Nad Britániou sa objavuje strašidlo vnútorných existenčných konfliktov generujúce napätie, ktoré by mohlo zničiť stáročné spojenectvo.
Špekulácie o nezávislosti určitých regiónov Spojeného kráľovstva existovali už skôr, Brexit ich však dostal na úplne novú úroveň. Je iróniou, že vláda sa rozhodla pre historický „rozvod“ s Európskou úniou kvôli vytvoreniu „globálnej Británie“. Teraz sa možno budú musieť obmedziť na skromnejšie „globálne Anglicko“, píše Bloomberg.
V Škótsku sa budú konať 6. mája voľby. Nebudú sa voliť len poslanci parlamentu, ale aj ďalšie smerovanie štátu. Prieskumy ukazujú, že Škótska národná strana požadujúca nezávislosť môže získať väčšinu. To by mohlo naznačovať, že Škóti v druhom referende odhlasujú odtrhnutie od Veľkej Británie.
Emily Gray, výkonná riaditeľka volebnej agentúry „Ipsos MORI“ v Škótsku tvrdí, že Brexit urýchlil postupný nárast podpory nezávislosti. Vďaka tomu sú v Škótsku „vážne pochybnosti o budúcnosti únii“.
„Viac ako polovica Škótov očakáva, že Spojené kráľovstvo nebude v súčasnej podobe do piatich rokov existovať,“ tvrdí expertka.
Medzitým sa začínajú rozsiahle nepokoje aj v Severnom Írsku, pretože v dohode o Brexite medzi Londýnom a Bruselom sú stanovené rôzne podmienky. Aj v minulosti dominovali v Írsku tendencie vystúpenia z Commonwealthu, pričom v súčasnosti sú tieto tendencie ešte silnejšie. Väčšina obyvateľov Severného Írska je ochotná do piatich rokov hlasovať za zjednotenie s Írskou republikou.
Aj vo Walese, ktorý na rozdiel od Škótska a Severného Írska hlasoval po boku Anglicka za Brexit, počas pandémie koronavírusu podpora nezávislosti narástla. Aj tu sa 6. mája uskutočnia voľby do zhromaždenia a existuje šanca, že sa vládnuca Labouristická strana podelí o moc s nacionalistami. Tí majú však v úmysle do 5 rokov hlasovať o nezávislosti Walesu.
Dohromady to všetko svedčí o tom, že existencia Británie neúprosne smeruje ku koncu.
„Keby nebolo Brexitu, únia by bola relatívne bezpečná, ale momentálne tým nie som si istý,“ prezradil Matt Quortrup, profesor politológie na Coventry University, ktorý pôsobil ako osobitný poradca pre ústavné otázky Spojeného kráľovstva. Je presvedčený, že v Spojenom kráľovstve v nasledujúcom desaťročí predbehnú významné zmeny.
zdroj: news-front
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…