Fakt, že na Slovensko mieri nová vlna konkurzov, potvrdzuje aj analýza Finstatu a predikcie Republikovej únie zamestnávateľov či Asociácie priemyselných zväzov.
Slovenské firmy smerujú k masívnym krachom, najväčší zamestnávatelia aj odborníci sa zhodli na tom, že tento rok sa množstvo firiem z rôznych odvetví ocitne v úpadku.
„Vzhľadom na príchod druhej vlny pandémie sa väčšine chránených spoločností nepodarilo naštartovať svoje podnikanie, takže je tu oprávnená obava, že nakoniec skončia tak či tak v úpadku,“ zhodnotil pre finweb.hnonline.sk Július Kostolný, podpredseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.
„Fakt, že na Slovensko mieri nová vlna konkurzov, potvrdzuje aj analýza Finstatu a predikcie Republikovej únie zamestnávateľov či Asociácie priemyselných zväzov. Samy za seba hovoria aj najnovšie dáta. Len v decembri minulého roka súdy začali 49 konkurzných konaní, čo je najvyšší počet od júna 2019. Čísla sa v poslednom mesiaci uplynulého roka zhoršili najmä preto, že dočasná ochrana platila iba do jeho konca,“ píše citovaný web.
Výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor viní za takýto vývoj spôsob, akým k veci pristúpil štát. „V prvom rade by mala prísť účinná a včasná pomoc zo strany vlády a až potom v prípade nemožnosti záchrany by malo nasledovať vytvorenie legislatívnych noriem, ktoré upravujú odchod firiem z trhu pre nezvládnuté dôsledky pandémie,“ uviedol.
Absencia silnejšieho sanačného charakteru legislatívy, ktorá je počas pandémie prijímaná, môže podľa Radovana Palu, partnera advokátskej kancelárie Taylor Wessing, podnikom spôsobiť veľké problémy.
„Vláda totiž nepristúpila ku krokom, ktoré by zasiahnutým spoločnostiam dokázali nahradiť vypadnuté príjmy. „Dočasná ochrana v podstate iba odďaľuje ekonomické následky s tým, aby životaschopné podniky prijali potrebné opatrenia a vydržali až do opätovného ‚naštartovania‘ ekonomiky. Vážnym ťažkostiam súvisiacim s dosahom krízy sa však tie najviac postihnuté zrejme nevyhnú,“ dodal Pala. Podľa jeho slov je navyše v niektorých prípadoch rýchly konkurz a predaj majetku lepším riešením ako dlhotrvajúca „agónia“.“ pripomína portál finweb.hnonline.sk.
„Ak by si však firmy predsa len vybrali odďaľovanie nevyhnutného, majú šancu. Od nového roka je totiž účinná novinka z dielne rezortu spravodlivosti, ktorá im aj naďalej umožňuje dostať sa pod ochranné krídla štátu. Podmienky na získanie prevencie sa však tentoraz výrazne sprísnili. To znamená, že firma, ktorej sa vlani podarilo uspieť, tentoraz môže odchádzať so zvesenou hlavou. Sčasti sme tak reagovali aj na niektoré prípady, keď vzniklo podozrenie zo zneužitia inštitútu,“ zdôvodnil hovorca ministerstva Peter Bubla.
Finweb.hnonline.sk však argumentuje aj tým, že podľa Kostolného niektoré podmienky nie sú prísne, ale dokonca nesplniteľné. „Schvaľovanie štatútu dočasne chránenej firmy nadpolovičnou väčšinou nespriaznených veriteľov je v praxi nerealizovateľné, najmä ak aktíva ohrozenej spoločnosti sú oveľa nižšie ako celková suma záväzkov,“ tvrdí.
Advokát GHS Legal Michal Tomaschek zase upozorňuje na potrebu nastaviť pravidlá na poskytnutie moratória tak, aby v záujme ochrany jedného podnikateľa nedošlo k ohrozeniu finančnej situácie jeho veriteľov, ktorí si tiež musia plniť záväzky voči vlastným veriteľom.
Zdroj: hlavnydennik.sk
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar“
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Premiér poukazuje aj na potrebu mať v čase napätej geopolitickej situácii predvídateľných politikov usilujúcich o…
Podľa zistení denníku Financieel Dagblad je výroba batérií v Európe extrémne chybová, kontrolou neprejde viac…
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…