Poslanec hnutia Sme rodina Martin Borguľa už skôr v komentári na sociálnej sieti povedal “nie” americkej vojenskej prítomnosti na území SR, ktorej právny rámec vytvára kontroverzná a nevýhodná vojenská zmluva s USA tento týždeň schválená vládou SR. Borguľa v blogupublikovanom na stránkach denníka SME podrobnejšie rozobral, prečo sa stavia proti tomuto dokumentu.
Borguľa informoval, že proti zmluve s USA nie je kvôli samotnému obsahu, ale v Národnej rade ju nepodporí preto, že samotný proces jej prijímania a schvaľovania je podľa neho od základu zlý a nedôveryhodný.
“Na pripomenutie: Američania v minulom volebnom období presvedčili Fica aj Pellegriniho o potrebe obrannej dohody so SR, obidvaja spomínaní vtedy podporovali tento „pakt“ s USA. Dnes to znie až neuveriteľne, keďže práve oni sú hlavnými odporcami dohody, ale je to tak. Dohodu vtedy zarezal Andrej Danko. Nerozumiem, prečo ich Američania nepresvedčili aj teraz, prečo sa nesnažili dostať ich na svoju stranu, nezískali ich podporu pre zmluvu…?”
Zákonodarca z tábora hnutia Sme rodina ozrejmil, že má pocit, že Američania si neurobili poriadne svoju robotu – nerokovali so širším politickým spektrom. “Neriešim tu ĽSNS alebo Republiku, ale aby presvedčili nielen koalíciu, ale aj opozíciu o svojich dobrých úmysloch, o korektnosti zmluvy a jej výhodnosti pre obidve strany. Keby tak boli urobili, mohli mať dnes aj ich podporu. Môžeme sa len domnievať, prečo tak neurobili.”
Martin Borguľa sa ďalej opýtal, prečo minister obrany Jaroslav Naď a minister zahraničných vecí Ivan Korčok predložili obrannú dohodu s USA do medzirezortného pripomienkového konania 14. decembra 2021, teda len pár dní pred vianočnými sviatkami, a koniec MPK určili už na 4. januára 2022?”
“Takú fundamentálnu vec, o ktorej vedeli, že vyvoláva vášnivé diskusie v koalícii, opozícii, ale aj v širokej verejnosti, dali na pripomienkovanie počas vianočných sviatkov, kedy v kanceláriách na ministerstvách skutočne nenájdete živú dušu a dovolenkujú aj tí najväčší pracanti? Toto robili asi len najväčší vagabundi za Mečiara s jasným cieľom presadiť nejakú špinavosť pri čo najmenšej pozornosti zodpovedných, ktorí by mohli mať k tomu zásadné pripomienky.”
Ďalšia otázka poslanca Borguľu znie: “Čo viedlo našich čelných predstaviteľov k takémuto konaniu? Bol to zámer, alebo len nedocenenie dôležitosti tejto záležitosti? Nechajme špekulácie bokom. Každopádne, pokladám takéto počínanie našich ministrov za kardinálnu chybu a za neseriózne a neadekvátne jednanie k takej zásadnej dohode pre náš štát.”
Borguľa v blogu v denníku SME podotýka, že dlhodobo sa u nás veľa hovorí o rozpoltení našej spoločnosti. “Rozdeľuje nás názor na očkovanie, na protipandemické opatrenia. Hádajú sa rodiny, priatelia, sociálne siete sú plné hejterov, koalícia a opozícia si ide po krku viac ako kedykoľvek predtým. Paradoxne, práve Američania mohli byť pojítkom, ktoré by našu rozhádanú a rozdelenú spoločnosť spojili, zjednotili. Ak by o zmluve rokovali nielen s tými, ktorí sú im naklonení, ale aj s tými, ktorí majú opačný názor a presvedčili ich, že ide o skutočne dobrú vec pre Slovensko, mohli dosiahnuť konsenzus v týchto časoch v našej spoločnosti nevídaný.”
Poslanec z toho vyvodil záver, že existujú dve možnosti, pokiaľ ide o prístup Američanov k tejto veci. “Po prvé, buď si Američania neurobili svoju prácu tak, ako mali a vykašľali sa na získanie podpory širokého politického spektra, alebo po druhé, Američania si nechceli urobiť svoju prácu a rozhodli sa ísť cestou arogancie moci a presadiť zmluvu za každú cenu bez ohľadu na to, čo si o nej myslia ich oponenti, ale aj verejnosť.”
“Či už je správne prvá, alebo druhá možnosť, zmluvu nemôžem podporiť. Nebol totiž dodržaný základný princíp každej dobrej dohody medzi priateľmi, a to, že dohoda musí byť výhodná pre obidve zúčastnené strany,” vyhlásil vo svojom komentári Martin Borguľa zo Sme rodina.
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…