Slovanské Noviny

16. júna 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Florida pomáha zastaviť “inváziu na južnej hranici”: Vysiela prápor Národnej gardy do Texasu

Floridský guvernér DeSantis oznámil vyslanie práporu Národnej gardy do Texasu

Florida vyšle asi tisíc príslušníkov národnej gardy, aby pomohli so situáciou na hraniciach v Texase, povedal guvernér štátu Ron DeSantis v rozhovore s novinármi.

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

Do Texasu podľa neho v najbližšom čase odíde prápor príslušníkov národnej gardy. Pomáhať im budú dobrovoľníci z takzvanej floridskej štátnej stráže.

Ako vysvetlil guvernér, úlohou bojovníkov bude posilniť hranicu a vybudovať pozdĺž nej ďalšie bariéry.

Ako Floridčania hovoríme, že musíme raz a navždy zastaviť inváziu na južnej hranici

povedal stojac za rečníckym pultom ozdobeným transparentom s rovnakým volaním.

Ak krajina nemá hranicu, potom ju nemožno považovať za suverénnu, dodal DeSantis a odsúdil kroky administratívy Joea Bidena.

Imigračná kríza v Texase

Texaská národná garda postavila neďaleko hraníc s Mexikom plot z ostnatého drôtu v boji proti nelegálnemu prisťahovalectvu. Administratíva Bieleho domu sa na to sťažovala na Najvyššom súde, ktorý začiatkom minulého týždňa rozhodol o odstránení plota. Texaské bezpečnostné zložky však zablokovali prístup federálnym hliadkam.

Guvernér Gerg Abbott zo svojej strany oznámil „inváziu“ migrantov a opatrenia na ich ochranu. Texas bude podľa neho presadzovať vlastnú politiku, keďže tamojšie úrady nezvládajú ochranu hraníc.

Štát už má zákon, ktorý mu umožňuje zatýkať, stíhať a väzniť osoby podozrivé z nelegálneho prekročenia hraníc, ako aj deportovať ich z krajiny na základe súdneho príkazu.

Washington označuje kroky texaských úradov za protiústavné a metódy prehnané. Biden zase povedal, že urobil všetko, čo mohol, aby zabezpečil hranicu.

Abbottove kroky podporili republikánski guvernéri 25 amerických štátov, ako aj kandidát na amerického prezidenta Donald Trump.

skspravy.sk