Čoraz viac škôl v rôznych krajinách opúšťa nielen písanie, ale aj potrebu písať rukou vo všeobecnosti. V Nemecku, Fínsku a USA sa na 1. stupni deti učia písať písmená len vo voliteľných predmetoch alebo sa neučia vôbec.
Americké federálne štandardy pre všeobecné vzdelávanie z roku 2010 odporúčajú vyučovať písanie len v škôlke a prvej triede, kam sa deti posielajú vo veku päť rokov. Polovica štátov to urobila. To znamená, že od šiestich rokov už mnohé americké deti nepíšu rukami, ale učia sa abecedu na počítači s tabletmi.
Na jeseň 2016 išli do školy prvé deti vo Fínsku, ktoré neboli nútené písať rukou. Vo Švédsku tiež začali opúšťať písanie a poskytovali deťom zariadenia, ktoré premieňajú tlačený text na písaný text. Švédski vedci sa domnievajú, že detská motorika nie je prispôsobená na písanie, preto je pre prvákov lepšie stláčať klávesy: dieťa píše text na počítači a vidí, ako vyzerá v kurzíve.
Vo Veľkej Británii písanky neopustili, ale prvákov hneď učia písať rukou aj klávesnicou. Len čo sa dieťa ako-tak naučí písať, urobí si z nich test a takmer vždy prejde na písanie paličkovým písmom – píše s nimi celá Veľká Británia. Niektorí Briti možno ani nerozumejú textu napísanému rukou emigranta, ktorý sa v škole učil anglické písanie rukou.
Školy trávia málo času zvládnutím písania – iba šesť mesiacov. Potom dieťa študuje pravopis, interpunkciu, gramatiku… Aké súťaživé zručnosti a vedomosti dokážu deti získať za dva štvrťroky?
Povedzme, že švédski vedci majú pravdu a o 50 – 70 rokov ľudstvo prestane používať písanie na komunikáciu úplne. A tí, ktorí si dnes ako-tak vedia napísať adresu na papier, budú o 50 rokov považovaní za kaligrafických umelcov ovládajúcich úplne zbytočné, no fascinujúce umenie písania.
1. Začneme horšie čítať. Utrpí tým aj motorika a koordinácia. Rukopis zahŕňa oblasti mozgu zodpovedné za interpretáciu zmyslových vnemov a produkciu reči. A pre tých, ktorí nepíšu rukami, sa tieto oblasti zapínajú oveľa menej často. V hlave máme takzvané Brocovo centrum – oblasť zodpovednú za skladanie písmen do slov a ich rozpoznávanie. Teda schopnosť čítať a písať. Pri ručnom písaní toto centrum aktivuje svoju činnosť. Z toho vedci z nórskej univerzity v Stavangeri usúdili, že ľudia, ktorí rýchlo píšu, lepšie čítajú. A naopak: ľudia, ktorí čítajú pomaly a majú problémy s porozumením textu a píšu zle.
Tí, ktorí študovali v tradičnej škole a žili v tradičnej spoločnosti, kde mal každý človek v taške pero s poznámkovým blokom, vedia, že existujú ľudia, ktorí píšu rýchlo a majú plynulý a ľahký rukopis. A sú aj takí, ktorí píšu pomaly, vypisujú každé písmeno, často sa zastavia a podčiarknu to, čo je napísané. To znamená, že u niektorých ľudí sú rečové centrum a Brocovo centrum dobre vyvinuté, zatiaľ čo u iných sú vyvinuté slabo.
Vedci z Nórskeho inštitútu vedy a technológie skúmali, ako písanie rukou a písanie na stroji ovplyvňuje mozog detí. Ich štúdia ukázala, že ak dieťa píše rukou, spôsobuje to oveľa väčšiu aktivitu v senzomotorických častiach mozgu a má to lepší vplyv na ich pamäť v porovnaní s prácou na klávesnici. Na sledovanie a zaznamenávanie aktivity mozgových vĺn subjektov počas experimentu vedci použili elektroencefalogram. Štúdie sa zúčastnilo 12 detí a 12 starších mladých ľudí. Dostali možnosť napísať text rukou a napísať ho na klávesnici. Všetci účastníci to navyše robili v špeciálnych „kuklach“ s viac ako 250 elektródami. Každá osoba bola takto vyšetrená 45 minút.
2. Deti, ktoré málo píšu, majú slabo vyvinutý zrakomer – očná miera. A naopak: kto má problémy s očnou mierou, zle píše. V Číne a Japonsku sa napríklad snažili najať lukostrelcov medzi kaligrafistami.
3. Ľudia budú horší v rozpoznávaní písaného textu. Kto sám nepíše rukou, nerozumie tomu, čo je napísané. Samozrejme, vo svete, kde nikto nepoužíva pero, neschopnosť prečítať list písaný rukou, nie je ojedinelá. Ale je desivé, že sa tejto duševnej činnosti vzdáme. Procesy čítania písaných a tlačených textov boli dôkladne preštudované. Ľudia s knihami a poznámkovými blokmi boli umiestnení do prístrojov na magnetickú rezonanciu a počas čítania im bolo urobené ultrazvukové vyšetrenie, dopplerovské vyšetrenie mozgových ciev a elektroencefalogram. Pri čítaní písaného textu využívame oveľa viac oblastí mozgu ako pri vnímaní tlačeného textu.
4. Menej sa naučia o pravopise, interpunkcii a gramatike, pretože všetky miniaplikácie a prehliadače majú funkciu automatickej opravy. Preto človek, ktorý nevie písať rukou, s najväčšou pravdepodobnosťou nebude vedieť písať správne. Mnohí sa rozhodnú, že gramotnosť je v 21. storočí zbytočná. Ale argumentovať potrebou vyučovať konjugácie je rovnako zvláštne ako argumentovať výhodami komplexného vzdelania: prečo sme vyučovali literatúru a astronómiu na univerzitách? Áno, pretože samotný proces učenia mení ľudí a ovplyvňuje rozvoj inteligencie. Jediné, čo môže človeka urobiť ešte trochu múdrejším, je učenie.
5. Bez písania budeme menej schopní formulovať svoje myšlienky. Veď pri nahrávaní prejavu si človek v duchu poskladá vetu ešte predtým, ako sa dotkne pera papiera. V skutočnosti si písanie rukou vyžaduje najvyššiu formu abstraktného myslenia. Na písanie textu na počítači to nie je potrebné, pretože frázu, veľkosť písmen, spojku je možné kedykoľvek zmeniť. Je to veľmi jednoduché: tí, ktorí často píšu rukou a robia si poznámky na prednáškach, často aktivujú abstraktné myslenie. A tiež ho treba udržiavať v dobrej kondícii.
6. Budú mať zlú predstavivosť. Ľudia, ktorí píšu rukou, majú lepší mentálny obraz o tom, o čom hovoria. Ak ide o prednášku o básnikoch Strieborného veku, študenti píšuci na papieri si predstavia členov „Jack of Diamonds“ a postavy v Jeseninových básňach podrobnejšie ako tí, ktorí píšu na počítači. Toto bolo objavené tým, že ľudia nahrávali prednášky do tomografu.
7. Deti sa v zásade budú horšie učiť a pamätať si. Existuje mnoho štúdií, ktoré ukazujú, že materiál napísaný rukou a nie na počítači, sa lepšie zapamätá, pretože ľudia formulujú hlavné myšlienky pri písaní. Potvrdili to experimenty amerických psychológov Pam Müllerovej a Daniela Oppenheimera. Vedci zistili, že študenti, ktorí si píšu poznámky na počítači, to robia podrobnejšie, no tí, ktorí píšu ručne, si látku lepšie zapamätajú. Pri písaní rukou ľudia rýchlo parafrázujú výrok v mysli a formulujú myšlienku tak, aby sa dala ľahšie zapísať a zapamätať si.
Aby sme to pochopili, nie je potrebné čítať časopis Psychological Science: pre tých, ktorí majú viac ako 25 rokov, si stačí spomenúť na seba a svoje poznámky z prednášok: my, bez toho, aby sme stratili pozornosť na jediné slovo učiteľa, sme štruktúrovali prijaté informácie, čerpali tabuľky v zošitoch, zoskupovali údaje a jednoducho stručne zapisovali. Na počítači či tablete môžete robiť takmer všetko rovnako, ale človek už nepotrebuje jasne premyslieť myšlienku a štruktúru textu, pretože môže kedykoľvek niečo doplniť. Aby sme sa látku naučili, stačilo si prednášku dobre zapísať – netreba ju čítať znova. Súčasní študenti a školáci si pri príprave na skúšky musia niekoľkokrát prečítať poznámky.
Všeobecne sa uznáva, že ľudstvo vo svojom pokroku vždy kráča cestou zlepšovania. A že každá nová zručnosť získaná alebo stará stratená v konečnom dôsledku vedie k dobrým veciam. Ale s odmietnutím písať rukou toto pravidlo nemusí fungovať. Pretože hodiny ušetrené na písaní v prvých ročníkoch pravdepodobne nebudú stačiť na získanie serióznych zručností alebo dôležitých vedomostí. Ale na to, aby sme stratili prax užitočnú pre všeobecný rozvoj, ako je písanie rukou, budú stačiť.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…