Návrhom na rozpustenie parlamentnej ĽSNS sa už Najvyšší súd SR raz zaoberal, a to v roku 2019. Návrh vtedajšieho generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára z mája 2017 zamietol.
Kotlebova strana sa pred súd znova nepostaví. Generálny prokurátor Maroš Žilinka nepodá návrh na rozpustenie ĽSNS. V súčasnosti na to nevidí dôvody. Televízii Markíza to potvrdil hovorca generálnej prokuratúry. Úvahy o opätovnom návrhu na zrušenie strany prišli potom, čo jej šéfa odsúdili za extrémizmus.
Ľudová strana naše Slovensko čelila žalobe na rozpustenie pred troma rokmi. Generálna prokuratúra ale vtedy neuspela, najvyšší súd aj pre slabé dôkazy zmietol návrh zo stola.
Potom prišli odsudzujúce rozsudky voči predstaviteľom strany. Najprv to bol dnes už bývalý člen ĽSNS Milan Mazurek. Za extrémistické reči v rádiu dostal peňažný trest a stratil poslanecký mandát.
S peňažným trestom skončil aj okresný predseda strany, doplatil na ľudácky pozdrav, ktorý si neodpustil na pôde najvyššieho súdu.
A prišlo aj na samotného predsedu. Mariana Kotlebu na jar definitívne odsúdili na podmienečný trest v kauze šekov s nacistickou symbolikou. V parlamente ako poslanec skončil.
Práve pre tieto právoplatné rozsudky nad kotlebovcami opäť otvorili tému rozpustenia ich politickej strany. Generálna prokuratúra krátko na to aj priznala, že sa touto vecou zaoberá.
Dnes je však jasné, že v tejto chvíli si môžu kotlebovci vydýchnuť a v dohľadnej dobe ich ďalší súdny proces, ktorý by rozhodoval o ich existencii nečaká.
„Generálny prokurátor Slovenskej republiky nateraz nezistil podmienky na podanie žaloby na rozpustenie politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko podľa § 384 a nasl. Správneho súdneho poriadku,“ vyhlásil hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.
Toto rozhodnutie prišlo údajne po dôkladnej analýze generálneho prokurátora.
Viac podrobností, prečo Maroš Žilinka rozhodol ako rozhodol, prokuratúra nezverejnila. ĽSNS je aktuálne v prieskumoch mimo parlamentu.
Podľa poslanca a člena ĽSNS Martina Beluského je to dôkaz, že generálna prokuratúra striktne dodržuje zákon a nenechá sa ovplyvňovať politickými tlakmi.
Historik a odborník na extrémizmus si myslí, že odsúdenia členov strany mohli byť silným argumentom pri podaní návrhu na jej zrušenie, no vidí aj ďalšie dôvody.
„Ide charakterovo o neonacistickú stranu a ak toto nie je dôvod na rozpustenie strany, tak potom neviem čo,“ myslí si Jakub Drábik.
ĽSNS má po odchode viacerých jej členov a strate mandátu jej šéfa v parlamente aktuálne iba sedem zástupcov, kotlebovcom tak zanikol aj poslanecký klub.
Zdroj: tvnoviny.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…