Kde to vlastne žijeme? Pýta sa človek, keď pozoruje výkony niektorých slovenských politikov. Rozhovor, ktorý v piatok minulý týždeň poskytla prezidentka „tejto krajiny“ a RTVS ho odvysielala v nedeľu v relácii O 5 minút 12, patrí presne do kategórie výkonov, čo nás nútia klásť si túto otázku. Niekoľko poznámok k tomu…
Z úst pani prezidentky sme sa dozvedeli, že „má silné menovacie právomoci“. Portál Infovojna o tom vytrvalo hovorí od roku 2017. Je neuveriteľné, že to isté bolo odrazu vyslovené aj v priestoroch prezidentského paláca. Možno by bolo dobré tieto silné právomoci prezidenta SR komunikovať aj smerom k elitným expertom na ústavné právo, akým je napríklad aj pani Zuzana Kovačič-Hanzelová „nemá exekutívnu funkciu, ona má reprezentatívnu funkciu“. Čo už len tí ústavní právnici, ktorí tento odbor študovali a študujú, vedia, keď sa o význame funkcie prezidenta vyjadruje taká kapacita, akou je moderátorka rozhovorov?! No ak o silných menovacích právomociach hovorí už aj sama prezidentka, často pripomínajúca spiacu krásavicu, možno aj táto intelektuálna autorita zmení názor. Treba to sledovať.
Zas na druhej strane je dosť možné, že to nezaznelo z úst Zuzany Čaputovej. Táto pani totiž nosí rúško aj počas vystúpení v audio-vizuálnych dielach, ktoré mali od začiatku výnimku. Z pohľadu ústavného práva absolútne protiústavných opatrení, ale mali. Preto nikto so stopercentnou istotou nemôže tvrdiť, že to povedala prezidentka. Vďaka rúšku to bude možné poprieť. Uvidíme, ako a či vôbec. Skrátka, kam sa pohne vietor, tam sa pohnú aj vyjadrenia. Možno by bola cesta uvažovať nad tým, ako odložiť to rúško. Inak je dosť možné, že vedľajšie účinky vdychovania vlastných exhalátov budú mať negatívny účinok na stav prezidentkiných pľúc. Ani nehovoriac o tom, že táto forma dýchavičnosti sa dá počúvať iba s obrovským sebazaprením!
Občanov by mohlo tiež zaujímať, že načo nosí rúško, keďže sa dala zaočkovať medzi prvými na Slovensku. Keďže je prívržencom očkovania, veľmi víta aj očkovaciu stratégiu nového pána ministra zdravotníctva v otázke očkovania detí vo veku od 12 do 18 rokov. Napriek tomu, že moderátor relácie podotkol, že vakcína nedostala úplné, ale iba podmienečné schválenie, Zuzana Čaputová v tom nevidí problém. Pri odpovedi však nezabudla podotknúť, že nie je lekárkou a v tomto sa spolieha na odborné kapacity v odbore lekárstva. Napriek tomu, že sa už ozývajú lekári, ktorí tvrdia, že prijateľnejšou formou liečby je medikácia, keďže tú je možné prerušiť pri vzniknutých komplikáciách, ale „odvakcinovať“ pacienta sa nedá. Pani prezidentka navzdory všetkému povzbudzuje k očkovaniu detí. Možno sa dočkáme teatrálneho očkovania aj jej potomkov. Ak teda nebudú na nejakej párty na chate, ako sa to stalo počas tvrdého lockdownu. I keď aj toto by malo svoje výhody, lebo tam bude viacero tínedžerov pokope a bude ich možné zaočkovať všetkých. Namiesto výjazdu polície to bude riešiť mobilná vakcinačná jednotka, ktorú nový minister zdravotníctva chce zaviesť.
Najväčšou tragédiou prezidentkinho dumania v O 5 minút 12 bola pasáž, keď obhajovala samu seba a svoje vlastné rozhodnutie vymenovať vládu 2.0 prvého apríla 2021. S jej konštatovaním, že vo vláde sú šikovní ministri, môžu a nemusia niektorí súhlasiť. Otáznou ostáva povaha ich šikovnosti. Niežeby sa prezidentka znížila k tomu, aby týchto šikovných ministrov menovala. Toto zostáva na občanovi, aby si z plejády ministrov sám vybral. Asi to nebude minister Mičovský, ktorého demisiu prijala. Niežeby jej ústava dávala inú možnosť. Zas na druhej strane, nie vždy pani prezidentka postupuje súladne so znením Ústavy SR. Pri komentovaní súčasnej vlády a rozhodnutia ju vymenovať v takomto formáte padali argumenty typu „má veľkú legitimitu“, „jej legitimita je veľká“, „má veľkú legitimitu v parlamente“. Ako si potom vysvetliť jej inú vetu, že „parlament bol paralyzovaný“, nikto netuší.
Zuzana Čaputová neobhajovala vládu SR a jej zloženie. Obhajovala svoje vlastné rozhodnutie toto zoskupenie nešťastníkov vymenovať opätovne! Nikto príčetný nemohol predpokladať po tom, čo tu celý rok predvádzali tieto indivíduá, že situácia sa zlepší, ak sa zmení osoba na čele vlády, ale Igor Matovič zostane jej súčasťou. Prezidentka sa snažila obhájiť neobhájiteľné. Čo je škoda, lebo sama na začiatku rozhovoru povedala, že problémy treba pomenovať a nezatvárať pred nimi oči. Tvrdenie, že prezidentka nechce priznať chybu a nemá v pláne sa občanom ospravedlniť, sa bude viac blížiť pravde, ako tvrdenie, že to nevidí. Oháňať sa slovkom „legitimita“ na všetky spôsoby vyznieva smiešne v kontexte s asi 580 000 podpismi za vypísanie referenda o vyhlásení predčasných volieb.
V politike platí pravidlo, že môžete byť nenávidený, ale nikdy nesmiete byť smiešny. Slovenská politika poskytuje plno príkladov. Naposledy sa v tejto disciplíne zaskvel už dnes bývalý minister Mičovský. Pri 74 zamestnancoch, ktorých má prezidentský úrad, by sa aj mohol niekto nájsť, kto pani prezidentke nielen zladí šaty s rúškom, ale jej aj poradí, ako neurobiť zo seba terč výsmechu. Terčom kritiky je už dávno a ani jej účasť na seanse v priestoroch SIS 17. mája 2021 jej veľmi nepomohla. Za fatálne zlyhanie by sa dalo považovať jej vyhlásenie, že očakávala, že toto stretnutie zostane utajené. Jedna vec je, že jej tím mal lepšie identifikovať hrozby prevalenia tejto informácie na verejnosť, druhá to, že pri zozname pozvaných jej samotnej mala začať tikať kontrolka obozretnosti pri mene „Daniel Lipšic“. Zdá sa však, že pani prezidentka okrem toho, že naivne očakávala profesionalitu od amatérov, potrebovala skoro mesiac na to, aby sa k tejto trápnej epizóde výkonu mandátu vyjadrila. Vraj už na takéto seansy nepôjde. Ona nemala chodiť na viacero „akcií“ a nemala ísť ani na túto. Politik to zistí po akcii. Štátnik by to vedel vopred…
Autor: Mgr. Judita Laššáková
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…