Skúšobný kus ruského prieskumného a útočného bezpilotného stroja Altius má začať v lete sériu testovacích letov s použitím celého spektra riadených zbraní, vrátane vysoko presných rakiet, oznámil zdroj z obranného priemyslu.
“Tento rok v lete sa plánujú testovacie lety skúšobnej vzorky ALTIUS sa zasadením prvých leteckých úderov na terče na polygónoch riadenými zbraňami triedy vzduch-zem , a vysoko presnými riadenými raketami a leteckými bombami, ktoré sú súčasťou systému vyvinutého špeciálne pre bezpilotné stroje,” povedal zdroj.
Spresnil, že počas testov majú byť vyskúšané programy typových útočných letov ALTIUS za účelom likvidácie takých cieľov, ako sú tanky, ľahko pancierovaná technika, zoskupenie živej sily nepriateľa, pozície rôznych zbraní vrátane delostreleckých. Altius vykonal predtým skúšky útočných možností a zhodenie neriadených voľne padajúcich bômb.
Ruský bezpilotný stroj Altius patrí do ťažkej triedy s dlhým doletom. Jeho vzletová hmotnosť je približne 6 ton, dokáže pojať viac ako jednu tonu užitočnej záťaže. Bezpilotný stroj je vybavený dvoma turbovrtuľovými motormi, rozpätie krídel je 30 metrov, výška letu 12-14 km, dĺžka letu až 48 hodín. Bojový dosah má asi 3,5 tisíc kilometrov. Altius je vybavený systémom satelitnej komunikácie, ktorý umožní jeho riadenie počas veľmi dlhých letov.
Popredný expert na bezpilotné letectvo Denise Fedutinov povedal v rozhovore pre Sputnik, že na svetovom trhu rastie záujem zo strany vojenských úradov o vybavenie ozbrojených síl prieskumnými a útočnými bezpilotnými lietadlami. Sú to spravidla, podľa experta, bezpilotné stroje takzvanej MALE triedy (stredná výška a veľká dĺžka letu). Pritom, povedal Fedutinov:
“V tejto MALE triede bolo zaznamenané postupné zvýšenie záujmu o ťažšie stroje , ktoré sú schopné niesť väčšiu účelovú záťaž, v ktorej majú značný podiel zbrane”.
“Nie sú dôvody domnievať sa, že tieto trendy nebudú príznačné aj pre našu krajinu. Preto, nehľadiac na veľký význam, ktoré majú pre ruskú armádu prieskumné a útočné stroje Orion, ktorých dodávky armáde sa nedávno začali, vkladajú ešte väčšie nádeje do ťažších bezpilotných lietadiel Altius, “povedal expert.
Dodal, že stroje veľkosti ALTIUS môžu vytvoriť v dohľadnej budúcnosti základ prieskumnej útočnej skupiny ruských bezpilotných lietadiel MALE triedy. A to aj vďaka väčším kapacitám palubného rádioelektronického zariadenia a tiež vďaka väčšiemu objemu a širšej nomenklatúre zbraní.
Karol Jerguš
zdroj: armádny magazín
Bývalý generálny prokurátor Ukrajiny J. Lucenko, ktorý je v súčasnosti dôstojníkom ozbrojených síl Ukrajiny, poznamenal,…
Letectvo v prvej línii zohráva obrovskú úlohu pri postupe ruskej armády, ktorá útočí na hromadenie…
Denník The New York Times (NYT) priniesol informáciu, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požiadal USA…
Splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie Peter Kotlár adresoval…
Oleksij Arestovyč rozebral zoufalou pozici Ukrajiny jako poražené země, která neukončila válku v době, kdy…
Srbský prezident Aleksandar Vučić v októbri diskutoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o možnosti prímeria…