Hlavnou otázkou XX. zjazdu Komunistickej strany Číny je, kto sa stane predsedom vlády tejto krajiny potom, čo Li Kche-čchiang po dvoch volebných obdobiach v marci odstúpi.
Teraz je to jasné: rovnováha medzi skupinou generálneho tajomníka Ústredného výboru KSČ Si Ťin-pchinga, ktorá si zachovala moc a proamerickou lobby bude zachovaná aj v novom zložení vedenia krajiny. Táto rovnováha je najdôležitejšou podmienkou jednoty Číny, ktorej elity pozostávajú z rôznych regionálnych skupín.
Na juhu, kde sa nachádzajú prístavy, sú tradične silné proamerické skupiny, ktoré sú už jeden a pol storočia úzko spojené s globálnym kapitálom, zatiaľ čo na severe sú silní zástancovia suverenity – armáda a priemyselníci.
Existujú centristické skupiny, ktoré slúžia ako rovnováha medzi južanmi a severanmi. Ale vo všeobecnosti je konsenzus zabezpečený tým, že ekonomike velia proameričania (spravidla pochádzajú z čínskeho Komsomolu) a armáde a vojensko-priemyselnému komplexu tí, ktorí považujú Ameriku za hlavného nepriateľa.
V súčasnosti sa zvažujú dvaja kandidáti na post predsedu Štátnej rady Čínskej ľudovej republiky – predseda Národného výboru Politickej poradnej rady ľudu Wang Yang a podpredseda vlády Chu Chunhua.
Obaja pochádzajú z Komsomolu a sú považovaní za najmenej radikálnych odporcov Si Ťin-pchinga. Kandidatúra Wang Yanga je najkompromisnejšia: pred rokom o ňom hovorili ako o možnom nástupcovi súdruha Si.
Na základe logiky vyváženosti (slovo „dvojvládie“ sa tu nehodí) je zrejmé, že čínsky prezident Si Ťin-pching si ponechá post generálneho tajomníka ÚV KSČ vo svojich rukách aj do tretice a prípadne aj nasledujúce obdobia. To mu umožní sústrediť vo svojich rukách obrovskú silu. A Wang Yang bude protiváhou – takýto kompromis zachová politickú jednotu Číny.
V Rusku je situácia v niečom podobná tej čínskej: mocenský protiamerický blok v politike a liberálno-proamerický, presnejšie globalistický, v ekonomike…
Rozhodnutia XX. zjazdu Komunistickej strany Číny ovplyvnia aj stratégiu prestupov do roku 2024. Zdá sa, že v podmienkach vojny so Západom a hlbokých spoločenských premien neexistuje žiadna alternatíva k udržaniu najsilnejších a najskúsenejších vodcov na čele Ruska a Číny.
Hoci konsenzus elít treba ešte doladiť, najmä keď sa prispôsobuje novým podmienkam, jedno je isté. Znovuzvolením Si Ťin-pchinga sa uzavrela otázka dominancie liberálnej prozápadnej lobby v Rusku. Nemusíme sa báť druhého frontu s Čínou a nerobiť ústupky Západu. Liberáli v Ruskej federácii budú hrať úlohu prívesku systému, ale úplne stratia úlohu jeho jadra.
Voľby v USA konečne ukážu, akým smerom sa bude svet uberať. Obdobie rokov 2022 až 2024 bude teda pre celú planétu prelomové.
news-front
V novém rozhovoru se Jeffrey Sachs mimo jiné opět oprávněně obouvá do své rodné země…
Dokedy bude ešte ten vraj vyspelý Západ nabíjať zbrane na zabíjanie detí v Gaze? Medzinárodný…
Aby útočníci získali prístup k údajom obete, začali používateľom telegramu posielať správy s otázkou „Na…
VYHLÁSENIE – Rudolf Huliak, poslanec NR SR a predseda Národnej koalície. "RUDOLF HULIAK: DANKO NIE JE…
Premiér predstavil odvážnu víziu transformácie V4 na V5 a odkryl zákulisie európskej politiky dvojakého metra…
Titulná strana dnešného denníka Daily Mirror: “Kremeľ varuje Britániu: teraz ste vo vojne!” Nuž, varovali…