Slovanské Noviny

20. septembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Dlhoročná obhajkyňa ľudských práv JUDr. Marica Pirošíková upozornila v tejto súvislosti na rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) vo veci Kučera vs. Slovensko zo 17. júla 2007. 

Pokiaľ ide o informácie týkajúce sa zatýkania obvineného Petra Brhela, ktoré zverejnila jeho dcéra Barbora, vyvstáva potreba položiť si otázky, či súčasné zásahy policajných kukláčov NAKA majú aj svoju bezprostrednú oporu v zákone.  

Dlhoročná obhajkyňa ľudských práv upozornila v tejto súvislosti na rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) vo veci Kučera vs. Slovensko zo 17. júla 2007. V tomto prípade totiž ESĽP skonštatoval porušenie článku 8. Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, zaručujúceho právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života v súvislosti so vstupom polície do bytu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Pavel Kučera sa na štrasburský tribunál vtedy obrátil so sťažnosťou týkajúcou sa jeho zadržania na základe obvinenia z vydierania. Podľa sťažovateľa totiž v decembri 1997 neoprávnene vnikli do jeho domu kukláči. ESĽP v odôvodnení rozsudku konštatoval, že: „inšpekčný odbor ministerstva vnútra vyšetril namietané porušenie sťažovateľovho práva na rešpektovanie obydlia a na základe získaných dôkazov dospel k záveru, že policajti svojim konaním neporušili zákon.

Je nesporné, že najmenej štyria ozbrojení policajti vstúpili 17. decembra 1997 o 6.00 hod. ráno do bytu sťažovateľa. Ich cieľom bolo doručiť sťažovateľovi a jeho manželke uznesenie o vznesení obvinenia a predviesť ich k vyšetrovateľovi na výsluch.

Vzhľadom na počet policajtov a skutočnosť, že títo patrili k špeciálnej jednotke, pričom na hlavách mali kukly a otvorene mierili samopalmi, a berúc ešte do úvahy aj skutočnosť, že prišli do bytu sťažovateľa na úsvite, je podľa názoru ESĽP možné rozumne usudzovať, že sťažovateľ mal iba minimálnu možnosť nepustiť policajtov do svojho bytu.

Je ťažké pripustiť, že by akýkoľvek súhlas zo strany sťažovateľa bol za týchto okolností dobrovoľný a informovaný. Došlo preto k zásahu do jeho práva na rešpektovanie obydlia. Tento zásah by bol ospravedlniteľný iba vtedy, ak by spĺňal požiadavky stanovené v článku 8 ods. 2 Dohovoru.

ESĽP navyše podotýka, že tu vyvstáva otázka, či bol namietaný zásah „nevyhnutný v demokratickej spoločnosti“. Tento aspekt, a predovšetkým otázku primeranosti, vnútroštátne orgány nikdy neskúmali. Podľa ESĽP je potrebné zásah za okolností tohto prípadu považovať za neprimeraný, a to z nasledujúcich dôvodov.

V prvom rade, tak ako bolo uvedené vyššie, polícia prišla k sťažovateľovi za tým účelom, aby jemu a jeho manželke doručila uznesenie o vznesení obvinenia a aby ich predviedla na výsluch k vyšetrovateľovi. Nič nenaznačuje, že by splnenie tejto úlohy vyžadovalo vstup polície do bytu.

Vláda navyše neposkytla dostatočné a presvedčivé vysvetlenie na odôvodnenie tohto zásahu. Napadnuté opatrenie je preto za daných okolností potrebné považovať za neprimerané. Okrem toho, nebezpečenstvo zneužitia právomoci verejného činiteľa a porušenia ľudskej dôstojnosti je vlastné situáciám, ako bola aj tá, ktorá vznikla v prejednávanom prípade, keď sťažovateľ v skorú rannú hodinu stál pred dverami svojho bytu tvárou v tvár viacerým špeciálne vycvičeným a maskovaným policajtom.

Podľa názoru ESĽP by za takých okolností mali existovať určité záruky ochrany práv jednotlivca  proti akémukoľvek možnému zneužitiu neprimeraného zásahu voči osobám. Takéto záruky by mohli zahŕňať prijatie predpisov, ktoré by obmedzovali použitie špeciálnych ozbrojených síl na situácie, kedy bežný policajný zásah nie je bezpečný, ani dostatočný, a zároveň by upravovali procesné garancie, ktoré by napríklad zabezpečovali účasť nezávislej osoby počas operácie alebo získanie majiteľovho jasného, písomného súhlasu ako podmienky vstupu do jeho priestorov.

ESĽP poznamenáva, že určité záruky v tomto smere obsahuje zákon o Policajnom zbore z roku 1993. Tieto záruky ale v tomto prípade nezabránili tomu, aby došlo k namietanej situácii.“ Vzhľadom na uvedené úvahy ESĽP nebol presvedčený, že sporný postup bol zlučiteľný so sťažovateľovým právom na rešpektovanie obydlia, a preto rozhodol, že došlo k porušeniu článku 8 Dohovoru.“

Z medializovaných informácií v prípade zatýkania Petra Brhela je teda evidentné, že policajti porušili svoje povinnosti vyplývajúce zo zákona o Policajnom zbore, pretože pri vykonávaní ich služobnej činnosti pripustili, aby v súvislosti s činnosťou vznikli osobám ujmy.

Na  bezúhonné osoby pri tomto zásahu mierili zbraňami a u obyvateľov domu vyvolali taký stres, že jedna osoba stratila vedomie a musela jej byť privolaná záchranná služba a druhá, 84 ročná žena (vzhľadom na svoj vek osobitne zraniteľná) musela okamžite užiť lieky na upokojenie.

Zásah do ich práv a slobôd tak prekročil mieru nevyhnutnú na dosiahnutie účelu sledovaného služobnou činnosťou. Otázky zákonnosti a primeranosti vyvoláva aj spôsob zatknutia obvineného, uzatvára advokátka a dlhoročná obhajkyňa ľudských práv JUDr. Marica Pirošíková.

Zdroj: hlavnydennik.sk

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar“

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna [email protected]

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.