Slovanské Noviny

19. septembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Na Slovensku máme knižnicu s knihami z obdobia pred objavením Ameriky. Za bývalých vlád živorila, noví ministri sľúbili pomoc

V kežmarskej Lyceálnej knižnici je celkovo viac ako 150-tisíc zväzkov historických kníh.

Najstaršia kniha je z roku 1360. Na lýceu študovali také osobnosti slovenských dejín ako Pavol Országh Hviezdoslav, Janko Kráľ, Martin Kukučín, Samo Chalupka a mnohí ďalší.

Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) na sociálnej sieti informoval o návšteve bývalého Evanjelického lýcea, dnes už historickej Lyceálnej knižnice v Kežmarku. Tá je najväčšou školskou historickou knižnicou nielen na Slovensku, ale aj v Strednej Európe. Návštevy sa zúčastnili aj ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) a minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).

Vedenie kežmarskej Lyceálnej knižnice sa doteraz márne snažilo získať financie od štátu cez rôzne granty. Traja členovia vlády Roberta Fica sľubujú, že tejto výnimočnej národnej kultúrnej pamiatke konečne svitá na lepšie časy.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Hanba bývalých vlád

Minister Taraba pripomenul, že na Lýceu v Kežmarku študovala väčšina slovenských národných buditeľov. „Okolo nás sa nachádzajú tisícky kníh zo stredoveku. Sú tu knihy, ktorých hodnota je nevyčísliteľná. Čomu ale nerozumieme je, že tento skvost je Slovákmi neobjavený. Chodia sem dokonca Nemci a Maďari. Sám som nevedel, že tu máme toľko kníh a že ide o najstaršiu školskú knižnicu v strednej Európe,“ dodal s tým, že knižnicu 22 rokov nenavštívil žiaden minister kultúry a je odkázaná prežívať z milodarov. Taraba je presvedčený, že ide národné bohatstvo, ktoré si zaslúži systémovú podporu.

Podľa ministerky Šimkovičovej je mimoriadne dôležité, aby sme toto bohatstvo zachovali. „Prešli sme celý objekt. Prekvapilo nás, že tu niečo takéto máme. S ministrom financií premýšľame, ako finančne pomôcť,“ uviedla.

„Aj napriek tomu, že táto knižnica je doslova národným klenotom, funguje prakticky len z peňazí od návštevníkov a darcov. Vedenie knižnice sa snažilo získať financie od štátu aj cez rôzne granty, napríklad na nákup nových regálov, no bývalé vlády im nedali ani cent! Musíme to zmeniť! Štát sa musí postarať o zachovanie kultúrneho dedičstva pre budúce generácie! Aj preto nájdeme peniaze, aby sme tejto výnimočnej knižnici pomohli. “ nešetril kritikou minister financií Kamenický.

V kežmarskej Lyceálnej knižnici je celkovo viac ako 150 000 zväzkov historických kníh. Najstaršia kniha je z roku 1360. Na Evanjelickom lýceu v Kežmarku študovali také osobnosti slovenských dejín ako Pavol Országh Hviezdoslav, Karol Kuzmány, Janko Kráľ, Martin Kukučín, Ján Chalupka, Samo Chalupka, Pavol Jozef Šafárik a mnohí ďalší.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.