Slovanské Noviny

25. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Africké štáty Mali, Niger a Burkina Faso vystupujú z hospodárskeho bloku ECOWAS, lebo ohrozuje ich bezpečnosť, suverenitu a slúži cudzím mocnostiam

V nedeľu tieto tri bývalé francúzske kolónie, ktoré všetky prerušili vojenské vzťahy s Parížom, vyhlásili, že sú sklamané z ECOWAS-u, ktorý proti nim zaviedol „nezákonné, nelegitímne, nehumánne a nezodpovedné“ opatrenia.

Vojenské junty v troch západoafrických krajinách Mali, Burkina Faso a Niger, ktoré nedávno vytvorili Alianciu sahelských štátov (AES) so záväzkom vzájomne sa brániť pred bezpečnostnými hrozbami, v nedeľu vyhlásili, že vystupujú z Hospodárskeho združenia západoafrických štátov (ECOWAS). Burkina Faso, Mali a Niger obvinili západoafrický politický a hospodársky blok, že ohrozuje ich suverenitu tým, že slúži ako nástroj zahraničných mocností. Regionálny blok zároveň obvinili z „neľudských“ sankcií s cieľom zvrátiť prevraty v ich krajinách.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Junty v spoločnom vyhlásení uviedli, že ECOWAS sa takmer po 50 rokoch od svojho vzniku „vzdialil od ideálov svojich zakladateľov a panafrikanizmu“.

„Okrem toho sa ECOWAS pod vplyvom cudzích mocností stal hrozbou pre svoje členské štáty a obyvateľstvo, ktorého šťastie má zabezpečovať,“ dodali.

Ide o najnovší zvrat udalostí, ktoré prehĺbili politické napätie v západnej Afrike, odkedy vlani došlo v Nigeri k poslednému zo série prevratov v regióne, konštatuje AP.

Nigéria sa vyjadrila proti rozhodnutiu vojenských vlád Nigeru, Mali a Burkiny Faso vystúpiť z Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS).

V pondelkovom vyhlásení nigérijské ministerstvo zahraničných vecí varovalo, že „nevolení“ lídri týchto troch západoafrických krajín, ktorí sa dostali k moci štátnymi prevratmi, sa dopúšťajú krokov, ktoré podkopávajú slobodu ich obyvateľov.

„Nigéria sa úprimne a v dobrej viere snažila osloviť všetkých členov rodiny ECOWAS s cieľom vyriešiť ťažkosti, ktorým čelí. Teraz je jasné, že tí, ktorí sa snažia vystúpiť zo spoločenstva, nezdieľajú rovnakú dobrú vieru,“ uviedlo ministerstvo.

ECOWAS združujúci 15 krajín už pred tým vyhlásil, že neuznáva vojenské režimy v Ouagadougou, Bamaku a Niamey, a zaviedol sankcie v snahe prinútiť vodcov prevratu k prechodu na demokratickú vládu.

V nedeľu tieto tri bývalé francúzske kolónie, ktoré všetky prerušili vojenské vzťahy s Parížom, vyhlásili, že sú sklamané z ECOWAS-u, ktorý proti nim zaviedol „nezákonné, nelegitímne, nehumánne a nezodpovedné“ opatrenia.

Vojenskí vládcovia opakovane zdôvodňovali svoje prevzatie moci tým, že civilné vlády zlyhali v boji proti džihádistickým povstaniam v regióne Sahel. Vodcovia prevratu tiež obvinili ECOWAS, že ich nepodporil v boji proti desaťročie trvajúcemu džihádistickému násiliu v regióne a namiesto toho ich potrestal, keď sa rozhodli prevziať kontrolu nad „vlastným osudom“.

Hoci ECOWAS neposkytol podrobnú reakciu na rozhodnutie o vystúpení spomínanách troch afrických štátov, Nigéria ako súčasná predsedajúca krajina politického a hospodárskeho bloku, obhajovala alianciu a tvrdila, že „už takmer 50 rokov pracuje na podpore mieru, prosperity a demokracie“ v regióne.

„Nigéria je naďalej otvorená spolupráci s Burkinou Faso, Mali a Nigerom, aby všetci obyvatelia regiónu mohli naďalej využívať hospodárske výhody a demokratické hodnoty, ktoré ECOWAS uznáva,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

ECOWAS predtým v nedeľu oznámil, že ešte nedostal „formálne oznámenie“ od Burkiny Faso, Mali a Nigeru o ich vystúpení z členstva. V pondelok Ouagadougou a Bamako uviedli, že regionálnemu orgánu zaslali formálne oznámenie o svojom rozhodnutí.

Zdroj: trend.sk / rt.com / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.