Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Finanční analytici bez morálnych škrupúľ môžu s potešením poukázať na Palantir a poznamenať, že rok 2023 bol preň pomerne obohacujúcim rokom. 

Spoločnosť, ktorá sa vydáva za „popredného tvorcu softvéru v kategórii“, „ktorý umožňuje organizáciám vytvárať a riadiť umelú inteligenciu“, spustila svoju prvú verejnú ponuku v roku 2020.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Mliečna dôvera sa však znížila, rovnako ako v mnohých iných technologických aktívach. k poklesu hodnoty akcií spoločnosti až o 87 %. Ale toto je druh jazyka, ktorý potešuje ekonomiku bez konca, nekrvavé cvičenie, ktoré ignoruje to, čo Palantir skutočne robí.

Sledovacia spoločnosť si spočiatku lámala hlavu nad agendami súvisiacimi s národnou bezpečnosťou a presadzovaním práva cez Gotham. Pomerne suché zhrnutie jej služieb ponúka Adrew Iliadis a Amelia Acker:

“Spoločnosť dodáva riešenia informačných technológií pre integráciu a sledovanie údajov polícii a vládnym agentúram, humanitárnym organizáciám a korporáciám.”

Spoločnosť bola založená v roku 2003 a bez nápaditosti pomenovaná podľa magických kameňov v Pánovi prsteňov známych ako „Vidieť kamene“ alebo palantíri , jej ambíciou bolo prerobiť krajinu národnej bezpečnosti, skutočný fetišistický projekt, ktorý počíta s technológiou ako vysloboditeľom a spasiteľom.

Zatiaľ čo väčšina jej práce zostáva bolestne utajovaná, púšťa občasného pozorovateľa, ktorý slintá, ako je bývalý portugalský štátny tajomník alebo minister pre európske záležitosti Bruno Maçães , do svojej citadely, aby dostal príslušnú indoktrináciu.

Nie je možné brať vážne komentáre vyplývajúce z týchto prozelytizovaných druhov, ale to, čo nasleduje, môže byť zaujímavé. „Cieľový koordinačný cyklus: nájdite, sledujte, zamerajte a stíhajte,“ píše Maçães pre Time , pričom uvažuje o technológii, ktorá je vystavená v londýnskom sídle spoločnosti.

„Ako vstupujeme do veku algoritmov, čas sa stláča. Od momentu, keď sa algoritmy pustia do práce pri zisťovaní svojich cieľov, až kým nie sú tieto ciele stíhané – čo je v tejto oblasti pojem – neuplynú viac ako dve alebo tri minúty. Takéto komentáre prekračujú hranicu krutosti, smrteľnosti, číreho ničenia života, ktoré takéto stíhanie so sebou prináša.

Hoci jej stabilní vládni klienti sú aj naďalej dôležití, spoločnosť sa tiež snažila ďalej rozširovať svoju základňu o Foundry, komerčnú verziu softvéru. „Foundry pomáha podnikom robiť lepšie rozhodnutia a riešiť problémy a Forrester odhaduje, že Foundry prináša 315 % návratnosť investícií (ROI) pre svojich používateľov,“ píše Will Healy, ktorého komentár sa vzhľadom na jeho spojenie s Palantirom musí cherubínsky plaziť, zatiaľ čo je zvláštne plochý.

Táto technologická beštia tiež tvrdí, že pochoduje morálnejšie, pričom Palantir Technologies UK Ltd v apríli oznámila , že vytvorila partnerstvo s Generálnou prokuratúrou Ukrajiny (OPG), aby „umožnila vyšetrovateľom na mieste a v celej Európe zdieľať integrovať a spracovávať všetky kľúčové údaje týkajúce sa viac ako 78 000 registrovaných vojnových zločinov.

Spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Alexander C. Karp pribíja svoje farby na sťažeň so školáckou binárnou jednoduchosťou. „Invázia na Ukrajinu predstavuje jednu z najvýznamnejších výziev pre globálnu rovnováhu síl. Za týmto účelom musia byť zločiny, ktoré sa páchajú na Ukrajine, stíhané.

Palantir, ktorý si vybral ukrajinskú vec ako prospešnú, odhalil, že „už pomáha Ukrajine vojensky a podporuje presídľovanie utečencov v Spojenom kráľovstve, Poľsku a Litve“. Pre Karpa „Softvér je produktom právneho a morálneho poriadku, v ktorom je vytvorený, a zohráva úlohu pri jeho obrane.“

Takéto gnómické výroky sa najlepšie uchovávajú v pľuvanci histórie, obyčajné bezvýznamné drkotanie, ale ak sa berú vážne, Karp má problémy. Je to ten, kto s radosťou priznal , že „hlavným poslaním našej spoločnosti vždy bolo urobiť Západ, najmä Ameriku, najsilnejším na svete, najsilnejším, aký kedy bol, v záujme globálneho mieru a prosperity“.

Títo megalomani s peniazmi zvyčajne majú tendenciu zamieňať si osobné bohatstvo a lúpežného baróna s kolektívnejšími cieľmi mieru a bezpečnosti. Vražda zlodejov môže byť nanajvýš morálna, aj keď svoje špinavé úlohy plnia striebornými kliešťami.

Keď spoločnosť Google zrušila Project Maven, program ministerstva obrany USA, ktorý nahneval zamestnancov v rámci spoločnosti, Palantir s radosťou ponúkol svoje služby . Nezáležalo na tom, že projekt, známy v kruhoch Palantir ako „Tron“, bol navrhnutý tak, aby trénoval AI na analýzu leteckých záberov z dronov, aby sa umožnila identifikácia predmetov a ľudských bytostí (opäť nekrvavé, mrazivé, inštrumentálne).

“Je všeobecne známe, že náš softvér sa používa v operačnom kontexte počas vojny,” povedal Karp . „Naozaj si myslíte, že vojnový bojovník bude dôverovať softvérovej spoločnosti, ktorá stiahne zástrčku, pretože sa v ich živote stane niečo kontroverzné? V súčasnosti, keď ste vojnovým bojovníkom, váš život závisí od vášho softvéru.“

Vojna je len jedným kontextom, v ktorom Palantir špiní terén politiky. V roku 2020 Amnesty International zverejnila správu, v ktorej načrtla rôzne ľudsko-právne riziká vyplývajúce zo zmlúv Palantiru s ministerstvom vnútornej bezpečnosti USA.

Osobitné obavy vzbudzovali súvisiace produkty a služby pochádzajúce z jej divízie Homeland Security Investigations (HIS) oddelenia pre prisťahovalectvo a colnú kontrolu. Skupiny pre ľudské práva ako Mijente spolu s niekoľkými investormi tiež poznamenali , že takéto zmluvy umožňujú ICE stíhať také aktivity, ako je sledovanie, zadržiavanie, razie, de facto odlúčenie rodín a deportácie.

V roku 2023 sa protestom stoviek britských zdravotníckych pracovníkov podarilo zatvoriť centrálu tohto technologického giganta v centre Londýna. Príslušní pracovníci protestovali proti tomu, aby Národná zdravotná služba (NHS) Anglicko udelila Palantiru kontrakt v hodnote 330 miliónov libier.

Mnohí sa cítili obzvlášť nahnevaní na spoločnosť, vzhľadom na jej úlohu pri poskytovaní takejto vojenskej a sledovacej technológie izraelskej vláde vrátane prediktívnych policajných služieb. Tie sa používajú na analýzu príspevkov Palestínčanov na sociálnych médiách, ktoré by mohli odhaliť ohrozenie verejného poriadku alebo chválu „nepriateľských“ subjektov.

Ako je Gaza sploštená a postupne vyhladzovaná izraelskými zbraňami, Palantir zostáva lojálny, aj keď tvrdohlavo. “Sme jednou z mála spoločností na svete, ktorá stojí a oznamuje našu podporu Izraelu, ktorá zostáva neoblomná,” uviedla spoločnosť v liste akcionárom. S rekordom, ktorý je teraz dobre umytý v krvi, si spoločnosť zaslúži globálne protestné hnutie, ktoré blokuje jej príťažlivosť a podporuje exodus akcionárov.

 Binoy Kampmark/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.