Oba následnícke štáty zaniknutého Československa – Česká i Slovenská republika, sa začiatkom októbra uviedli do núdzového stavu s odôvodnením, že si to vyžiadala druhá vlna nového koronavírusu.
Reštrikcie, ktoré obmedzujú základné ľudské práva a občianske slobody, v priebehu mesiaca sprísnili s upozornením, že – citujúc večerný titulok TASR z 11. októbra – „Zaťahujeme poslednú záchrannú brzdu, inak SR čaká lockdown.“ Varovali, že policajti už nebudú len upozorňovať, ale aj rozdávať pokuty či prípad posunú na správne konanie. Hrozby represií zo strany silových zložiek, adresované verejnosti, vyznievajú agresívnejšie než počas núdzového stavu na jar, a to nielen v metropolách nad Vltavou a nad Dunajom. Po celej Európe sa do vymáhania dodržiavania nových koronavírusových poriadkov zapájajú armádne zložky, čo prebúdza v stredoeurópskych zemepisných šírkach najmä u starších vekových ročníkov reminiscencie na totalitu a policajný štát. Obzvlášť Nemcom sa v mysliach vynárajú paralely s dusením slobody pred 90 rokmi, keď v medzivojnovej Weimarskej republike vyhasínala demokracia a ich otcovia a dedovia včas a dosť netlačili na svojich zástupcov v parlamente, aby zabránili prijatiu Zmocňovacieho zákona.
Ten sa v retrospektíve ukázal ako kľúčový bod pre nástup legalizovanej diktatúry. Vo vtedajšej úradnej nemčine, písanej vo vestníkoch novogotickým švabachom, niesol dlhý názov Gesetz zur Behebung der Not von Volk und Reich. Voľne preložené: zákon na odstránenie núdze občanov a štátu. Ako vyplýva z názvu, Zmocňovací zákon zmocňoval, čiže oprávňoval vládu prijímať nové zákony a novelizovať existujúce bez nutnosti prekladať ich parlamentu čo i len na formálne schválenie.
V mierových, vojensky bezkonfliktných dobách, akou je v strednej Európe tá dnešná a bola i tá pred 90 rokmi, vyberá nastupujúca totalita zámienky pre právne odstavenie demokracie z kúzelníckeho klobúka so stuhou „núdzový stav“. Obíďme krkolomnú právnickú nemčinu z roku 1919 a nahraďme ju modernou slovenčinou z článku 5 menovaného Ústavného zákona č. 227/2002. Aj ten z nemeckej ústavy z roku 1919 pripúšťal obdobu nasledujúceho: „Núdzový stav môže vláda vyhlásiť len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, a to aj v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt v dôsledku živelnej pohromy, katastrofy, priemyselnej, dopravnej alebo inej prevádzkovej havárie.“
Z akejže to núdze v marci 1933 mal Nemcom pomôcť vymaniť sa, keď ju odstráni spomínaný Zmocňovací zákon? Žiadnu totiž nekonkretizoval a bol taký stručný, že stojí za to odcitovať ho.
Autor: Patrik Sloboda
zdroj: zem a vek
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Američania uznali ruskú armádu za najsilnejšiu na svete
Boj proti praniu špinavých peňazí: prečo sa zabúda na pobrežné zóny kontrolované západnými krajinami?
Po ruskom útoku na sídlo Národnej gardy v Charkove ostal iba kráter a hromada stavebného odpadu
Ruské Iskandery sa tešia na nemeckú fabriku na Ukrajine
Až 3 banky budú mať odstávky dôležitých služieb
Scott Ritter: Rusko nemožno poraziť
Zelenskyj žiada nasadenie rakiet s dlhým doletom proti vojakom severokórejskej armády nachádzajúcich sa na území Ruska
VIDEO: „Čína sa oprávnene obáva nezvládnutej eskalácie konfliktu na Ukrajine a hrozby jadrového konfliktu. Zatiaľčo orgány EÚ pokračujú vo vojenskej rétorike, v Číne rezonuje téma mieru,“ vyhlásil Fico po rokovaní s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.
BRICS Summit 2024 Brazília, Rusko, India, Čína, a Južná Afrika
Ruský raketový útok na mosty- varovanie pre Západ!
Čína posúva vzťahy so Slovenskom do roviny strategického partnerstva
VIDEO: Baránek o zločincoch v bielych plášťoch, ktorí počas covidizmu páchali zverstvá voči vlastným občanom, o katastrofálnej sociálnej situácii na Slovensku
Huliak vs. Danko alebo kde sa dvaja bijú, progresívci víťazia?
VIDEO: Americký novinár žijúci v meste Doneck o establišmente vládnucom v USA, ktorý po vražde JFK postupne ovládli zločinci a Anglosasoch, ktorí v čase jednostrannej mainstreamovej propagandy poskytujú ľuďom cenné informácie & analýzy
„Front sa zrútil“: britský dôstojník tvrdo hovoril o ozbrojených silách Ukrajiny
Ako sfalšovať voľby a nové technológie Anti-Maidanu: Gruzínska verzia
Exgenerál Ozbrojených síl Ukrajiny hovorí o masovej dezercii na Ukrajine
Orbán volal Trumpovi. Zaželal mu „veľa šťastia na budúci utorok“
STVR získala právo na doménu až cez arbitráž. Pôvodným vlastníkom bol študent
„Slovenský stredovek“: Česká ZOO podala sťažnosť EÚ na „barbarské“ zabíjanie medveďov na Slovensku
zo sekcie
Zmocňovací zákon (Ermächtigungsgesetz 1933)
Zmocňovací zákon (Ermächtigungsgesetz 1933)
Zmocňovací zákon (Ermächtigungsgesetz 1933)