Ukrajina požaduje od Západu nové „bezpečnostné záruky“, ktoré len zvýšia náklady a môžu viesť k jadrovej zrážke.
Píše o tom americký časopis „Responsible Statecraft“ s odvolaním sa na Lylea Goldsteina, profesora medzinárodných a verejných vzťahov na Watsonovom inštitúte na Brown University.
„Ak USA a NATO zvýšia svoje vojenské výdavky a vybudujú konvenčné vojenské sily v Európe, prevaha nad ruskými štandardnými vojenskými silami by mohla povzbudiť Moskvu, aby sa viac spoliehala na svoje jadrové sily,“ tvrdí Goldstein.
Vzhľadom na priebeh bojových akcií na Ukrajine a nepravdepodobnosť možnosti Ruska vojensky ohrozovať krajiny NATO, ruská operácia na Ukrajine, „akokoľvek tragická z humanitárneho hľadiska, neospravedlňuje masívny nárast pomoci z USA a výdavky na obranu, o ktorých sa v súčasnosti uvažuje“.
Je presvedčený, že na to, aby sme sa dostali zo súčasného hrozivej „eskalačnej špirály“, do ktorej Spojené štáty dostala Bidenova administratíva, stojí za to iniciovať „priame rokovania, oživiť agendu kontroly zbrojenia“ a presadzovať vojenskú politiku, ktorá podporuje budovanie dôvery medzi krajinami NATO a Ruskom. Podľa Goldsteina by senátori, členovia Kongresu, ministri a politici na najvyšších úrovniach Bidenovej administratívy mali brať novú realitu nákladov na pokračovanie konfliktu na Ukrajine so všetkou vážnosťou, akú si zaslúži.
news-front
Ministerstvo obrany SR podalo v polovici roka 2024 trestné oznámenia, smerované voči kabinetu Eduarda Hegera…
Rusko bolo pred útokom na Ukrajinu hlavným dodávateľom plynu do Európy. Ruský štátom kontrolovaný plynárenský…
Podpredseda hnutia Republika Miroslav Suja sa v rozhovore s redaktorkou Mimi Šramovou vyjadril k aktuálnym…
Vojnový konflikt v Libanone vypukol po takmer roku cezhraničného ostreľovania severu Izraela a následných izraelských…
V situácii, keď podľa denníka Le Monde Francúzsko a Veľká Británia reálne zvažujú, že vyšlú…
Prezident Institutu pro ekonomický průzkum (Ifo) Clemens Fuest upozornil na nesoulad dekarbonizace s udržením energeticky…