zamyslenie

Zoskupenie BRICS predstavuje vážnu hrozbu pre dolárovú ekonomiku. Ekonomický boj Západu s Východom naberá stále väčšie obrátky

Čína s Ruskom nedávno uzavreli dohodu o postupnom prechode obchodných kontraktov na čínsky jüan, namiesto amerického dolára. 

Už niekoľko desiatok rokov analytici z celého sveta tvrdia, že dominancia dolára skončí. Štatút svetovej rezervnej meny, ktorý mu patrí, môže byť do budúcna značne ohrozený. Skupina G7, ako zoskupenie 7 najsilnejších ekonomík sveta, totiž stratila svoje vedúce postavenie. Správu priniesol aj portál news bitcoin. Skupina BRICS má momentálne už 31,5 %-ný podiel v oblasti HDP, oproti 30,7 % patriacim krajinám G7.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

BRICS poháňaný Čínou

Hoci spojenie krajín pod skratkou BRICS, nie je ničím novým, začína sa už prejavovať sila týchto ekonomík. Krajiny Brazília, Rusko, India, Čína, Indonézia, Mexiko a Turecko majú ambície do roku 2050 sa stať ekonomicky silnejšími, ako všetky krajiny G7 dohromady. Spojenie G7 je tvorené najväčšími svetovými ekonomikami a to sú USA, Japonsko, Kanada, Spojené kráľovstvo, Nemecko, Francúzsko a Taliansko. Situácia, ktorá aktuálne nastala, hlavne obrovským rozmachom Číny, nie je vôbec dobrým znamením pre G7, ako ani pre dolár, ako svetovú rezervnú menu.

Ako vieme, viaceré ekonomiky G7, najmä Taliansko či Francúzsko, majú posledné roky značné problémy, čo sa prejavilo aj na ich HDP. Postavenie G7 je tak ohrozené a na trón sa dostávajú agresívne sa rozvíjajúce ekonomiky zoskupenia BRICS. Hlavným motorom je čínska ekonomika. Tá zaznamenala v posledných rokoch obrovský nárast a nemá ďaleko od toho, aby vystriedala na prvom mieste rebríčka USA. Graf, zverejnený Richardom Diasom z analytickej spoločnosti Acorn, ukazuje výmenu pozícií BRICS a G7 na čele svetovej ekonomiky.

Čo môže priniesť toto spojenie?

Všetko na svete má svoje životné cykly a zdá sa, že ekonomicky plodný cyklus G7 sa dostáva do svojej záverečnej fázy. Viaceré krajiny zoskupenia sa topia v problémoch a nahrádzajú ich nové svetové ekonomiky.

Čína s Ruskom nedávno uzavreli dohodu o postupnom prechode obchodných kontraktov na čínsky jüan, namiesto amerického dolára. Ekonomický boj západu s východom tak naberá stále väčšie obrátky.

Do zoskupenia BRICS zatiaľ prejavuje záujem vstúpiť stále viac krajín. Členovia už sformulovali požiadavky a prístupové podmienky pre nových členov. Veľmi skoro sa do zoskupenia môžu pridať ďalšie silné ekonomiky ako Saudská Arábia, Egypt, Argentína, Bangladéš či Irán. Bude to znamenať novú organizáciu sveta a hegemóniu nových ekonomík.

Pozícia dolára slabne – stratil takmer celú hodnotu

Nedávno sme v článku Môže americký dolár stratiť štatút globálnej rezervnej meny? informovali, že pozícia dolára je stále veľmi silná, najmä v obchode s ropou, miazgou ekonomiky. Zdá sa, že ak svetové ropné veľmoci ako Irán, Saudská Arábia či Egypt prejdú na obchodovanie ropy v čínskom yuane, pozícia dolára môže byť veľmi skoro ohrozená.

V tejto súvislosti varovala aj bývalá námestníčka ministra pre verejné záležitosti na ministerstve financií USA, Monica Crowleyová keď uviedla, že strata štatútu globálnej rezervnej meny by bola pre USA katastrofálna.

Dolárový index v priebehu roka 2022, podľa údajov z TradingView, prudko stúpal a ťažil predovšetkým z rýchlej reakcie FED-u, ktorý odpovedal na vysokú infláciu rastom úrokových sadzieb. To ale neznamená, že nestráca na hodnote rovnako, ako aj zvyšné fiat meny. Nedávno sme vás dokonca informovali, že dolár stráca hodnotu 3-krát rýchlejšie ako bitcoin.

Monica Crowleyová v rozhovore pre Fox News vysvetlila, že dolár bol do druhej svetovej vojny považovaný za bezpečný prístav. Bol krytý zlatom a v súčasnosti je jeho hodnota krytá iba dôverou. Výhodou amerického dolára ale vždy bolo obchodovanie ropy práve v amerických dolároch. Prístup Saudskej Arábie by preto mohol vážne ovplyvniť obchod s ropou a globálnou rezervnou menou.

Fiat meny majú najlepšie časy za sebou. CBDC ako totalitný mocenský nástroj

V prípade zrútenia dolára, by sme boli svedkami zrútenia globálneho ekonomického systému a extrémnej inflácie. Zároveň by táto udalosť pre USA znamenala stratu štatútu superveľmoci.

Je nepravdepodobné, že v najbližšom období nastane podobný scenár, no je potrebné brať na vedomie, že americký dolár, ale aj ostatné fiat meny, majú najlepšie časy už za sebou.

Často vás informujeme o digitálnej forme CBDC, ktorá je v procese výskumu a pravdepodobne sa jej nevyhne ani Slovensko. Aj keď prezidentka ECB Christine Lagardeová uviedla, že malo by ísť o doplnok hotovosti, len budúcnosť ukáže, či sa CBDC nebudú zneužívať. Viacerí ľudia, vrátane politikov už varujú, že ide o prostriedok, ktorý spôsobí ďalšiu totalitu.

Problémom je, že digitálna mena centrálnej banky by mohla slúžiť ako mocenský nástroj kontroly obyvateľstva a prísneho dohľadu nad každou transakciou. V extrémnom prípade je možné zneužiť CBDC na špehovanie a cenzurovanie. Štát si môže kedykoľvek zmyslieť, že zmrazí účty alebo bude priamo z účtov vyberať dane.

Digitálne meny centrálnych bánk sú presným opakom kryptomien, ktorých výhodou je decentralizácia. CBDC predstavuje úplnú centralizáciu platobného systému na národnej úrovni. Je potrebné pripraviť sa na to, že Slovensko ako člen eurozóny bude priamo ovplyvnené týmto trendom, ktorý bude zasahovať do súkromia každého občana.

Je možné, že v budúcnosti úplne vymizne hotovosť a všetky prevody budú podliehať podrobnej kontrole zo strany štátu. To znamená, že nebude existovať žiadna čierna práca, za ktorú vám niekto zaplatí hotovosť na ruku. Všetky transakcie na vašom účte budú viditeľné a kontrolované.

Pokiaľ štáty implementujú CBDC do menovej politiky, občania budú nútení tieto zmeny akceptovať. Každá centrálna banka rozhodne do akej miery bude využívať možnosti, ktoré so sebou digitálne národné meny prinesú.

Zdroj: kryptomagazin.sk (1), (2), (3) / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

7 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

9 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

9 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

9 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

10 hodín ago