Moskva a Peking budú ťažiť z chyby amerických politických „jastrabov“, ktorí navrhujú nové protiruské sankcie. Situáciu rozoberá známy publicista Pepe Escobar. Jeho článok zverejnil americký portál „ZeroHedge“.
Po stretnutí lídrov Ruskej federácie a ČĽR Vladimira Putina a Si Ťin-pchinga bol ohlásený protiútok, ktorý sú obe spojenecké krajiny pripravené zaviesť proti svojim západným protivníkom, píše Escobar.
Moskva a Peking majú v úmysle vytvoriť nezávislú finančnú štruktúru na obsluhu rusko-čínskych obchodných operácií. Zvláštnosťou tejto platformy je, že ju nemôžu ovplyvniť „tretie krajiny“.
„Ide o radikálnu zmenu pravidiel hry v mnohých smeroch,“ uvádza autor publikácie.
O podobných vyhliadkach sa už diskutovalo na bilaterálnych stretnutiach aj pred samitom BRICS. Hlavná pozornosť sa však sústredila na zvýšenie podielu rubľov a jüanov v transakciích medzi Ruskom a Čínou, pričom sa obchádzal americký dolár.
„Teraz nastal čas na rozhodujúcu akciu,“ tvrdí Pepe Escobar. „A katalyzátorom bol útok amerických „jastrabov“ propagujúcich myšlienku vylúčenia Ruska zo systému SWIFT, medzibankového platobného systému, ktorý používa viac ako 11 000 úverových inštitúcií v 200 krajinách.“
Podľa analytika je myšlienka odpojenia Ruska od systému SWIFT ďalšou strategickou chybou Spojených štátov. A partneri — Moskva a Peking to môžu úspešne využiť. Je to pre nich skvelá šanca na zlepšenie vzájomnej koordinácie.
Vytvorenie nezávislej finančnej štruktúry však neprospeje len Rusku a Číne. V budúcnosti by to mohlo znamenať vážne zmeny pre celý Juh, pretože desiatky krajín, ako tvrdí Escobar, sa de facto túžia oslobodiť od diktatúry dolára.
„Len čo sa najväčšie a najvplyvnejšie ruské a čínske banky – od „Sberbank“ po „Bank of China“ – pripoja k tejto novej platforme, otvorí sa cesta pre ďalšie úverové inštitúcie, aby sa pripojili v celej Eurázii a na globálnom Juhu,“ tvrdí autor článku.
Pepe Escobar verí, že z dlhodobého hľadiska systém SWIFT, podliehajúci neustálemu politickému vplyvu zo Spojených štátov, stratí svoj vplyv a možno sa v dôsledku toho obmedzí len na „atlantické zemepisné šírky“.
Analytik zdôrazňuje, že odmietnutie americkej meny v obchodných operáciách a rôznych finančných kalkuláciách je kľúčovým prvkom rusko-čínskej vízie multipolárneho sveta.
Cesta ku globálnej dedolarizácii nebude jednoduchá, varuje Escobar. Tempo tohto procesu sa však zrýchľuje vďaka rozvoju medzinárodných ekonomických partnerstiev, akými sú BRICS, SCO a EAEU.
„Možno nás čaká priaznivá budúcnosť, v ktorej lacné telekomunikačné finančné služby a prístup na svetové trhy v prostredí nezávislom od dolára dostanú všetky krajiny, ktoré boli doteraz odrezané od skutočne globálnej ekonomiky,“ zhŕňa publicista.
Anna Iljinskaja, PolitRussia/news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…