Slovanské Noviny

18. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Oblasť Wilshire je známa najmä vďaka svojim kamenným monumentom STONEHENGE a AVEBURY. Tieto monumenty sa už vyše 5000 rokov týčia neďaleko od Salisbury . Na čo slúžil Stonehenge? Bol to chrám, pohrebný komplex alebo observatórium určené na astronomické merania? Neexistujú žiadne písomne záznamy, ktoré by objasňovali vznik týchto výtvorov, neustále opradených nepreniknuteľným tajomstvom.

Dnes vieme, že Kelti neboli staviteľmi Stonehenge, vždy mali pred ním veľký rešpekt. Podľa Historia regnum Britanniae od Geoffreya de Monmoutha, je Stonehenge výtvorom druida Merlina, ktorý sem prostredníctvom mágie priniesol balvany až z Írska. (Druidi boli keltskou náboženskou skupinou, vo Veľkej Británii potlačenou krátko po rímskom vpáde. Niekoľko ľudí verí, že to bola skupina kňazov, kým druhí ich považujú za akýchsi čarodejov, praktizujúcich ľudské obete a kanibalizmus.)

Potom využil “vitálne sily” miesta, aby privolal zjavenie draka, a práve tu všetci anglickí šľachtici skladali prísahu kráľovi Artušovi. Britskí autori John Aubrey a William Stukeley koncom 17. a začiatkom 18. storočia významne prispeli k vykresleniu Stonehenge ako druidského chrámu a najvyššieho miesta keltskej kultúry. Ale ak aj niet pochýb, že miesto využívali druidi na svoje obrady, ťažké megality tam boli dávno pred príchodom Keltov do Británie, ale je možné, že ho Druidi ako svoj chrám používali. 

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt chrám druidov

Táto myšlienka je udržiavaná nažive skupinou ľudí, ktorí sa nazývajú „Most Ancient Order of Druids“. Počas letného a zimného slnovratu vykonávajú rituály pri východe slnka. Každoročne sa stretávajú pri Stonehenge, aby pozdravili prvé slnečné lúče slnovratu, dopadajúce na obrovské kamene a zanechávaju tam symbolické obete: elementy ohňa, vody, chleba, soli a ruže

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Stonehenge ako kalendar

Jedna z teórii hovorí, že to bolo miesto odkiaľ bolo možné pozorovať hviezdy a planéty. Bolo zistené, že pozície niektorých kameňov súvisia s pohybom slnka a mesiaca, takže kamene mohli byť využívané ako kalendár, predpovedajúc také udalosti ako je zatmenie slnka. Iná teória tvrdí, že veľký kamenný kruh slúžil na uskladnenie zemskej energie, ktorá bola potom generovaná do okolitej krajiny, pravdepodobne cez „ley lines“. 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt stavba Stonehenge

Ley lines je názov pre neviditeľné čiary spájajúce starobylé centrá po celej Britanii. Hovorí sa, že sú to trasy, po ktorých cestoval prehistorický človek krajinou, ale dnes mnoho ľudí verí tomu, že sú to mystické kanály, slúžiace špeciálnemu druhu energie. Ley lines existuju v medzinárodnom merítku. V Írsku sú známe ako „fairy roads“, v Číne „lungmei“ a verí sa, že pokračujú po celej planéte. V Austrálii vykonávajú domorodci ceremoniálne púte, stovky míľ pozdĺž týchto tajomných čiar.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt stavba Stonehenge

Stavba sa budovala v štyroch fázach od roku 2800 pr.K., pričom boli použité kamene rôzneho pôvodu. Niektoré pochádzali z Avenbury, dvadsať kilometrov na severozápad, iné z pohoria Prescelly vo Wallese, vyše 200 km od Stonehenge, a z Milford Havenu, vzdialeného až 250 km! “Modré kamene” (ryolity, meďnaté bridlice) dodané na stavbu začiatkom doby bronzovej ( 2. tisícročie pr.K. ) pochádzali z Írska. Každý monolit vážil vyše 50 ton a celok niekoľko tisíc ton: ako mohli kmene z konca neolitu, ktoré tvorilo len niekoľko stoviek ľudí, premiestňovať taký náklad s takými primitívnymi prostriedkami? 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt stavba Stonehenge

Možno to vysvetľuje legenda, 
o ktorej stále rozprávajú miestny ľudia:

Stonehenge bol postavený diablom za jednu jedinú noc. Diabol lietal tam a späť, od Írska k Salisbury, nesúc kamene jeden po druhom na planinu, kde ich uložil na svoje miesta. Ako tak pracoval, smial sa sám pre seba: „Toto bude nútiť ľudí premýšľať. Ale nikdy nezistia, ako sa tie kamene sem dostali: “ Ale v neďalekej priekope sa ukrýval mních. Prekvapil diabla, ktorý do neho hodil jeden kamen a zasiahol ho do päty. Je to pravdivý príbeh? No kameň, ktorý diabol hodil po mníchovi, je nazývaný „heel stone“ a stále stojí na okraji cesty. Geológovia už dokázali, že kamene pochádzajú zo South Wales a severného Wilshire, nie z Írska. Iná legenda prezrádza že Stonehenge bol postavený Kyklopom.

Pravdou je, že komplex Stonehenge bol vybudovaný 
podľa presného projektu. 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Aubreyho jamy v Stenehenge

Kruhovitá priekopa široká 4 m a hlboká 1,50 m tvorila prvý prstenec s priemerom 100 metrov. Vo vnútri, na svahu bol druhý kruh naznačený 56 jamami, známy pod menom “Aubreyho jamy”, podľa mena jedného z prvých bádateľov tohoto miesta. Ďalšie dva sústredné kruhy odkrývajú každý 30 a 29 jám: sú v nich spálené ľudské kosti. Za nimi nasledujme monumentálna časť diela: dva kruhy vztýčených balvanov spojenýh prekladmi obklopujú ďalšie dva rady v tvare podkovy. Päť vztýčených kameňov stojí osamote: dva v zóne Aubryho jám, jeden je vonku , v aleji vedúcej k pamätníku, zvyšné dva tvoria obetný kameň pri vstupe a oltár uprostred.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt ako vyzeral Stenehenge

Profesor R.J.C. Atkinson, jeden z významných archeológov sa domnieva, že presun jedného z najťažších kameňov by potreboval okolo 600 mužov, ktorí by mohli dokončiť takúto trať, ale na druhej strane trvalo by im to najmenej rok! Profesor uskutočnil pozoruhodný experiment. So svojimi študentmi v roku 1954 uskutočnil transport jedného z najmenších kameňov z Preselských hôr až ku Stonehenge. Pravdopodobne stavitelia Stonehenge používali lode na presun kameňov, tak isto aj oni použili lode, ktorými sa plavili cez Bristolský kanál. Kamene posúvali pomocou sánok a valcov, ktoré podsúvali pod kamene. Tvalo im to niekoľko mesiacov, a to nezahrnuli čas na prípravu lodí.

Množstvo ľudských pozostatkov naznačuje, že toto miesto slúžilo ako pohrebisko. A predsa tomu tak nie je. Kruhy jám zodpovedajú jednoduchému systému obrovskej kalkulačky, primitívnej, no veľmi presnej. Prstenec Aubryho jám sa vzťahuje na cyklus zatmení Mesiaca. Napokon, rozličné uhly medzi osamotenými balvanmi by mali konkretizovať slnovraty, rovnodennosti, východy a západy Slnka a Mesiaca.

Tieto teórie sú však kritizované archeológmi. To, že sa komplex staval niekoľko storočí (!), podľa nich vyvracia teóriu, že šlo o observatórium. Ale prečo by sa nemohol takýto objekt zdokonaľovať v priebehu storočí? Navyše ak symbolika kruhu (Slnko) a podkovy (Mesiac) svedčí v prospech astronómov. Avšak aj archeológovia aj astronómovia sa môžu zhodnúť na tom, že presnosť s akou sú megality rozmiestnené, je príliš veľká na to, aby mohla byť výsledkom obyčajnej náhody. 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Stenehenge kruh

Aká bola teda úloha Stonehenge? Mohol to byť obrovský generátor energie, ktorí využívali druidi, aby zachytili túto energiu a podľa rituálu sa ňou nabili. Mohla to byť pristávacia plocha pre UFO. Postavenie kameňov by mohlo zodpovedať osvetleniu štartovacej plochy určenej nato, aby bola viditeľná z vesmíru. Alebo to bolo pohrebisko, ale to vyvracia fakt, že sa nenašla žiadna chodba ani pohrebná miestnosť.

Stonehenge v oblasti Wilshire nieje jediný svojho druhu. Existuje mnoho ďalších komplikovaných stavieb a kruhových monumentov.Aj v Česku sa nachádza stavba z kamenia, skôr sa jedná o sochu. Stojí neďaleko dedinky Klobouky (bízko Kladna). Je 3,5 m vysoká a ľudia ju nazvali „Sochou kamenného muža“ alebo „Kamenná soch pastiera“. Stavby ako Woodhenge, Coneyburyhnege tak isto patria do zoznamu nevysvetliteľných prírodných stavieb, ktoré sa týčia do oblohy a sú krásne práve svojou záhadnosťou. Možno sa tieto stavby zachovajú aj pre ďalšie generácie a budú udivovať ľudí ešte ďalších tisíc rokov.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Woodhenge
Anglicko
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt rusky Stonehenge
Rusko
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt africky Stonehenge
Afrika
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt americky Stonehenge
Slovensko




Zdroj: žijeme vedome?

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna [email protected]

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.