Je známe, že životný štýl matky, najmä počas tehotenstva, priamo ovplyvňuje zdravie detí.
Otcovským vplyvom sa vedci menej zaoberali, no v posledných rokoch množstvo nahromadených údajov narástlo a teraz sú si biológovia istí, že spôsob života, zvyky a psychický stav otca ovplyvňujú aj deti.
Závislosť vysvetľuje epigenetika – veda, ktorá študuje zmeny v génovej aktivite, pri ktorej štruktúra DNA zostáva rovnaká. Zárodočné bunky oboch rodičov môžu obsahovať normálny genóm, ale nesú epigenetické zmeny, ktoré nie sú vždy prospešné. Takže dieťa sa môže narodiť s poruchami fetálneho alkoholového spektra, aj keď matka nikdy nepila alkohol – „vďaka“ sklonom otca.
Prekvapivo, niektoré faktory závisia od podmienok života muža v čase, keď bolo nepravdepodobné, že by myslel na otcovstvo – pred pubertou, v detstve. Okrem toho sa epigenetické faktory dedia skôr počas niekoľkých generácií ako jednej. A to nie je vždy na škodu: ak bol napríklad otec alebo starý otec v detstve podvyživený, potomok má nižšiu predispozíciu na ochorenia srdcovo-cievneho systému a cukrovku.
Medzi ďalšie otcovské vlastnosti, ktoré silne ovplyvňujú potomstvo, patria:
• vek otca (čím starší, tým je u detí vyššie riziko vzniku schizofrénie, prejavov autistického spektra a vrodených chýb); • obezita u otca (spojená so zvýšenou veľkosťou tukových buniek dieťaťa); • psychický stres, ktorým trpí otec (vedci ho spájajú s poruchami správania u detí).
Epigenetické zmeny sa realizujú najmä tromi mechanizmami: metyláciou DNA, modifikáciou proteínov bunkového jadra – histónov a expresiou mikroRNA. K modifikácii histónu dochádza v štádiu tvorby spermií; tretí mechanizmus, expresia mikroRNA, funguje sám osebe a v kombinácii s predchádzajúcimi dvoma a mení mechanizmy génovej expresie.
Výskumníci sú zatiaľ pri formulovaní záverov veľmi opatrní: je potrebné podrobnejšie študovať mechanizmy prenosu epigenetických zmien a získať viac štatistických výsledkov.
Jedno je jasné: keď má človek deti, odovzdáva im nielen svoje gény, ale aj zvyky a skúsenosti, pamäť svojich buniek. Rozhodnutia, ktoré robíme každý deň, a okolnosti, ktoré nás ovplyvňujú, formujú nielen každého jednotlivca, ale aj ďalšie generácie – a funguje to rovnako dobre pre budúcich otcov ako aj pre matky.
Slovanské Noviny
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…