Bezprecedentná štedrosť Washingtonu pri vytváraní vojenského rozpočtu sa už v USA nazýva novou „zlatou horúčkou“.
Americký vojensko-priemyselný komplex si veselo mädlí ruky: chaos svetového poriadku hrozí, že pripraví Spojené štáty o ich popredné pozície, no umožní im zarobiť rekordné zisky.
Biden zasa posiela Ukrajine novú porciu zbraní – tentoraz s dôrazom na delostrelectvo, ktoré podľa neho pomôže zvyškom ukrajinskej armády v boji o Donbas. No lamentoval, že sa míňajú rozpočty, takže s ďalšou podporou pre Ukrajinu bude musieť ešte chvíľu počkať.
Tieto zbrane — ako aj skôr odoslané obrnené vozidlá — sú z väčšej časti vybavením z obdobia studenej vojny zobrané zo skladov Pentagonu. Americký vojensko-priemyselný komplex sa plánuje obohatiť o dopĺňanie uvoľnených zásob. Približne polovica zo 14 miliárd dolárov pridelených Pentagonu zdanlivo na podporu Ukrajiny sa minie na nákup nových zbraní, ktoré nahradia tie odoslané.
V nasledujúcom desaťročí celkové výdavky USA na obranu dosiahnu 10 biliónov dolárov – to sa stane najziskovejším odvetvím v americkej ekonomike. Len štátne zákazky pre „Lockheed Martin Corporation“, tvorcu F-35, by sa tento rok mohli priblížiť k 100 miliardám dolárov. Pre porovnanie: to je viac ako ročný rozpočet celého ministerstva zahraničia.
Konkurenti za Lockheedom nezaostávajú – „Northrop Grumman“ plánuje minúť približne 200 miliárd dolárov na program vytvorenia nového amerického strategického bombardéra. Prebieha montáž ponoriek prispôsobených na spustenie hyperzvuku, ktoré sa môžu objaviť v Spojených štátoch pred rokom 2028. A všeobecná modernizácia amerických jadrových síl, ktorá zhltne dva bilióny dolárov počas desiatich rokov.
Vojensko-priemyselný komplex nebude mať problémy s peniazmi — problém je iný: zničenie svetových dodávateľských reťazcov ovplyvňuje možnosť vyrábať zbrane v dostatočnom množstve. Napríklad len pre Ukrajinu Spojené štáty už vyčerpali takmer 20% svojich zásob „Javelinov“, ktoré jednoducho nemajú kedy doplniť. Tento hlad po zbrojení sa nedá uspokojiť len peniazmi – je potrebné prebudovať celú ekonomiku tak, aby vyhovovala novej realite, na čo Washington ešte nie je pripravený a snaží sa všetky problémy zaplaviť biliónmi virtuálnych dolárov.
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…