Názory

Ženu-matku neurčuje ideológia, ani sociálny konštrukt. Je nenahraditeľná

Deň matiek sa oslavuje druhú májovú nedeľu vo svete už 110 rokov, u nás po roku 1989, keďže počas bývalého režimu sa preferoval Medzinárodný deň žien (MDŽ).

Je čas uctiť si matky, staré mamy a prababičky za ich prínos pre rodinu a spoločnosť. Rodinným celostným doplnkom ku Dňu matiek je Deň otcov, oslavujúci prínos otca k zakladaniu rodiny.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Na druhú májovú nedeľu sviatok matiek vyhlásil americký prezident Woodrow Wilson. I preto sa v mnohých krajinách sveta oslavuje tento deň práve v druhú májovú nedeľu.

Sú však aj štáty s inými dátumami na tento sviatok. Mnohé arabské krajiny ako Egypt, Irak, Saudská Arábia a ďalšie oslavujú Deň matiek 21. marca (jarná rovnodennosť). Niektoré krajiny ako Spojené kráľovstvo a Írsko a iné oslavujú tento deň štvrtú nedeľu počas pôstu a nazývajú ho nedeľou materstva. Mnoho krajín východnej a južnej Eurázie vrátane Ruska oslavuje Deň matiek spolu s Medzinárodným dňom žien 8. marca.

Nedeľa 12. mája je dňom číslo 133 v kalendárnom roku 2024.

Kritický stav spoločnosti: Antropologická dezorientácia

Ani pri tomto sviatku, oslavujúcom materstvo a výchovnú rolu ženy-matky, nemožno neobísť ideologický trend relativizovania základnej bunky spoločnosti – rodiny ako muža a ženy a tiež ich vzájomne odlišných, aj keď spolupracujúcich rolí a vývojových vzorov pre potomstvo.

Faktom je, že rola ženy-matky je v tradičnej konzervatívnej a civilizovanej spoločnosti nenahraditeľná a nespochybniteľná.

Toto vývojové civilizačné status quo však systematicky narúša a mení gender ideológia, podľa ktorej aj muž môže byť nielen „matkou“, ale dokonca aj „ženou“ – ak sa tak cíti, hoci s biologickou vrodenou predispozíciou je tento ideologický konštrukt a subjektívny pocit nekompatibilný.

Žena-matka, otec-muž a rodina sú na opačnom názorovom brehu, v cirkvi, dôležité a nemenné hodnoty, stavy a vývojové vzory.

„Muža a ženu ich stvoril“. Pod týmto titulom vydala pred piatimi rokmi Kongregácia pre katolícku výchovu metodický dokument (2019) o správnom postoji rodičov, vychovávateľov a učiteľov voči ideológii gender, s podtitulom „Pre cestu dialógu o otázke genderu vo výchove“.

„V tomto kontexte sa výchovná misia nachádza pred výzvou, ktorá «sa vynára z rozličných foriem istej ideológie, všeobecne nazývanej gender, ktorá „neguje rozdielnosť a prirodzenú reciprocitu muža a ženy.“

Podľa kritického názoru cirkvi gender ideológia

projektuje spoločnosť bez pohlavných rozdielov a vyprázdňuje antropologický základ rodiny. Táto ideológia zavádza výchovné projekty a legislatívne smernice, ktoré podporujú osobnú identitu a citovú intimitu radikálne odčlenenú od biologickej diverzity medzi mužom a ženou. Ľudská identita je ponechaná na individualistickú voľbu, ktorú sa môže časom aj meniť

Pápež František: Posynod. apošt. exhortácia Amoris laetitia, 19. mar. 2016, č. 56)“.

„Stále viac sa rozširuje vedomie, že sa nachádzame zoči-voči opravdivej výchovnej kríze, osobitne čo sa týka tém citového života a sexuality. V mnohých prípadoch sa zostavujú a predkladajú výchovné procesy, ktoré «šíria koncepcie osoby a života tváriace sa ako neutrálne, ktoré však odrážajú takú antropológiu, ktorá sa protiví viere a správnemu rozumu» (Benedikt XVI., Príhovor členom diplomatického zboru pri Svätej stolici, 10. jan. 2011).

Antropologická dezorientácia, ktorá široko charakterizuje kultúrnu klímu našich čias istotne prispela k narušeniu štruktúry rodiny prostredníctvom tendencie zotierania rozdielov medzi mužom a ženou, považovaných jednoducho za výsledky kultúrno-historického podmieňovania.“

Čo hovorí dokument „Muža a ženu ich stvoril“ o ideológii gender

Priblížme si aj niektoré ďalšie dôležité pasáže tohto dokumentu, predstaveného verejnosti začiatkom júna 2019 kardinálom Giuseppem Versaldim, prefektom Kongregácie pre katolícku výchovu a sekretárom kongregácie Mons. Angelom Vincenzom Zanim. Text v rozsahu 30 strán pozostáva z 57 bodov a člení sa do troch častí: 1. Počúvať, 2. Argumentovať, 3. Navrhnúť. (Celý dokument v angličtine).

V úvode dokumentu čítame: „Stále viac sa rozširuje vedomie, že sa nachádzame zoči-voči opravdivej výchovnej kríze, osobitne čo sa týka tém citového života a sexuality. V mnohých prípadoch sa zostavujú a predkladajú výchovné procesy, ktoré «šíria koncepcie osoby a života tváriace sa ako neutrálne, ktoré však odrážajú takú antropológiu, ktorá sa protiví viere a správnemu rozumu» (Benedikt XVI., Príhovor členom diplomatického zboru pri Svätej stolici, 10. jan. 2011).

V rodine konfrontácia s matkou a s otcom pomáha dieťaťu pri vytváraní si vlastnej pohlavnej identity resp. rozdielnosti. Psychoanalytické teórie ukazujú tripolárnu hodnotu vzťahu rodičia-dieťa, nástojac na tom, že pohlavná identita sa naplno dostáva na povrch len v súčinnej konfrontácii pohlavnej diferenciácie.“ (č. 27)

Napokon dokument Kongregácie pre katolícku výchovu poukazuje na aspekty ideológie gender vo veci plodenia nového života:

„Fyziologická komplementárnosť, založená na pohlavnej rozdielnosti, zaisťuje nevyhnutné podmienky pre prokreáciu (plodenie nového života).

Na druhej strane, využitie reprodukčných technológií síce umožňuje splodenie jednému z partnerov rovnakopohlavného páru cez „oplodnenie in vitro“ (umelé oplodnenie) a cez „surogátne materstvo“ (prenájom maternice), ale používanie technológií nie je ekvivalentné s prirodzeným počatím, pretože zahŕňa manipuláciu s ľudskými embryami, trieštenie rodičovstva, účelové využívanie a/alebo komercializáciu ľudského tela, a tiež znižovanie dieťaťa na predmet vedeckej technológie, “ (č. 28) hovorí citovaný dokument, z ktorého cítiť aj dôslednú obranu unikátneho biologického, spoločenského aj kultúrno-civilizačného postavenia ženy-matky.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

„Keď Fico vraví, že Slovensko prichádza o peniaze a zisky za plyn, tak ja hovorím, že my strácame ľudské životy,“ vyhlásil drzo bezočivý Zelenskyj po rokovaní s lídrami EÚ.

Naša vlasť pritom Ukrajinu pravidelne zásobuje dodávkami elektrickej energie, ktorých objem je oproti vlaňajšku päťnásobný.…

8 hodín ago

VIDEO: Putin na svojej výročnej tlačovej konferencii vyzval Západ, aby spravil experiment 21. storočia a skúsil zostreliť ruskú nadzvukovú raketu Orešnik.

Šéf Kremľa zároveň vyhlásil, že Rusko sa na Ukrajine blíži k splneniu svojich cieľov. Ukrajinskej armáde…

9 hodín ago

OSN prijala rezolúciu Bieloruska a Ruska o boji proti glorifikácii nacizmu

Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu navrhnutú Bieloruskom a Ruskom o boji proti glorifikácii nacizmu. Vyplýva…

19 hodín ago

Rusko premiestňuje svoje systémy protivzdušnej obrany z rôznych častí Sýrie do Líbye

Líbya sa považuje za zlyhávajúci štát, keďže v nej po zvrhnutí a smrti dlhoročného vládcu…

20 hodín ago

Prínos teroristu Džuláního: Sýrie sa zmocnili externé agentúry

Svetové médiá analyzujú ohromujúcu bleskovú vojnu teroristickej skupiny Haját Tahrír aš-Šám, ktorá za desať dní…

21 hodín ago