci tejto inštitúcie. Prvýkrát v histórii využili najsilnejší nástroj zamestnaneckého odporu, a to štrajk,” reagovali na svojom Facebooku kresťanskí demokrati.
„Tento zákon napadneme na Ústavnom súde,” odkázalo na sociálnej sieti najväčšie opozičné hnutie PS. Zároveň, všetci v opozícii apelujú na prezidenta Pellegriniho, aby zákon vetoval.
„Verím, že schválením tohto zákona sa nám podarí vrátiť slovenských divákov a poslucháčov k Slovenskej televízii a rozhlasu,” reagovala po schválení legislatívy ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS), ktorej rezort do parlamentu legislatívu predložil. Šimkovičová je zhodne, ako aj jej kolegovia z vlády, presvedčená o tom, že verejnoprávny telerozhlas nefungoval objektívne a informačne vyvážene, navyše sa v inštitúcii malo šafáriť s peniazmi.
„Žiadna sloboda a nezávislosť tvorby sa v novej STVR, ako sa to snažia niektorí aktéri politického súboja prezentovať, nekončí. Kto to tvrdí, spolieha sa na to, že väčšina ľudí zákony nečíta. Naopak, nový zákon o STVR explicitne požaduje, aby programové služby STVR produkovali nestranné, vyvážené a pluralitné informácie o dianí v SR,“ poznamenala vo videu na sociálnej sieti.
Ministerka odmietla vyjadrenia o ohrození nezávislosti a deštrukcii demokracie. Nová legislatíva podľa nej vytvára predpoklady na lepšiu osobnú realizáciu pracovníkov a spolupracovníkov telerozhlasu. „Zlepšuje podmienky pre výkon novinárskej profesie a všetkých tvorcov vo verejnej službe. Nežiada od nich nič iné, len skutočnú objektivitu. Tá je kľúčovou požiadavkou verejnoprávnosti, na ktorú mnohí tvorcovia a vedenie súčasnej RTVS rezignovali,“ podotkla.
Požiadavky zákona preto podľa Šimkovičovej slov nemôžu byť dôvodom na štrajky. Upozornila na to, že jeho schvaľovanie sprevádzala politická a aktivistická hystéria. Ministerstvo, vláda a aj ona osobne čelili podľa jej slov dlhodobej diskreditačnej kanonáde.
Viac vo videu:
Orgánmi novej STVR majú byť rada a generálny riaditeľ, pričom ich mesačná odmena sa má navýšiť. Rada má mať tak ako doteraz deväť členov. Bude sa však meniť spôsob jej kreovania. Minister kultúry má po novom nominovať štyroch jej členov, zvyšných piatich má voliť NR SR. Funkčné obdobie člena rady má ostať šesťročné.
Rada bude mať opäť kompetenciu voliť generálneho riaditeľa telerozhlasu a v prípade naplnenia príslušných ustanovení zákona ho bude môcť aj odvolať. Funkčné obdobie riaditeľa sa má predĺžiť z piatich na šesť rokov. Dňom účinnosti zákona má zaniknúť funkcia súčasného šéfa RTVS Ľuboša Machaja, aj mandát členov súčasnej Rady RTVS. „Je to čierny deň pre nezávislý verejnoprávny priestor na Slovensku,“ okomentoval schválenie zákona vo štvrtok Machaj.
Machaj príde o 3 roky mandátu, keďže jeho funkčné obdobie malo trvať do roku 2027. Aktuálne platí, že nové vedenie televízie spoznáme pravdepodobne až na jeseň. „Vyzerá to tak, že v polovici októbra, koncom októbra bude mať štátne vedenie STVR,“ vyhlásil predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Roman Michelko (SNS).
Predseda SNS Andrej Danko je presvedčený, že v koalícii nájdu cez leto zhodu na dočasne poverenom manažérovi telerozhlasu, keďže najskôr v septembri sa majú zvoliť orgány inštitúcie.
Poradným orgánom rady má byť deväťčlenná etická komisia. Tá má dohliadať na dodržiavanie etických noriem novinárskej práce v STVR a zároveň navrhovať opatrenia s cieľom zabezpečiť ich dodržiavanie. Členov rady má voliť predseda rady. Legislatíva hovorí aj o prvom kreovaní orgánov STVR, keďže má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia.
STVR bude mať tiež povinnosť v televíznom i rozhlasovom vysielaní zaradiť v čase od 23.30 h do 00.30 h štátnu hymnu SR. Medzi hlavnú činnosť telerozhlasu sa zahrnie aj vysielanie najmenej troch televíznych programových služieb, doteraz bola v zákone uvedená činnosť najmenej dvoch. Medzi hlavné činnosti sa zaradí aj vysielanie programov zameraných na Slovákov žijúcich v zahraničí.
V prípade financovania STVR legislatíva rešpektuje aktuálne platný stav – primárnym zdrojom má byť nárokovateľný príspevok vo výške najmenej 0,12 percenta z HDP.
Prezident Pellegrini: Nepodľahnem mediálnym tlakom ani žiadnym demonštráciám
Prezident SR Peter Pellegrini sa bude v prípade zákona o STVR čisto riadiť textom zákona a nie emóciou, ktorá okolo neho vzniká.
„Nepodľahnem mediálnym tlakom, nepodľahnem tlakom výkrikov na sociálnych sieťach ani žiadnym demonštráciám, ktoré nemusia úplne reálne byť v súzvuku s tým reálnym a živým textom. Ja sa budem čisto riadiť textom zákona a nie emóciou, ktorá okolo neho vzniká,“ uviedol prezident v piatok v Košiciach, pričom jednoznačne nepovedal, či legislatívu podpíše, alebo ju bude vetovať. Pripomenul, že pri príprave zákona bol ešte predsedom koaličnej strany Hlas-SD a na budúcnosť STVR má svoj pohľad.
Pellegrini podčiarkol, že pre neho je kľúčové, aby sa verejnoprávna inštitúcia rozvíjala a prichádzali do nej investície. „Aby sa zvyšovali platy pracovníkov, aby mali najmodernejšiu technológiu a aby jej areál v Bratislave nevyzeral ako skanzen z čias socializmu. Ak toto všetko ten zákon má priniesť, tak, samozrejme, bude mať aj moju podporu,“ konštatoval.
Vrátenie zákona by Pellegrini zvažoval v prípade, že nájde rozpor s ústavou, alebo ak by mal pochybnosti o slobode slova. Taktiež v prípade, že by si zamestnanci nemohli normálne vykonávať svoju prácu.
Zdroj: pluska.sk (1), (2) / bleskovky.sk / YouTube / InfoVojna
Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?
Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester
Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?
Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí
VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku
Strach je šířený záměrně
To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem
Premiér Fico v Srbsku s prezidenotm Vučičom, spoločne proti Bruselu a USA: Slovensko nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova!
Al Jazeera: Rakety Storm Shadow zasáhly bunkr severokorejských generálů
VIDEO: Ruské letadlo pro řízení jaderné války krouží nad Moskvou
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
zo sekcie
VIDEO: Parlament odsúhlasil zrušenie Rozhlasu a televízie Slovenska a schválil vytvorenie novej verejnoprávnej inštitúcie – Slovenskej televízie a rozhlasu.
VIDEO: Parlament odsúhlasil zrušenie Rozhlasu a televízie Slovenska a schválil vytvorenie novej verejnoprávnej inštitúcie – Slovenskej televízie a rozhlasu.
VIDEO: Parlament odsúhlasil zrušenie Rozhlasu a televízie Slovenska a schválil vytvorenie novej verejnoprávnej inštitúcie – Slovenskej televízie a rozhlasu.