Som si istý, že väčšina Američanov nemá potuchy, čo sa tento týždeň stalo na stretnutí Šanghajskej organizácie spolupráce (aka SCO). Je to jasná výzva, vzdorné vyhlásenie, že krajiny, ktoré tvoria viac ako polovicu svetovej populácie, sa už nebudú podkladať Spojeným štátom. Medzi účastníkmi boli Rusko, Čína, India, Turecko, Irán, Pakistan, Egypt a Saudská Arábia.
Pozoruhodné sú najmä prejavy Ruska Vladimira Putina a čínskeho Si Ťin -pchinga. Obe krajiny upozornili Spojené štáty, že Spojené štáty a NATO budú považované za sponzorov terorizmu, pretože Ukrajine dodávajú zbrane, ktoré sa používajú na útoky na civilné ciele.
Môžete ma obviniť z preháňania, pretože ani Putin, ani Si Ťin-pching nespomínajú Spojené štáty ani NATO menovite. Ale činy spojencov NATO na Ukrajine vnímajú Rusko aj Čína ako teroristické činy. Prepisujem hlavné časti každého prejavu nižšie.
Rusko a Čína tiež upozornili Západ, že Irán sa už nebude považovať za vyvrheľský štát. Putin aj Si Ťin-pching ako člena ŠOS dôrazne vítajú Irán. V budúcnosti to znamená, že Irán bude obchodovať so všetkými členmi ŠOS v rámci nového finančného poriadku organizovaného Ruskom, Čínou, Indiou a Brazíliou.
Som si istý, že je to strašná správa pre západných spojencov. Užívali si luxus dominancie amerického dolára ako medzinárodnej rezervnej meny. Platilo zlaté pravidlo – tí so zlatom tvoria pravidlá. Spojené štáty čelia dileme, pretože trvajú na uvalení medzinárodných sankcií na ktorýkoľvek národ alebo vodcu, ktorí odmietnu podstúpiť líniu Washingtonu, ale spätné účinky týchto sankcií ničia európske ekonomiky a poškodia aj Ameriku.
Čína a Rusko si teraz uvedomujú a potvrdzujú, že Spojené štáty už nie sú spoľahlivým a dôveryhodným partnerom. Vnímajú Spojené štáty ako nenásytné dieťa, ktoré v minulosti nútilo ostatných tým, že robilo záchvaty hnevu a spúšťalo nedomyslené, hlúpe zahraničné vojenské operácie.
Najdôležitejšie, ale nepovedané, vodcovia SCO si uvedomujú, že Washington je bez vodcu. Biden je dementný blázon. Putin to ukázal na svojej tlačovej konferencii. Nemal pódium, o ktoré by sa mohol oprieť. Nemal hárok novinárov, ktorý by mu dával pokyny, komu má zavolať. A hovoril inteligentne mimo mantinelu.
V týchto nových podmienkach by si ŠOS ako dôležitá konštruktívna sila v medzinárodných a regionálnych záležitostiach mala udržať dobrú pozíciu tvárou v tvár meniacej sa medzinárodnej dynamike, riadiť sa trendom doby, posilňovať solidaritu a spoluprácu a budovať užšie ŠOS. komunita so spoločnou budúcnosťou.
Po prvé, musíme posilniť vzájomnú podporu. Mali by sme posilniť výmeny na vysokej úrovni a strategickú komunikáciu, prehĺbiť vzájomné porozumenie a politickú dôveru a navzájom sa podporovať v našom úsilí presadzovať bezpečnostné a rozvojové záujmy.
Mali by sme sa chrániť pred pokusmi vonkajších síl podnietiť „farebnú revolúciu“, spoločne sa pod akoukoľvek zámienkou postaviť proti zasahovaniu do vnútorných záležitostí iných krajín a držať našu budúcnosť pevne vo vlastných rukách.
Po druhé, musíme rozšíriť spoluprácu v oblasti bezpečnosti . Príslovie v Uzbekistane hovorí, že „S mierom sa krajina teší prosperite, rovnako ako s dažďom, môže krajina prekvitať“.
Globálna bezpečnostná iniciatíva, ktorú predložila Čína, má riešiť mierový deficit a globálne bezpečnostné výzvy. Vyzýva všetky krajiny, aby zostali verné vízii spoločnej, komplexnej, kooperatívnej a udržateľnej bezpečnosti a vybudovali vyváženú, efektívnu a udržateľnú bezpečnostnú architektúru. Vítame všetky zainteresované strany, aby sa zapojili do implementácie tejto iniciatívy.
Mali by sme pokračovať vo vykonávaní spoločných protiteroristických cvičení, tvrdo zasahovať proti terorizmu, separatizmu a extrémizmu, obchodovaniu s drogami, ako aj počítačovej a nadnárodnej organizovanej trestnej činnosti; a mali by sme efektívne čeliť výzvam v oblasti bezpečnosti údajov, biologickej bezpečnosti, bezpečnosti vo vesmíre a iných netradičných bezpečnostných doménach.
Čína je pripravená v nasledujúcich piatich rokoch vyškoliť 2 000 pracovníkov činných v trestnom konaní pre členské štáty SCO a zriadiť základňu Čína-SCO na školenie personálu boja proti terorizmu, aby sa posilnilo budovanie kapacít na presadzovanie práva v členských štátoch SCO.
Po tretie, musíme prehĺbiť praktickú spoluprácu. Našim spoločným cieľom je zabezpečiť lepší život pre ľudí zo všetkých krajín v regióne. Cieľom globálnej rozvojovej iniciatívy, ktorú spustila Čína, je zamerať globálnu pozornosť na rozvoj, podporiť globálne rozvojové partnerstvo a dosiahnuť robustnejší, ekologickejší a vyváženejší globálny rozvoj.
Čína je pripravená spolupracovať so všetkými ostatnými zainteresovanými stranami na presadzovaní tejto iniciatívy v našom regióne na podporu trvalo udržateľného rozvoja regionálnych krajín.
Po štvrté, musíme posilniť medziľudské a kultúrne výmeny. Výmeny podporujú integráciu medzi civilizáciami, čo zase umožňuje civilizáciám napredovať. Mali by sme prehĺbiť spoluprácu v takých oblastiach, ako je vzdelávanie, veda a technika, kultúra, zdravotníctvo, médiá, rozhlas a televízia, zabezpečiť pokračujúci úspech podpisových programov, ako sú mládežnícky výmenný tábor, fórum žien, fórum medzi ľuďmi, priateľstvo a fórum o tradičnej medicíne a podporovať výbor SCO pre dobré susedstvo, priateľstvo a spoluprácu a iné neoficiálne organizácie pri plnení ich náležitých úloh.
Čína vybuduje v budúcom roku demonštračnú zónu ľadových a snehových športov Čína-SCO a usporiada fóra SCO o znižovaní chudoby a trvalo udržateľnom rozvoji a o sesterských mestách. V nasledujúcich troch rokoch Čína uskutoční 2,
Po piate, musíme podporovať multilateralizmus. Posadnutosť vytváraním malého kruhu môže posunúť svet iba k rozdeleniu a konfrontácii. Mali by sme zostať pevní pri ochrane medzinárodného systému zameraného na OSN a medzinárodného poriadku založeného na medzinárodnom práve, praktizovať spoločné hodnoty ľudskosti a odmietnuť hru s nulovým súčtom a politiku blokov.
Mali by sme rozšíriť výmeny SCO s inými medzinárodnými a regionálnymi organizáciami, ako je OSN, aby sme spoločne presadzovali skutočný multilateralizmus, zlepšili globálne riadenie a zabezpečili spravodlivejší a spravodlivejší medzinárodný poriadok…
Čína podporuje napredujúcu expanziu ŠOS aktívnym, ale obozretným spôsobom, čo zahŕňa absolvovanie postupu na prijatie Iránu ako členského štátu, začatie postupu pristúpenia Bieloruska, prijatie Bahrajnu, Malediv, Spojených arabských emirátov, Kuvajtu a Mjanmarska ako partnermi v dialógu a priznanie príslušným krajinám, ktoré žiadajú o pridelenie právneho postavenia, ktoré im patrí. Musíme využiť príležitosť na budovanie konsenzu, prehĺbenie spolupráce a spoločne vytvárať svetlú budúcnosť pre euroázijský kontinent.
Tu by som rád vyjadril zablahoželanie Číny Indii k prevzatiu ďalšieho predsedníctva ŠOS. Budeme spolu s ostatnými členskými štátmi podporovať Indiu počas jej predsedníctva.
Plne zdieľam vyjadrenia mojich kolegov a ich pozitívne hodnotenia práce Šanghajskej organizácie pre spoluprácu a jej rastúcej prestíže v medzinárodných záležitostiach. SCO sa skutočne stalo najväčšou regionálnou organizáciou na svete.
Chcel by som však zopakovať, že globálnu politiku a ekonomiku čakajú zásadné a nezvratné zmeny. Do centra pozornosti sa dostáva rastúca úloha nových mocenských centier a interakcia medzi týmito novými centrami nie je založená na nejakých pravidlách, ktoré im vnucujú vonkajšie sily a ktoré nikto nevidel, ale na všeobecne uznávaných princípoch tzv. zásady medzinárodného práva a Charty OSN, menovite rovnakej a nedeliteľnej bezpečnosti a vzájomného rešpektovania suverenity, národných hodnôt a záujmov.
Práve na týchto princípoch, ktoré sú zbavené všetkých prvkov egoizmu, je založené spoločné úsilie členských štátov ŠOS v politike a ekonomike. To otvára široké vyhliadky na pokračovanie vzájomne výhodnej spolupráce v politike, hospodárstve, kultúre, humanitárnej a iných sférach.
Prioritou našej spolupráce zostáva boj proti terorizmu a extrémizmu, pašovaniu drog, organizovanému zločinu a nelegálnym ozbrojeným formáciám. Medzi ďalšie kľúčové oblasti patrí poskytovanie pomoci pri politickom a diplomatickom riešení konfliktov pozdĺž našich vonkajších hraníc vrátane Afganistanu…
V tomto kontexte Rusko nepochybne uprednostňuje čo najskoršie pristúpenie Iránskej islamskej republiky k ŠOS, čo je cieľom dokumentov a memoranda, ktoré budú dnes podpísané. Sme presvedčení, že plnohodnotná účasť Iránu bude pre asociáciu prínosom, keďže táto krajina zohráva dôležitú úlohu v euroázijskom regióne a vo svete ako takom.
Plne stojíme aj za rozhodnutím predloženým na schválenie Rade hláv štátov začať proces prijatia Bieloruskej republiky za člena ŠOS. Dovoľte mi ujasniť si, že sme vždy presadzovali, aby sa Bielorusko, ktoré je strategickým partnerom Ruska a najbližším spojencom, plne podieľalo na SCO. To nepochybne zlepší našu schopnosť presadzovať jednotu v politike, hospodárstve, bezpečnosti a humanitárnych záležitostiach.
V minulosti Spojené štáty kontrolovali loptu a určovali pravidlá hry. Krajiny SCO už nedovolia Spojeným štátom diktovať kde, kedy a ako sa hrá. Prinášajú si vlastnú loptu a stanovujú si vlastné pravidlá. Vopred sa ospravedlňujem za úbohú metaforu, ale toto je trochu ako keby PGA Tour šokovala a pobúrila vznik alternatívneho profesionálneho golfového turné LIV. Na svetovej scéne je nový a potenciálne silnejší hráč a Spojené štáty môžu byť odsunuté do galérie arašidov a prinútené sa na to pozerať.
Larry Johnson
Pôvodný zdroj tohto článku je The Gateway Pundit
skspravy
Podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár venoval bývalému šéfovi ÚŠP, dnes prokurátorovi Generálnej prokuratúry SR Danielovi…
Liberál Marián Leško velebil Sorosove politické mimovládky a Slovensko označil za nefunkčnú krajinu. Niekdajší aktívny…
Smutný titulok prevzala redakcia HD zo statusu Juraja Draxlera. Zajtrajší 17. november totiž nebude výročím 17. Novembra,…
Ruské jednotky v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny obsadili ďalšie dve dediny, uviedli v sobotu…
Ruská Štátna duma prijala prelomový zákon, ktorý zakazuje propagáciu bezdetného životného štýlu vo všetkých médiách…
Medzi májom a júnom 1947 britská vláda tajne presťahovala 8 000 Ukrajinských nacistických vojakov SS na…