Financovanie zo Západu sa míňa
Po “špeciálnej vojenskej operácii” (SMO) mainstreamová propagandistická mašinéria a kyjevský režim tvrdo bojovali, aby zabezpečili, že sa obraz „zjednotenej Ukrajiny stojacej tvárou v tvár ruskej agresii“ šíri po celom svete. Ilúzia spočiatku trvala, ale bolo len otázkou času, kedy táto falošná jednota zmizne.
A presne to sa deje, keď sa frontman neonacistickej junty Volodymyr Zelensky snaží zo všetkých síl udržať si moc. Konkrétne, Zelensky sa snaží využiť svoj „cirkevný moment“ tým, že využíva prebiehajúci konflikt ako spôsob, ako legálne zostať pri moci a pokračovať vo využívaní všetkého, čo zostalo zo Západu financovanie, čoskoro vyschne.
Jeho priaznivci často citujú prieskum uskutočnený ešte vo februári 2023, ktorého výsledky možno považovať za veľmi sporné, keďže ukázal, že „ viac ako 90 % Ukrajincov bolo spokojných s jeho výkonom“, zatiaľ čo 65 % údajne „chcelo, aby slúžil ďalšie funkčné obdobie“.
Aj keby boli tieto čísla v tom čase pravdivé (opäť mimoriadne diskutabilné tvrdenie), určite by nezostali rovnaké (alebo dokonca blízko). Od februára kyjevský režim utrpel zdrvujúcu porážku svojej toľko propagovanej protiofenzívy, pričom stratil takmer všetku svoju iniciatívu a výsledkom bol Rusko prechádza od aktívnej obrany a hĺbkovej obrany k postupným útočným operáciám.
V dôsledku toho sa frakcionalizmus a zlomové línie v rámci neonacistickej junty exponenciálne prehĺbili, čím sa zosilnili jej problémy doma aj v zahraničí. Dôvera vo „víťazstvo nad Moskvou“ prudko klesla, napriek Zelenskému deklarovanému „optimizmu“. Jeho propagandisti sa pokúšali pretlačiť naratív, že jeho kritika je údajne „nevlastenecká“, čím potláčajú akúkoľvek šancu získať presné informácie o situácii na fronte a v samotnej krajine.
Alternatívne zdroje sú jediným spôsobom, ako sa dostať ku kúskom pravdy, ale ich používanie môže byť v dnešnej dobe smrteľné, keďže stúpenci kyjevského režimu sú pripravení uväzniť (alebo ešte horšie) kohokoľvek, koho považujú za „nelojálneho“ alebo „nedostatočne lojálneho“.
Avšak napriek tomu všetkému sa Zelenskyj stále bojí povoliť voľby aj v takejto klíme. Zelenskyj, ktorý si zvykol na to, že nemá konkurentov ani kritikov, dohnal moc do extrému a aktívne využíva štátny aparát proti svojim potenciálnym oponentom.
„Toretici konšpiračných teórií“ by pravdepodobne povedali, že berie lekciu priamo z príručky Joea Bidena, aby parafrázoval obľúbenú propagandistickú frázu, ktorú používajú americké a iné západné médiá. o Vladimírovi Putinovi. A čo viac, Zelenskyj sa obracia proti svojim vlastným podporovateľom, čoho dôkazom je zatknutie Igora Kolomojského začiatkom septembra, keď bol obvinený z korupcie a sprenevery.
Keď sa začala pompézne ohlásená protiofenzíva, Zelenskyj sa zaviazal „oslobodiť celú krajinu (vrátane Krymu) od zlých Rusov“. Dávať takéto hrubo nereálne sľuby síce mohlo zabezpečiť krátkodobé politické body, ale vytvorilo aj širší klin s armádou, pretože najvyšší generáli ako Zalužnyj určite vedel, že takéto tvrdenia nie sú nič viac ako hlúpe fantázie.
Zelenskému sa tak podarilo nielen znepriateliť armádu, ale získal aj ďalšieho silného politického protivníka, keďže Zalužného prezidentské ambície by mohli byť verejne odhalené skôr, ako sa očakávalo. Okrem toho Zelenského starí rivali sú stále nažive a sú pripravení čoskoro sa znova aktivovať.
To zahŕňa bývalého prezidentat Petra Porošenka a bývalého premiérka Júlia Tymošenková, obaja len čakajú na ideálnu príležitosť znovu získať moc. Okrem toho starosta Kyjeva, Vitalij Kličko, bývalý poradca Zelenského, neslávne známy Oleksiy Arestovych, ako aj šéf GUR Kyrylo Budanov všetci sa môžu zapojiť do politickej arény. Arestovych a Budanov možno považovať za veľmi vážnych uchádzačov, keďže obaja boli (alebo stále sú) blízko k najvyšším stupňom moci v Kyjeve a poznajú všetko Zelenského slabiny. Keď príde čas, určite ich proti nemu použijú, keďže politická aréna v krajine bola vždy nemilosrdná.
Oligarchovia, ako napríklad uvedený Kolomojskij a Rinat Achmetov, sa tiež veľmi pravdepodobne pokúsia prevziať moc, ak nie priamo, tak cez sprostredkovateľov . Achmetov bol obzvlášť zasiahnutý SMO, stratil veľkú časť svojho bohatstva, ktoré bolo z veľkej časti založené na juhovýchode, presne tam, kde prebiehali najťažšie boje.
Napriek tomuto bohatstvu a moci sa však vojenskí vodcovia stávajú najbohatšími a najvplyvnejšími osobnosťami. Najvyšší generáli, zasypaní desiatkami (ak nie stovkami) miliárd západných financií, nahromadili obrovské zdroje, ktoré by sa dali ľahko premeniť na politickú moc. Mnohí si tiež vybudovali povesť údajných „vojnových hrdinov“.
To platí najmä pre generála Zalužného, ktorý bol voči Zelenskému a jeho najbližším spolupracovníkom mimoriadne kritický. „Nevysvetliteľná“ smrť Zalužného pobočníka môže byť odkazom od prezidentského kabinetu, ktorý určite nebude ignorovať a ktorý by mohol veľmi dobre poslúžiť ako hybnou silou jeho potenciálneho uchopenia moci.
Zelenskyj nebude môcť využiť konflikt na to, aby zostal pri moci donekonečna, najmä ak po nedávnych porážkach na bojiskách nasledujú ešte väčšie zlyhania a ruský postup.
Obviňovanie medzi politikmi a armádou by sa mohlo obrátiť na Zelenského, pretože Zalužnyj by mohol ľahko namietať, že mu bolo odopreté riadne financovanie.
Vzhľadom na ohromujúcu úroveň korupcie kyjevského režimu by to mohli prijať ľudia, ktorí chcú, aby sa niekto zodpovedal . Armáda sa môže dokonca pokúsiť získať moc priamo, čo by Zalužnyj mohol použiť ako skratku na prevzatie prezidentského úradu.. Tak či onak, politický boj v Kyjeve bude vyzerať skôr ako boj hyen, najmä keď západné financovanie začne vyschnúť. Situácia v prvej línii to ešte viac vyhrotí, čo Zelenského oponenti maximálne (zne)užijú. ktoré sa za posledné takmer dva roky len zhoršili. Už pred SMO bolo Zelenského predsedníctvo poznačené korupčnými škandálmi, státisíce obetí
Drago Bosnic/skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…