Na základe nového zákona o zaisťovaní majetku, ktorý bol prijatý na jeseň, vznikol nový úrad, a ten potrebuje riaditeľa. Je to zaujímavá, lukratívna pozícia, na ktorú ministerka spravodlivosti Mária Kolíková vybrala človeka. Ako? No predsa transparentne, ako inak?
Nový Úrad pre správu zaisteného majetku vznikol za účelom zefektívnenia boja proti korupcii – teda aspoň takto to prezentovali autori novo prijatého zákona. Pripomeňme si, že korupcia nie je iba podstrčenie obálky s úplatkom, ale v širšom význame slova ide aj o iné prípady, kde si ľudia robia vzájomné nepovolené „službičky a protislužbičky“ – a sem patrí okrem iného aj uprednostňovanie pri výberových konaniach.
Keďže nový úrad má začať fungovať už od augusta 2021, bolo treba vybrať človeka, ktorý tomuto chápadlu antikorupčnej chobotnice bude šéfovať. Niekto by si mohol myslieť, že antikorupčná a transparentná koaličná partička iste nebude postupovať ako tí, ktorých predtým tak kritizovala, a síce, že by sa usilovala tam umiestniť svojho človeka. Lenže čo čert nechcel, aj toto výberové konanie vzbudzuje podozrenie, že tu čosi nie je v poriadku. Pozrime sa na to bližšie.
Prvé kolo výberového konania na funkciu riaditeľa novo zriadeného Úradu pre správu zaisteného majetku sa konalo 17. februára 2021. Zúčastnili sa ho dvaja uchádzači, jedným z nich bol Mgr. Ján Kmeť, PhD. Výsledok? Ani jeden z týchto dvoch uchádzačov vo výberovom konaní neuspel. Inými slovami, žiaden z uchádzačov nebol dostatočne dobrý na to, aby sa stal víťazom výberového konania. K tomu sa verejne vyjadrila aj ministerka a vyplýva to aj z vyššie uvedenej správy.
Preto sa 26. marca konalo opakované výberové konanie (správu o tom nájdete napríklad tu). Zúčastnilo sa na ňom šesť uchádzačov, z toho traja na základe záverov výberovej komisie uspeli. Jedným z týchto troch úspešných uchádzačov bol Mgr. Ján Kmeť, PhD., teda ten istý človek, ktorý niekoľko týždňov predtým komisiu o svojich kvalitách nepresvedčil. Dodajme ešte, že išlo o tú istú komisiu v rovnakom alebo veľmi podobnom zložení (šesť členov komisie bolo v prvom aj druhom kole rovnakých a o siedmom to nevieme zistiť).
Zaujímavé na tom je, že ministerka Kolíková si z troch uchádzačov, ktorých komisia označila ako úspešných, vybrala práve Kmeťa, teda človeka, ktorý v prvom kole výberového konania neuspel (Viď tu).
Výberové konanie pozostávalo z písomnej a ústnej časti. Písomnú časť tvoril odborný test predovšetkým zo základných znalostí právnych predpisov vo vzťahu k činnosti úradu, test z cudzieho jazyka alebo predloženie certifikátu a prípadová štúdia. Ústna časť bola zameraná na osobný pohovor, v rámci ktorého bola krátka prezentácia koncepcie riadenia úradu.
A tu sa natíska otázka: čo sa zmenilo za 40 dní na kvalitách uchádzača Kmeťa? Ako sa z neúspešného uchádzača odrazu stal víťaz výberového konania? Odpoveď si možno domyslíme, keď sa bližšie pozrieme, kto je Ján Kmeť.
Je absolventom Prešovskej univerzity v odbore manažment verejnej správy a absolventom doktorandského štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave v odbore ekonomika a manažment podniku. Na internete sa o ňom dá nájsť napríklad stránka (viď tu), kde sa spomínajú jeho neúspešné pokusy stať sa poslancom, a tiež skutočnosť, že za krátkej vlády pravice bol námestníkom vtedajšieho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Ivana Juráša (SaS).
A spomína sa tam aj výberové konanie na riaditeľa Domova sociálnych služieb v Rači v roku 2012, pričom tento zdroj tvrdí, že Kmeť, napriek tomu, že vo výberovom konaní skončil až tretí, bol uprednostnený po politickej linke a stal sa tak riaditeľom kapacitne najväčšieho a najnáročnejšieho zariadenia sociálnych služieb v celom Bratislavskom kraji.
Stránka doslova píše: „Riaditeľom zariadenia sociálnych služieb v Rači bude produkt ďalšieho župného gorilieho výberového konania“, a ďalej podotýka, že Kmeť pritom s riadením zariadenia sociálnych služieb nemá žiadne skúsenosti.
Kmeť pracoval vo funkcii riaditeľa Domova sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov Rača od roku 2012 do roku 2020. V tom čase písal aj blogy v denníkoch Postoj a Sme, v ktorých pravidelne kritizoval sociálnu politiku smeráckych vlád.
Tie blogy však písal iba do volieb 2020, potom sa z nejakého dôvodu odmlčal. Ďalšia správa o ňom je z augusta 2020, keď sa stal generálnym riaditeľom Sekcie sociálnej politiky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Kmeť pri príležitosti nástupu do uvedenej funkcie na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) uviedol:
„Som človek, ktorý rád prijíma výzvy a práca generálneho riaditeľa sekcie sociálnej politiky na MPSVR SR je pre mňa výzvou realizovať potrebné zmeny, po ktorých už dlhé roky volajú poskytovatelia sociálnych služieb, prijímatelia sociálnych služieb a odborná verejnosť. To bol aj hlavný dôvod, prečo som sa prihlásil do výberového konania.“
Zdá sa, že výzvy v oblasti sociálnych služieb sa mu podarilo rýchlo zvládnuť, lebo už o pol roka po nástupe do tejto funkcie ho upútala nová výzva a prihlásil sa do výberového konania na celkom odlišnom poli: na pozíciu šéfa nového Úradu pre správu zaisteného majetku. A v ňom, ako sme si už povedali, najprv skončil pod čiarou, ale na druhý pokus zázračne uspel.
Čo dodať? Azda iba zaželať pánovi Kmeťovi veľa šťastia v boji proti korupcii a do budúcnosti ešte veľa nových výziev.
Ivan Lehotský
hlavné správy
Premiér poukazuje aj na potrebu mať v čase napätej geopolitickej situácii predvídateľných politikov usilujúcich o…
Podľa zistení denníku Financieel Dagblad je výroba batérií v Európe extrémne chybová, kontrolou neprejde viac…
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…