Jeden z najlepších súčasných umelcov v Rusku, ktorý má naozaj rád svoju rodnú kultúru a nebojí sa prekážok, je Igor Ožiganov narodený v roku 1975.
Igor, v akom okamihu ste začali maľovať slovanských bohov a hrdinov?
Dlhý čas som žil v Moskve a pracoval v rôznych štúdiách v oblasti dizajnu. Zaoberal som sa dizajnom polygrafie, web-dizajnom, priemyselným dizajnom a dizajnom interiérov. V roku 2008 som sa vrátil do rodného mesta, bližšie k prírode a prirodzenosti. Začal som maľovať obrazy zo škandinávskych ság a potom som sa zamyslel: „Prečo sa my neustále obraciame k niečomu cudziemu a pritom nepoznáme hlboko svoje vlastné, rodné?“ A začal som s veľkým záujmom študovať slovanské eposy a hľadať staroveké zdroje.
Jedným z mojich nástrojov, ako priniesť rodné obrazy k ľuďom, sú kalendáre. Vo svojich dielach sa snažím venovať veľkú pozornosť detailom. Slovanské pôvodné odevy sú krásne a harmonické, až v 18. storočí ich začali vykresľovať ako niečo hrozné a klaunské, a tým formovali v národe vzťah k vlastnému dedičstvu ako k niečomu hlúpemu bez zmyslu.
Prečo je dôležité obnovovať a zachovávať rodnú kultúru práve teraz v 21. storočí?
Stolypin niekedy povedal: „Národ bez národnej identity je hnoj, na ktorom rastú iné národy.“ Ja s tým absolútne súhlasím! Oživovať rodné je nielen potrebné, ale aj nevyhnutné, pretože my, mám na mysli nielen ruský národ, sme dosiahli bod vo svojom historickom napredovaní, keď stačí ešte kúsok a niť genetickej národnej pamäte sa môže natrvalo pretrhnúť pod vplyvom deštruktívnych síl súčasnej globalizácie.
Nie je tajomstvom, že ľudstvo v snahe o pokrok prišlo ku globálnej kríze prakticky vo všetkých oblastiach vrátane ekonomiky, ekológie, vzdelávania, zdravotníctva, systému vzťahov v rodine, medzi krajinami, národmi atď. Kam sa pozrieme, všade kríza. Nastal čas, keď je potrebné pretočiť čas späť a otočiť sa a vrátiť sa k čistým prameňom. Takými prameňmi sú naše staroveké slovanské tradície!
Z čoho je možné začať návrat k prameňom?
Z pochopenia prírody. Matka príroda je ústredná téma svetonázoru Slovanov. A teraz je pre mňa príroda spôsob ako sa upokojiť. Tak ako v dávnych dobách je príroda schopná odstrániť únavu a darovať človeku duchovnú silu. Ja si myslím, že oživenie rodových zvykov pomôže posilniť silu ducha, zabudnúť na problémy, odtrhnúť sa od peňazí a biznisu, priblížiť sa k jednoduchému a dobrému.
To je každodenná práca nad sebou na fyzickej, intelektuálnej a duchovnej úrovni. Cez znalosti a pochopenie prírodných zákonov života je možné sa zbaviť zlých návykov, nielen od alkoholu a tabaku, ale aj chamtivosti a telesných rozkoší. Hlavne oni nedajú pokoja a naozajstného šťastia súčasnému človeku.
Povedzte príklad nejakého múdreho a užitočného slovanského zvyku..
Slovania boli ctitelia slnka, preto ich štyri hlavné sviatky pripadajú na kalendárne dni slnečného cyklu – jarnú a jesennú rovnodennosť, dni zimného a letného slnovratu. Kupalo – sviatok očistenia pripadajúci na deň letného slnovratu. Myšlienka sviatku je očistenie, pritom ide reč o celostnom očistení zahrňujúcu celú ľudskú podstatu – telo, dušu a ducha. Ako očistný element sa používajú základné prírodné živly – voda a oheň. Preto slávne kupalské vatry sa vždy zapaľujú na brehoch vodných nádrží, alebo riek.
Počas osláv Kupalo naši predkovia skákali cez oheň a hneď bežiaci sa ponárali do objatia sestry vody. Symbolický aspekt pohybujúcej sa vody má svoju analógiu s časom, životným cyklom človeka, v procese ktorého všetko dobré a zlé nenávratne zostáva vzadu, akoby „zmývané“ neúprosným plynutím času. Pritom voda úplne zjavne čistí telo človeka, tak ako predchádzajúci skok cez oheň čistí jeho dušu. Ja si myslím, že sa nepomýlim, keď poviem, že tí ľudia, ktorí sa aspoň raz zúčastnili tohto sviatku, pocítili na sebe veľkú silu, ktorú nesú v sebe tieto krásne obrady.
Má ruská kultúra budúcnosť?
Určite. Počiatky toho už môžeme pozorovať teraz. Pred našimi očami sa rúca globálna transatlantická „ríša dobra“. Svet sa stáva multipolárny a mení sa aj naša úloha v tomto svete. Aby sa stal omnoho lepším, ako bol predtým, rodná kultúra tu musí zohrať kľúčovú úlohu. To je možné dosiahnuť iba vtedy, ak začneme chrániť svoje dedičstvo, vrátime sa k svojej identite, pretože slová o ruskom duchu nie sú prázdne. A národná kultúra ako ochranca tohto ducha už preukázala svoju životaschopnosť a preukáže to aj v budúcnosti pokiaľ aj my z našej strany priložíme úsilie na jej zachovanie a oživenie.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna [email protected]
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Dánsky korunný princ Frederik a korunná princezná Ingrid podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo, píše sa v novej knihe dánskeho novinára.
Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu
Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.
VIDEO: Protiruské sankcie odsúdili americký dolár na zánik, vyhlásil Lavrov a dodal, že USA a ich spojenci v snahe dominovať svetu oživujú ducha studenej vojny, ale v konečnom dôsledku si píia pod sebou konár.
Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“
Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska
Udržanie predmostia v Kurskej oblasti nie je Zelenského rozmar, ale rozkaz z Washingtonu
Aké by boli ciele ukrajinských BGM-109 Tomahawk?
Orbán očakáva prevrat!
György Gyimesi: Kde sa vlastenci bijú, progresívci víťazia
„Stačilo!“ Kráľovská pekáreň zatvára prevádzku po sérii vlámaní
Američania si dnes volia nového prezidenta USA. O tom, kto bude najbližšie štyri roky šéfovať Bielemu domu sa rozhodujú medzi Kamalou Harrisovou a Donaldom Trumpom
Róbert Švec: Tí, ktorí sa nám smiali, sa už nesmejú. Vyše 100-tisíc podpisov hovorí jasnou rečou
Politológ Abrahám: „Pri tesnej väčšine sú tri hlasy kľúčové. Huliak je kráľovský hráč.“
Prorok Naď: Odzbrojenie Slovenska už vyšetruje ÚBOK
Vučič povedal, aký návrh by mohol dať Trump Rusku a Ukrajine
Gašpar odstupuje z pozície predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť
VIDEO: Prokuratura v Pensylvánii začala před volbami amerického prezidenta vyšetřovat rozsáhlé podvody s korespondenčními hlasy
Eduard Chmelár o nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA a slabnúcej Európe, ktorá pasívne čaká na pokyny svojho nového pána
Česi chcú ísť na smrť?
zo sekcie
Ochranca slovanskej kultúry Igor Ožiganov
Ochranca slovanskej kultúry Igor Ožiganov
Ochranca slovanskej kultúry Igor Ožiganov