Slovanské Noviny

1. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Podľa Tibora Gašpara uznesenie o obvinení, ktoré bolo medializované, mu stále nebolo doručené. Pre únik informácií avizuje trestné oznámenie.

V prípade rušenia ÚŠP hovorí, že nejde len o osobu Lipšica, ale o celý systém.

Predseda výboru pre obranu a bezpečnosť a poslanec Národnej rady (NR) SR za stranu Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Tibor Gašpar pre eReport komentoval aktuálne politické dianie, ale aj svoje najnovšie obvinenie vznesené Úradom špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), o ktorom sa dozvedel z médií. Rušenie špeciálnej prokuratúry podľa neho nie len o Lipšicovi.

Nelegálne úniky do médií

Na otázku, či mu obvinenie už bolo doručené, Tibor Gašpar odpovedal, „samozrejme, že nebolo.“ Ako ironicky dodal, „dôležité je, že bolo doručené médiám ako SME, Aktuality, Denník N. Len z ich článkov sa dozvedám, za čo by to malo byť. Ale považujem to celé za nezmysel. Je to vyprodukované pod dozorom zaujatého Šúreka. Korunu tomu celému dávajú kajúcnici zrejme ako jediný dôkaz.“

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ako je možné, že tieto médiá disponujú uznesením o obvinení ešte pred doručením samotnému obvinenému, si Gašpar vysvetľujem tým, že aj z nahrávok legálnych odposluchov kancelárií funkcionárov NAKA vyplýva, že ÚŠP a NAKA majú dobré vzťahy s vybranými médiami. „Na tých nahrávkach sa rozprávajú o tom, čo idú poskytnúť novinárom, ako sa budú pýtať novinári a na čo konkrétne sa majú novinári pýtať,“ dodal.

Gašpar avizoval, že pre tento únik informácií podá trestné oznámenie. Za dôvod, pre ktorý obvinenie prišlo práve teraz, považuje svoju politickú aktivitu. „Začínam prinášať dôkazy, hovorím o tom veľmi otvorene. Tak prišla snaha ma zdiskreditovať. Ale je to aj ich panický strach,“ myslí si poslanec. Súvis s jeho možnou nomináciou na post šéfa SIS vylúčil.

Masívne porušovanie ľudských práv

K ÚŠP policajný exprezident uviedol, že vznik tejto inštitúcie bol v danej dobe nevyhnutný. „Prešlo viac ako dvadsať rokov. Máme tu obdobie troch rokov hrubého zneužívania tejto inštitúcie pod vedením politika Lipšica. Bolo potrebné prehodnotiť masívne porušovanie ľudských práv aj činnosťou tejto inštitúcie,“ doplnil.

„Dnes je preto nevyhnutné prehodnotiť existencii ÚŠP. Zachovať špecializáciu prokurátorov sa dá aj keď zanikne úrad,“ skonštatoval Gašpar. Ďalej zdôraznil, že postavenie ÚŠP v slovenskom systéme je natoľko silné, že úrad je nekontrolovateľný. V čele s politikom je ľahko zneužiteľný na politický boj proti oponentom. Dodal tiež, že ani v iných krajinách podobné inštitúcie neexistujú.

Na ponuku Daniela Lipšica na odchod z funkcie v prípade zachovania ÚŠP Gašpar reagoval, že to nie je len o osobe Lipšica. „Tu ide o systém, ktorý začína na úrovni niektorých policajtov na NAKE okolo Jána Čurillu, ktorí majú osobné vzťahy s mnohými prokurátormi z ÚŠP. A ten systém pokračuje vo vzťahoch na niektorých sudcov špecializovaného trestného súdu a končí sa na odvolacom najvyššom súde opäť len u niektorých sudcoch,“ vysvetlil.

„Toto je také masívne, že to znemožňuje právo na spravodlivý proces v mnohých kauzách. A využíva sa to na politický útok najmä na stranu Smer. Takže toto nie je len o osobe Lipšica,“ doplnil Gašpar.

Europoslanci proti vlastnej krajine

V súvislosti s listom časti slovenských europoslancov pre Európsku komisiu, kde sa sťažujú na rušenie ÚŠP, si Tibor Gašpar myslí, že ide o činnosť proti vlastnej krajine.

„Oni dobre vedia, že zrušenie ÚŠP ani ŠTS by nebolo v rozpore s právom EÚ. V prípade rovnakého rušenia v Bulharsku generálny prokurátor súdneho dvora povedal, že zmluva o EÚ nebráni tomu, aby si členské štáty upravili justičný systém po svojom,“ upozornil a doplnil, že europoslanci chcú dosiahnuť sankcionovanie vlastnej krajiny.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.