Žihľava bola oddávna veľmi obľúbeným tekutým hnojivom. Zberá sa od jari do jesene až do vzniku semien. Plastová alebo keramická nádoba, ktorá je vhodnejšia ako kovová sa naplní nasekanou žihľavou, zaleje sa vodou (nechať 5 cm od okraja) a zakryje sa sieťkou.
Žihľava sa zaťaží tak, aby zostala pod vodou. Niektorí špecialisti radia do nádoby pridať aj mlieko a droždie. Odporúča sa nechať nádobu na slnku, kde bude výluh kvasiť. Raz denne by sa mala hmota dobre premiešať.
Silný zápach naznačuje, že sa žihľava začala rozkladať. Zápach je možné sčasti eliminovať pridaním trocha silného výluhu listov valeriány. Po 1,5 až 2 týždňoch, keď výluh získa tmavú farbu a prestane peniť, je pripravený. Na slnku je proces fermentácie rýchlejší a roztok bude pripravený za 7 – 10 dní.
Na aplikáciu do pôdy sa používa 10-násobne nariedený roztok (na 9 dielov vody – 1 diel výluhu). Pri aplikácii na listy, sa výluh bezprostredne pred použitím precedí a nariedi 20-krát. So žihľavovým výživovým roztokom sa rastliny polievajú 1 krát týždenne.
Väčšina zeleninových, okrasných a ovocných plodín dobre reaguje na tekuté hnojivo zo žihľavy, okrem hrachu, fazule, cibuli a cesnaku. Je zaujímavé, že pôdu zaliatu touto zálievkou dychtivo osvojujú dážďovky.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…