Tento týždeň Slovensko schválilo kontroverznú dohodu o obrannej spolupráci s USA (DCA), a to napriek kritike zo strany opozície aj náladám v spoločnosti. Dohoda umožní americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač. USA namiesto nájmu investujú finančné prostriedky do ich modernizácie. Dohoda má platiť desať rokov. Potom zostáva aj naďalej v platnosti, alebo je možné ju vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.
Argumenty odporcov zmluvy sú známe: zvýšenie napätia medzi EÚ a USA na jednej strane a Ruskom na druhej, nebezpečenstvo zaťahovania Slovenska do prípadného vojenského konfliktu či strata suverenity. Ale ako túto zmluvu vidia v Moskve? Sputnik sa spýtal Alexandra Bartoša, člena-korešpondenta Akadémie vojenských vied a zástupcu hlavného vojenského predstaviteľa Ruskej federácie pri NATO v rokoch 1995-2001.
Uzavrieť zmluvu sa pokúšali už v roku 2019, ale vtedy sa im to nepodarilo a na dva roky na ňu zabudli. Prečo sa k dokumentu vrátili práve teraz?
Bartoš: Vnútri Slovenska došlo k určitým zmenám v pomere síl. A hoci značná časť vládnucich elít v Bratislave zaujíma pozitívne stanovisko k rozvoju vzťahov s Ruskom, ľudia, ktorí podporovali snahy americkej administratívy premeniť Slovensko na ďalšiu protiruskú základňu, zaujali kľúčové pozície. To všetko sa robí s cieľom brzdiť Rusko a zvýšiť vojenský nátlak na Rusko a Bielorusko. Myslím si, že postupne bude na Slovensku narastať tlak na tieto sily, aby sa dosiahla vyváženejšia pozícia voči Rusku.
Aký strategický význam budú mať pre USA tieto letecké základne? Predstavujú pre Rusko nebezpečenstvo v prípade vojenského konfliktu?
Skracuje sa doba príletu k vojenským objektom na území Bieloruska a Ruska. Smolensk, centrálne oblasti Ruska až po Moskvu budú v oblasti dosahu amerických lietadiel. Ide teda o veľmi dôležitú dohodu z hľadiska ruskej národnej bezpečnosti, a preto nemôže zostať bez odozvy. Som presvedčený, že Rusko bude nútené prijať vojensko-technické protiopatrenia voči tejto hrozbe.
Prebieha koordinovaná útočná kampaň s cieľom zvýšiť nátlak na Rusko. Americké bojové skupiny sú rozmiestňované vo východnej Európe – v pobaltských štátoch, Poľsku, Rumunsku. Plánujú rozširovanie námorných síl NATO v Čiernom mori. A teraz ešte táto epizóda s možným využitím územia Slovenska ako odrazového mostíka pre potenciálnu agresiu proti Rusku a Bielorusku. Ruské ministerstvo zahraničia samozrejme všetky tieto hrozby vyhodnocuje komplexne.
Odporcovia zmluvy zdôrazňujú, že je formulovaná tak, že umožňuje aj to, čo v nej nie je výslovne uvedené. Napríklad rozmiestnenie rakiet s jadrovými hlavicami. Pričom bez toho, aby na to bola upozornená slovenská strana. Aká je pravdepodobnosť, že USA budú chcieť umiestniť také zbrane?
Zakladajúci akt Rusko-NATO neumožňuje rozmiestňovanie jadrových zbraní na území nových (to znamená prijatých po roku 1997 – pozn. red.) členských krajín Aliancie. To znamená, že tu pôjde prakticky o likvidáciu tohto aktu, aj keď aj teraz je veľmi málo dodržiavaný.
Opozícia tvrdí, že táto zmluva vedie k strate suverenity Slovenska. Zdieľate tento názor?
Samozrejme. To je priama cesta k strate suverenity krajiny, pretože nasadenie ozbrojených síl inej krajiny na jej území po prvé vystavuje túto krajinu možnému protiútoku, okrem toho vláda krajiny bude mať obmedzené možnosti ovplyvniť, ako sú tieto základne využívané, čím sú vybavené, aké druhy zbraní sú tam umiestňované. Možnosť takejto kontroly môže aj úplne stratiť, najmä keď budú zdokonalené letiská, ktoré umožnia prijímať ťažké dopravné lietadlá a vykonávať tam presuny rôznych typov zbraní a techniky.
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…