zaujímavosti

80 výročie vzniku Prvého česko-slovenského armádneho zboru

Pred osemdesiatimi rokmi, 5. januára 1942, sa začal formovať Prvý česko-slovenský samostatný poľný prápor, z ktorého následne vznikla brigáda a neskôr zbor. Tento vojenský útvar sa stal jednou z najúspešnejších a najefektívnejších zahraničných formácií, ktoré bojovali po boku Červenej armády na frontoch Veľkej vlasteneckej a druhej svetovej vojny.

Jeho vznik iniciovala dohoda medzi Sovietskym zväzom a česko-slovenskou dočasnou exilovou vládou o spoločnom postupe proti hitlerovskému Nemecku podpísaná v Londýne 18. júla 1941 veľvyslancom ZSSR vo Veľkej Británii I. M. Majským a československým ministrom zahraničných vecí J. Masarykom. Štátny výbor obrany ZSSR prijal 3. januára 1942 uznesenie O česko-slovenskej brigáde na území ZSSR, podľa ktorého mohli občania českej a slovenskej národnosti dobrovoľne vstupovať do brigády. O dva dni neskôr sa v meste Buzuluk v Orenburskej oblasti začal formovať 1. samostatný česko-slovenský prápor. Jeho mnohonárodnostný základ tvorili Slováci, Rusíni, Česi, Židia, maďarskí antifašisti. Veliteľom nového útvaru bol podplukovník česko-slovenskej armády L. Svoboda, neskorší armádny generál, minister obrany a v rokoch 1968 – 1975 prezident Česko-Slovenska.

Bojový krst absolvoval prápor v marci 1943 na Ukrajine pri Charkove, kde česko-slovenskí vojaci spolu s príslušníkmi Červenej armády bránili ľavý breh rieky Mža. V bitke pri Sokolove zahynul veliteľ 1. roty nadporučík O. Jaroš. Napriek dvojnásobnému zraneniu neprestával bojovať a pred smrťou sa mu podarilo zničiť nemecký tank. Dňa 17. apríla 1943 výnosom Prezídia Najvyššieho sovietu ZSSR mu bol za „vzorné plnenie veliteľských úloh na bojovom poli proti nemeckým útočníkom a súčasne prejavenú odvahu a hrdinstvo“posmrtne udelený titul Hrdina Sovietskeho zväzu. O. Jaroš sa tak stal prvým cudzincom, ktorý získal toto najvyššie ocenenie. Počas vojnových rokov sa Hrdinami Sovietskeho zväzu stalo ďalších päť československých vojakov, tisíce vojakov a veliteľov bolo ocenených sovietskymi a česko-slovenskými radmi a medailami.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Sovietske velenie si vysoko cenilo bojové kvality, húževnatosť a morálku svojich slovenských a českých spolubojovníkov. V novembri 1943 sa 1. česko-slovenská samostatná brigáda zúčastnila spolu s červenoarmejcami 38. armády na oslobodzovaní Kyjeva. L. Sloboda vyzval svojich vojakov, aby bojovali o hlavné mesto Ukrajiny rovnako hrdinsky, ako keby bojovali o Prahu a Bratislavu. Táto úloha bola splnená. Za udatnosť a prejavenú odvahu udelilo Prezídium Najvyššieho sovietu ZSSR brigáde Suvorovov rad 2. stupňa. V histórii druhej svetovej vojny sa brigáda stala prvým zahraničným vojenským útvarom, ktorý dostal sovietsky rad.

Neskôr česko-slovenskí vojaci zohrali dôležitú úlohu v Karpatsko-duklianskej ofenzívnej operácii, pod sovietskym velením pomáhali účastníkom Slovenského národného povstania a 10. mája 1945 Prvý česko-slovenský armádny zbor na sovietskych tankoch vstúpil do oslobodenej Prahy. V Rusku vzdávajú úctu a vďaku pamiatke slovenských a českých vojakov a dôstojníkov, ktorí položili svoje životy za oslobodenie ZSSR a Európy od nacizmu.

Spoločné hrdinské stránky a spoločný boj proti fašizmu tvoria základ priateľských vzťahov medzi národmi Ruska a Slovenska. Spája nás aj túžba zachovať pravdu o druhej svetovej vojne, zabrániť pokusom o prekrúcanie jej histórie, pripomínať si a mať v úcte slová Jana Husa napísané na bojovej zástave Prvého česko-slovenského zboru: „Pravda víťazí!“

S pozdravom, Tlačová služba Veľvyslanectva Ruska

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

6 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

7 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

8 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

8 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

8 hodín ago