Slovanské Noviny

5. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Postoje k sociálnym médiám sa zmenili na barmy. Aj keď je toho veľa, čo musí Elon Musk zobrať za svoje vyčíňanie na platforme predtým známej ako Twitter,

nehovoriac o jeho vysoko rozvinutom zmysle pre sociopatiu, hystériu týkajúcu sa odmietnutia odstrániť obrázky muža vo svätom poriadku, na ktorého zaútočili jeho útočník v Sydney naznačuje, že je na mieste zdĺhavé posedenie na gauči.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ale viac ako to naznačuje, že cenzorské typy sa snažia viac ako kedykoľvek predtým povedať používateľom, čo majú vidieť a za akých podmienok, zo strachu, že všetci siahneme po zbrani a začneme zúriť.

Všetko to pramení z incidentu z 15. apríla, ktorý sa odohral na asýrskej pravoslávnej bohoslužbe, ktorú viedli biskup Mar Mari Emmanuel a reverend Isaac Royel v kostole Krista Dobrého Pastiera vo Wakeley v Sydney. 16-ročný mladík, zachytený v priamom prenose z povrchu, je zobrazený, ako mieri k biskupovi predtým, ako ho horúčkovito bodne, pričom počas toho hovorí po arabsky o urážkach proroka Mohameda. Zranenia utrpel aj farár Royel.

Okolo kostola sa následne zhromaždilo až 600 ľudí. Niektorí žiadali, aby polícia chlapca vydala. V hodinách nepokojov , ktoré nasledovali, bolo zranených 51 policajtov. Rôznym mešitám v Sydney sa vyhrážali smrťou.

Záležitosť – dramatická, násilná, zúrivá – otriasla úradmi. Kvôli zdanlivému vzhľadu boli privezení ľudia vrátane protiteroristického personálu, polície Nového Južného Walesu a členov austrálskej domácej špionážnej agentúry ASIO. Puding bol pripravený na silné preliatie. 16. apríla policajná komisárka NSW Karen Webbová považovala bodnutie za „teroristický incident“.

Premiér NSW Chris Minns uviedol, že incident sa vyšetruje ako „teroristický incident“ vzhľadom na „nábožensky motivovaný“ jazyk použitý počas údajného útoku.

Po rozhovoroch s chlapcom ešte na nemocničnom lôžku 18. apríla padlo rozhodnutie obviniť ho zo spáchania údajného teroristického činu. A to aj napriek anamnéze správania, ktorá je v súlade s, ako uvádza The Guardian, „duševnou chorobou alebo mentálnym postihnutím“.

Chlapcova rodina zaznamenala „problémy so zvládaním hnevu a správaním“ spolu s jeho „krátkou poistkou“, z ktorých nič neviedlo k záveru, že bol zradikalizovaný. Mal však minulosť so zločinom s nožom.

Za predpokladu, že široká verejnosť je úľ začínajúceho terorizmu ľahko stimulovaného obrazmi násilia, siete a médiá v celej krajine sa rozhodli orezať video stream. Mládežník je len zobrazený, ako prichádza k biskupovi, v tom momente zdvihne ruku a redakčne je zmrazený v pozastavenom čase.

Zaujatie tohto prístupu implikovalo určitú mystifikáciu, ktorá vzniká z manipulácie a redigovania materiálu v mene slušnosti a neškodnosti; úrady a ochrancovia informácií odmietli prezradiť takéto podrobnosti a upraviť iných. Boli tiež, dosť ironicky, obviňovaní z tých istých problémov, s ktorými sa snažia bojovať: dezinformácie a ich zlovestnejší súrodenec, dezinformácie.

Ďalším dôležitým bodom bolo širšie vynechanie vo väčšine tlačových správ, ktoré podrobne opísali všeobecné pozadie daného biskupa. Emmanuel je takmer komicky konzervatívny cirkevník, postava exkomunikovaná pre svoje teologické rozdiely s ortodoxiou. Osvojil si tiež názory ohňa a síry proti homosexualite, pretože ju považuje za „zločin v očiach Boha“, zaútočil na iné náboženské knihy, vrátane judaizmu a islamu a za prenosom COVID-19 vidí globálne sprisahania. Zdalo by sa, že sotva je vzorom miernej tolerancie a pokojného prijatia v kozmopolitnej spoločnosti.

16. apríla mala austrálska komisárka pre elektronickú bezpečnosť Julie Inman Grantová zaneprázdnená a oznámila, že spoločnosti X Corp a Meta, ktorá vlastní Facebook a Instagram, boli vydané právne upozornenia, aby do 24 hodín odstránili materiál zobrazujúci „bezdôvodné alebo urážlivé násilie vysokého stupňa“, vplyvu a detaily“. Predmetný materiál obsahoval útok na kostol Dobrého pastiera.

Podľa zákona o online bezpečnosti z roku 2021 (Cth) má komisár rôzne právomoci, aby sa ubezpečil, že sa ovce nezatúlajú. Poskytovatelia internetových služieb môžu byť požiadaní, aby zablokovali prístup k materiálom, ktoré propagujú ohavné násilné správanie, podnecujú k takémuto správaniu, navádzajú na ohavné násilné správanie alebo zobrazujú ohavné násilné správanie.

Odstránenie materiálu, ktorý propaguje, navádza alebo zobrazuje takéto „ohavné násilné správanie“ vrátane „teroristických činov“, môže byť nariadené na odstránenie, ak hrozí, že sa stane „virálnym“ a spôsobí „značnú škodu austrálskej komunite“.

Sociálna sieť X zvolila inú cestu a uprednostnila „geoblokovanie“ obsahu. Inými slovami, tí v Austrálii by nemali prístup k obsahu inak, ako prostredníctvom takých alternatívnych prostriedkov, ako je virtuálna súkromná sieť (VPN). Komisár toto opatrenie považoval za nedostatočné.

V reakcii na to, Musk nazval Grant Australia „komisárom cenzúry“, ktorý „požadoval *globálne* zákazy obsahu“. 21. apríla hovorca X uviedol , že komisár nemá „oprávnenie diktovať, aký obsah môžu používatelia X globálne vidieť. Tento nezákonný a nebezpečný prístup rozhodne napadneme na súde.“

Na súde komisár tvrdil, že predbežné opatrenie spoločnosti X, ktorým sa nevymazáva materiál, ale „geoblok“, nie je v súlade so zákonom o online bezpečnosti . Na jej strane na prvom stupni predbežné opatrenie súdu vyžaduje, aby sieť X skryla predmetné príspevky pred všetkými používateľmi na celom svete. Výstražné upozornenie ich má zakryť. Dvojdňový súdny príkaz dáva X príležitosť reagovať.

V tom všetkom je niečo hrozné. Zo strany autorít Grant nadáva a zasahuje, pričom s bežným občanom zaobchádza ako s tvárnym, nezrelým a ľahko ovládateľným. Ušetrite im grafické obrázky – ona a členovia jej kancelárie rozhodujú o tom, čo je „odporné“ a „urážlivé“ voči všeobecnému cíteniu.

Platformy ako Meta a X sa zapájajú do svojich vlastných foriem cenzúry a správy informácií, pričom ich agenda je algoritmicky riadená smerom k hluku, šoku a rozhorčeniu. Po celý čas sa naďalej vyžívajú v kapitalizme dohľadu, korporátnom fenoméne, s ktorým austrálska vláda prejavuje malý záujem bojovať. Na oboch stranách tejto mince, od spratka, urážlivého Muska, až po učiteľské spôsoby komisára pre elektronickú bezpečnosť, je veľká verejnosť zosmiešňovaná a infantilizovaná.

Binoy Kampmark/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.