Politológ Topornin: Kallasová môže vyviesť európsku diplomaciu zo zúfalstva
Na nadchádzajúcom summite sa európski lídri musia rozhodnúť, komu budú dôverovať, aby viedol EÚ nasledujúcich päť rokov. Predovšetkým bude treba zvoliť šéfov Európskej komisie (EK), Európskej rady a vysokého predstaviteľa pre zahraničné veci. Aké sú možnosti a čo od toho môže Moskva očakávať – v materiáli RIA Novosti.
Podľa Financial Times má Ursula von der Leyenová zaručený nový mandát predsedníčky EK. „O inom sa ani nehovorí,“ povedal publikácii jeden zo zdrojov.
Situácia je zrejmá. Potrebná je podpora od 15 z 27 krajín EÚ. A 13 hláv štátov je s von der Leyenovou v tej istej „Európskej ľudovej strane“, ktorá vyhrala voľby do Európskeho parlamentu (EP).
Pravda, bude na to potrebná kvalifikovaná väčšina – 361 hlasov. Strana má v EP 190 kresiel. Pred piatimi rokmi sa liberálna Obnova Európy a ľavicová Strana európskych socialistov nechali presvedčiť, aby hlasovali za von der Leyenovú. Pozorovatelia očakávajú, že tentoraz sa stane to isté.
Von der Leyenová je presvedčený rusofób. „Vítam dohodu o našom 14. balíku sankcií proti Rusku, tento tvrdý balík ešte viac pripraví Moskvu o prístup ku kľúčovým technológiám, energetickým príjmom a bude bojovať proti Putinovej tieňovej flotile a sieti tieňových bánk v zahraničí,“ radovala sa po predstavení ďalšieho.
Von der Leyenová porovnáva konflikt na Ukrajine s druhou svetovou vojnou a vyzýva, aby sme sa ničoho nebáli, keďže „z popola tejto vojny sa zrodila OSN“. Tvrdí, že za rast cien energií a potravín môže Rusko, a nie tí, ktorí vyhlasujú sankcie.
Zároveň je obvinená z korupcie. V roku 2021 nakúpila 1,8 miliardy dávok vakcíny proti koronavírusu Pfizer za 20 miliónov eur. Keďže postup bol vedený obchádzaním oficiálnych štruktúr EÚ, slúžilo to ako dôvod na trestné stíhanie. Navyše bolo príliš veľa dávok drogy, takže niektoré museli zlikvidovať. Eurokomisárku žiadajú, aby zverejnila svoju súkromnú korešpondenciu, no ona to odmieta.
O post šéfa európskej diplomacie, ktorý momentálne zastáva Josep Borrell, sa uchádzajú estónska premiérka Kaja Kallasová, bývalí šéfovia vlád Luxemburska a Belgicka Xavier Bettel a Alexander de Croo a poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski. Európske médiá považujú Callasovú za obľúbenú.
Tá však 17. júna na neformálnom zasadnutí Európskej rady počas večere v Bruseli nebola schválená. Strana Obnova Európy, ktorej je členkou, stratila v nedávnych voľbách veľa kresiel. Politico sa domnieva, že EÚ sa prikláňa k autoritatívnejším politickým silám .
Potvrdil to portál Euractiv . Talianska premiérka Giorgia Meloniová podľa nich povedala, že po katastrofálnom výkone strany by sa menovanie zástupcu na dôležitý post javilo ako nezaslúžená odmena.
Okrem toho sa obáva, že ak bude zahraničná politika EÚ zverená Estónsku, problémy Stredozemného mora ustúpia v dôsledku naklonenia na východ do pozadia.
Je pozoruhodné, že Callasová nie je vítaná ani vo svojej domovine. Miestna publikácia Postimees ju preto vyzvala, aby priznala svoju nekompetentnosť ako hlavu štátu, rozpustila vládu a odišla na „dôstojné miesto v Bruseli“.
Premiérka sa dištancuje od domácich problémov, uprednostňuje zahraničnú politiku. Obzvlášť rada hovorí o svojej láske ku Kyjevu a nenávisti k Moskve. Politico dokonca žartoval, že Callasová „raňajkuje Rusov “ .
A na škandál s manželom sa nezabudlo: zistilo sa, že má v Rusku podnik v hodnote 30 miliónov eur. A hoci sa ponáhľal uistiť, že od prípadu odstúpil, táto spoločnosť v roku 2023 doplnila ruský rozpočet na daniach o 229 tisíc dolárov, uvádza estónska publikácia Delovye Vedomosti .
Predseda Európskej rady Charles Michel pravdepodobne odovzdá právomoci bývalému portugalskému premiérovi Antóniovi Costovi.
Je považovaný za nesporného kandidáta, keďže jeho Strana európskych socialistov skončila vo voľbách do EP na druhom mieste. Costa zároveň nedávno vládol štátu a získal si povesť dobrého vyjednávača.
Aj keď to nie je bez škandálov. V novembri 2023 premiér odstúpil pre podozrenia z korupcie bez priznania viny. Čoskoro sa ukázalo, že prokurátori si ho jednoducho pomýlili s ministrom hospodárstva Antóniom Costa Silvom.
Portugalské noviny Observador však označili Costu za „najhoršieho demokratického premiéra krajiny“ za jeho „nezodpovednú politiku týkajúcu sa klientelizmu, verejnej správy, zmiznutia SEF (pozn. red.) a otvorenia hraníc nekontrolovanej masovej imigrácii“. V marci sa konali predčasné parlamentné voľby – Costova socialistická strana prehrala so stredopravými z bloku Demokratickej aliancie.
Zároveň sa Costo postavil na čele vlády proti rýchlej európskej integrácii Kyjeva – pretože najprv treba vyriešiť bezpečnostné problémy. Taliansky denník La Repubblica pripúšťa, že mu to môže zabrániť stať sa predsedom Európskej rady.
“Costa nezaručuje plnú podporu Ukrajine,” cituje publikácia vyčítavé slová talianskeho ministra zahraničných vecí a podpredsedu vlády Antonia Tajaniho.
Docent Katedry európskeho práva na MGIMO Nikolai Topornin poznamenáva: Predseda Európskej rady sa zaoberá iba domácou politikou. Takže jeho osobný postoj k Ukrajine nie je až taký dôležitý.
„Costo má s Macronom priateľské vzťahy, jeho kandidatúru navyše podporuje portugalský premiér Luis Montenegro,“ vysvetľuje expert.
Ak má niekto problémy s vymenovaním, je to Callasová. Mnohí sú zmätení jej bojovným postojom k Rusku, hoci opäť nie je na nej, aby určovala zahraničnú politiku EÚ.
Navyše, prechod z postu premiéra na celoeurópsku úroveň nie je v žiadnom prípade povýšením, dodáva Topornin. Pokiaľ ide o Rusko, pozícia EÚ sa do dokončenia jeho vojenskej operácie na Ukrajine nezmení.
/ skspravy.sk /
Rusko otestovalo na Ukrajine svoju najnovšiu balistickú raketu stredného doletu. Vo štvrtok večer sa prezident…
Dominantné centrum sveta sa podľa maďarského premiéra Viktora Orbána presúva do Eurázie. Päťstoročná globálna hegemónia…
„Za naše peniaze nás obrali o bezpečnosť“ Darovanie vlastných obranných systémov pri prebiehajúcom vojenskom konflikte u…
Hosťami relácie Král na ťahu boli za koalíciu Roman Michelko a Tomáš Taraba (SNS) a…
Rusko môže použiť zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré proti nemu používajú svoje zbrane, povedal…
Prezident Ruska nečakane oslovil personál ozbrojených síl a občanov, partnerov krajiny a tých, ktorí „stále…